Pretoria Johannesburg staander. Voor de goede orde, ik ben er met plezier, maar het lijkt wel alsof ik er niet hoor. Daarom fiets ik schijnbaar doel loos heen en weer en groet iedereen zo vriendelijk mogelijk. Zelfs bij tegenwind. En heel langzaam kom ook ik in een rusti ge, gezonde stemming. Traditiegetrouw wordt ons familiediner gebruikt in restaurant De Klimop, in het hartje van Nes. Een immer tot grote tevre denheid stemmend feest. En daar gebeurt het. Hoe het komt, weet ik niet, maar na de voortreffelijke maaltijd raak ik in ge sprek met een verweerde eilander. Om de een of andere reden komt de Sint Nicolaas- viering ter sprake. Ik heb geen idee of ik het wel verder mag vertellen, maar ik ge loof mijn oren niet. De verjaardag van de sint wordt op het eiland namelijk geheel anders beleefd dan bij ons aan de wal. De 5 december-viering lijkt in niets op het feest dat ik ken. De sint is geloof ik wel als goedheiligman herkenbaar, want er is spra- Ineens realiseer ik me dat men hier dus niet achter loopt, maar zijn tijd juist ver vooruit is ke van verkleden. Mannen komen bij el kaar en trekken pakken aan. Zij vormen, zo begrijp ik het, een soort clan. Het Sint genootschap. Met mijter en staf versprei den ze zich vervolgens over het eiland en bezoeken hun verjaardagsfeesten. De vrouwen van Ameland mogen in de uren van de voorbereiding en viering niet buiten komen. Zij wachten binnenshuis op het verschijnen van de grijze baas. Meldt deze zich, dan gaan de dames dan sen. Dansen voor de sint. Van pakjesavond is op het eiland geen sprake. Zelfs jonge kinderen zijn reeds verdeeld in mannetjes en vrouwtjes, met de daarbij horende hië rarchie. Buitenstaanders, mensen van de vaste wal, zijn niet welkom bij de rituelen. Ver schijnen zij toch, dan zal met harde hand elke poging tot inmenging of fotografie worden gedwarsboomd. Ik zie Amish- achtige taferelen voor me. Neem me niet kwalijk. Een soort heksenkring van vrou wen, dansend en zingend tot de goedheili ge opperbaas. Ik had er nog nooit van ge hoord en heb er om veiligheidsredenen dan ook geen oordeel over. Maar het meest opvallende komt nog. Let op. Er ontbreekt namelijk iemand bij de feestvreugde. Jawel, Ameland kent geen zwarte piet! Nooit gehad. Ineens realiseer ik me dat men hier dus niet achterloopt, maar zijn tijd juist ver vooruit is. Wordt aan de vaste wal nog im mer gesteggeld over de kleur van de hel pende hand van Sinterklaas, op Ameland bestaat hij gewoon niet. Het kan dus wel! De laatste boot terug, op zondagavond, zit stampvol. Ik kijk nog eens extra goed om me heen. Inderdaad, opnieuw niet één. Wonderlijk. Hoe zou men op Ameland de kindervriend trouwens verwelkomen? Zie ginds komt de veerpont? Ik ben be nieuwd wie er dan naast de sint aan dek staat te lachen. Piet is het zeker niet. WAAR EN WAT de spil in een netwerk van adresjes waar reizigers kunnen logeren. Botha's Hill, Valley of ïooo Hills, Durban. Vlak bij Durban ligt de fraaie Vallei van duizend heuvelen, waar het plattelandsle ven van de Zulu's domineert. Hier logeren, betekent: buiten zitten, uitkijken over heu vels, spelen met kinderen en 's ochtends worden gewekt door tientallen hanen. En dat alles bij de alleraardigste Kwanyuswa thuis, die behalve voor haar eigen kinderen ook nog zorgt voor die van haar overleden zus. Het enige dat ze van haar gasten ver wacht, is dat ze helpen afwassen. Uitzicht Lookout Hill, Khayelitsha, Kaapstad. Hét alternatief voor een kabelbaanritje de Tafelberg op. Met een fabuleus uitzicht over False Bay, het Kaapse Schiereiland en de beroemde wijngebieden. Aan de voet van de heuvel zijn werkplaatsen waar kra- lensieraden, tassen en omslagdoeken wor den verkocht. Tip: vlakbij, in township Lan- ga, zijn ook handgemaakte kunstvoorwer pen te koop. Met toeristengids Loyiso, die hier zijn toerbedrijfje runt, eten we verder op in de straat kippenpootjes en brood. Park How Long Park, Umlazi, Durban. De 67-jarige Michael legde midden in zijn township Umlazi een prachtig park aan op een stuk niemandsland. Hij noemde het How Long Park omdat de aanleg lang duur de. Het paradijsje trekt veel bezoekers. De beroemdste: tennisster Serena Williams. Historische routes Inanda Heritage Tour, Durban. Deze townshiproute leidt vanuit Durban langs locaties die voor de autochtone zwar te bevolking én 'gekleurde' Indiërs van be tekenis zijn. We passeren het huis waar de Indiase politicus Mahatma Ghandi jaren lang woonde en dat van ANC-oprichter Jo hn Dube. Als eerbetoon bracht Mandela hier in 1994 voor het eerst zijn stem uit. Vilakazi Street, Soweto, Johannesburg. De wereldberoemde straat en de enige ter wereld waar twee Nobelprijswinnaars woonden: Nelson Mandela en bisschop Desmond Thtu. Mandeia's huis is nu een museum, waar de dreiging van het apart heidsregime akelig voelbaar is. Verderop het Hector Pieterson-museum, genoemd naar de jongen die tijdens een massale scholierendemonstratie in 1976 werd dood geschoten door de apartheidspolitie. Homestay Mama Noks, Gugulethu, Kaapstad. Logeren in een township is een ervaring apart, beseffen we bij Mama Noks (45) aan tafel. Jaren geleden verruilde ze met haar gezin haar golfplaten shack voor een ste nen huis. In de avond gaan we met 'mama' langs bij vrienden van haar. Na een huis crèche met slaperige peuters komen we bij een gezin waar de dochters op de bank eik aars haren invlechten. Mama Noks blijkt ZUID-AFRIK A ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 REIZEN 19 KLM vliegt rechtstreeks op zowel Johannes burg als Kaapstad. Prijzen vanaf 626 euro. www.klm.nl Voor informatie over en het boeken van een townshipbezoek: www.abangafrica.com Meer relevante websites: www.southafrica.net;www.mijnzuidafrika.nl AFRIKA In alle townships ontmoet je dolenthousiaste kinderen, hier in Umlaz. foto's Imco Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71