REIZEN 21 lij SMI Een mix van de Efteling en Madurodam, dat is Legoland. Althans) dat denkt bijna iedereen. Maar het familiepark in het Deense Billund is 'slechts' een puzzelstuk van een groter geheel: Legoland Billund Resort. Familiepark Legoland Als een kind aan zijn ouders vraagt 'Gaan wij ook eens naar Legoland?', dan bedoelt hij het attractiepark in Billund (1968). De- nemarkens grootste toeristentrekker - sa men met hoofdstad Kopenhagen - werkt vooral op kinderen als een reuzenmagneet. Miniland, de Deense versie van Maduro dam, is het eerste wat je ziet achter de gro te Legoland-poort. En meteen ook een visi tekaartje voor het speelgoed: want wat je al lemaal met Lego kunt maken - wie kent de slogan niet? - grenst inderdaad aan het on waarschijnlijke. Vliegtuigen, havens, bo ten... Ook Nederland is vertegenwoordigd. We zien het geel-blauw van NS-treinen, molens en grachten met statige panden er aan. Amsterdam, kan niet missen. De kerndoelgroep van Legoland is 2-12 jaar. Dat in gedachten houdend, is het niet vreemd dat geen van de achtbanen met maagomdraaiend geweld over de kop gaat. Ware thrillseekers zullen dus gapend door het park sjokken. Wij staan in de rij voor de nieuwe attractie Ghost: The haunted house. Niet heel eng, tenzij je wél gevoelig bent voor de niet-alledaagse combi Lego horror. De bezoeker die in dat snelheids- en schrikgenre echter niet het onderste uit de kan hoeft, wordt goed bediend met een grote diversiteit aan mooie, originele en goed onderhouden (geen enkele storing meegemaakt!) attracties. Wie bij vertrek in de immense Legostore zijn honger naar bijvoorbeeld Friends-, Ci ty-, Ninjago-, Batman- of Minecraft-figuur- tjes nog wil stillen, moet een paar extra handjes meenemen om plastic zakken te tillen. Wat een keuze, ongelooflijk. Maar denk eraan: de prijzen van al dat moois zijn niet (veel) lager dan in Nederland. Vakantiepark Lalandia Tot Legoland Billund Resort behoort van zelfsprekend ook een hotel of vakantie park. Niet één, zelfs drie. Behalve Hotel Le goland (met dit jaar een nieuwe vleugel met 24 piratenkamers), Legoland Holiday Village (hotelkamers en kamperen in Le go-sfeer) is er het vakantiepark Lalandia, waar wij verblijven. Gelegen in het onmete lijke groen van Billund, op wandelafstand van het attractiepark. In het park staan fraaie houten vakantiehui zen, in verschillende soorten en maten, per type gerangschikt langs een van de straat jes- die alle naar een grote ontsluitingsweg voeren. Heel ordelijk allemaal, met hetzelf de soort boompje voor elk huis, een ruim en licht Ikea-interieur, een overkapt terras en een schuurtje. De bomen in de groen strook grenzend aan de achtertuih zijn be noemd: met plaatjes wordt aan de gast dui delijk gemaakt of het een lariks, Douglas of bijzonder uitheems exemplaar betreft. Het park heeft een supermarkt, kinderboer derij en speel- en sportveldjes. Grootste at tractie is het zwembad, de Aquadome. Bar retjes, restaurants, een gezellige plaza, amu sementshal, sporthal, kledingshop, amfi theatertje: alles zit erin. Het zwembad is royaal opgezet, 'tropisch' (palmbomen, chi que houten loungers) en van alle denkbare plezierverhogende snufjes voorzien (golf slag, glijbanen, kinderspeelparadijs). Givskud Zoo-Zootopia De op 25 kilometer van Billund gelegen Givskud Zoo-Zootopia behoort ook tot het resort. Hét park combineert een dieren tuin, waar je te voet langs de dieren gaat, KopenhagenH WAAR EN WAT en een safarideel, waar je alleen met de au to mag komen. Je kunt ook in de safaribus stappen voor een rondje sightseeing. Het charmante dierenpark ademt een en al gastvrijheid. Hier lijken commerciële belan gen zwaar ondergeschikt aan de liefde voor en toewijding aan het dier en zijn omge ving. Nergens een Deense equivalent van de Broodje Unox-kiosk, geen souvenirshop waar je 20 euro neertelt voor het kleinste knuffeltje. Sympathiek, dat woord past het park als een jas. Neem wel de tijd voor een bezoek. In het safarideel sta je zo een kwar tiertje te wachten totdat de troep leeuwen die vlak voor je auto is neergestreken, weer in de poten komt. Billund, Kolding, Vejle en Vejen Daas van de duizenden Legosteentjes, mis selijk van de waterglijbanen en leeuwen moe? Een plaatsje in de omgeving bezoe ken, geeft nieuwe energie. Een terrasje pak ken, kerkje bezoeken of iets eten in een goed restaurant kan in een van de plaatsen die tot het resort worden gerekend. Billund (6.200 inwoners) is bekend vanwege Lego land, de Lego-fabriek, en de luchthaven. Vejen, sinds dit jaar behorend tot het re sort, is met 8.900 inwoners evenmin een wereldstad, maar heeft een kunstmuseum. Kolding en Vejle zijn aanmerkelijk groter. In de oude havenstad Kolding (55.000 in woners), gelegen aan het Koldingsfjord, is een bezoek aan museum het Koldinghus een aanrader. Het Koldinghus, in vroeger tijden vaak bezocht door royalty op (door)reis in Jutland, herbergt tegenwoor dig onder meer de grootste collectie van Deens zilverwerk. De winkelstad Vejle (50.000 inwoners), met autovrij centrum aan het Vejlefjord, is van oudsher het Deense centrum voor de katoen- en textielindustrie. In het plaatselij ke kunstmuseum zijn onder meer tiental len etsen van Rembrandt te zien. anaiiïafl irijiggfoi ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 Een stukje Nederland in familiepark Legoland: in Miniland zie je molens, NS-treinen en de Amsterdamse grachten. Alles gebouwd van Legosteentjes, foto's VisitDenmark Achter de steentjes van Legoland door Jan van Mullem PLUS: ruim opgezet, overzichtelijk park; heel schoon; grote diversiteit aan attracties, vriendelijk personeel. MIN: geen daredevils-attracties; en waarom blij ven alle Denen steeds midden op het pad lopen- In het safarideel van Givskud Zoo-Zootopia lopen leeuwen en andere wilde dieren onver stoorbaar voor de auto's langs. PLUS: héérlijke boxspring-bedden in de slaap kamers, zalig Italiaans ijs in de Plaza. MIN: beetje contactarme sfeer op het park. Winkelstad Vejle, gelegen aan het Vejlefjord, be hoort eveneens tot Legoland Billund Resort. ZWEDEN Legoland lund Vejle DUITSLAND Billund ligt op 720 autokilometers van Utrecht Vliegen kan op de plaatselijke lucht haven, ook vanuit Amsterdam met KLM. Meer informatie: www.visitden- mark.nl/legolandresort. PLUS: grote speeltuin, dieren heel dichtbij. MIN: bij drukte lange wachttijd voordat je de 'safarikooi' in mag rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73