naar Mandeia's jeugd Ameland 18 REIZEN Hotel Lebo's, Soweto, Johannesburg. Deze backpackerslodge - de eerste ooit in een township - is in de elf jaar dat hij be staat een begrip geworden. In het oude huis van zijn grootouders creëerde Lebo een hippiesfeer. In de binnentuin vol palm bomen en kippen klinkt reggaemuziek. Met 'hotelgids' Lungi achter het stuur van de tuk-tuk beleven we 's middags eerst vro lijke uren in de straten van Soweto. We le ren dat kinderen op de foto willen als ze 'shoot me' roepen en dat particuliere win keltjes spaza's heten. De durfals onder ons maken een bungeejump vanaf 100 meter hoogte tussen de torens van de voormalige elektriciteitscentrale. Anderen laten zich meenemen naar buurtkunstenaar Nkulu- lenko. Hij beschildert autoruiten, kastdeu ren. Eigenlijk alles wat hij op straat vindt. Fietstocht Mulaudzi Alexandra Tours, Johannesburg. Jeffrey (23) ontworstelt zich met zijn fiets tourbedrijfje in het honderdduizenden in woners tellende township Alexandra lang zaam aan de armoede waarin hij opgroei de. „Het leven is goed hier", zegt hij als hij ons voorgaat door modderige stegen tus sen huisjes van golfplaten. We passeren openluchtkappers, vrouwen die kippendar- men schoonmaken, mannen die de was doen en het eerste huisje van Nelson Man- dela in Johannesburg. Intussen leren we umqoboti drinken, het lokale bananenbier. Thssen de krotten ontwaren we ook stenen huizen en villa's. Inwoners die zich heb ben opgewerkt, blijken vaak te blijven. Ook Jeffrey zal niet snel vertrekken. Hij laat trots het kleine éénkamerwoninkje zien dat hij voor zijn moeder kon bouwen. Als tiener hing hij rond en is zelfs een keer gearresteerd, voor het stelen van... een fiets. Restaurant Sakhumzi, Soweto, Johannesburg. Een must voor culinair-nieuwsgierige reizi gers. In het keurige restaurant Sakhumzi is alles te vinden wat de Zulu- en Xhosa-keu- ken lekker maakt, in de vorm van een lo pend buffet. Heerlijke maïs-pompoenpu- ree (umqa), maïs-spinaziepuree (umfino), lamsstoofschotels en natuurlijk maïspap. Wembley's, Athlone, Kaapstad. In het grootste 'gekleurde' township is Wembleys een lokale favoriet. Hoewel het fastfoodrestaurant adverteert met een whopper, kom je hier eigenlijk voor de In diaas-Maleisische heerlijkheden, in het bij zonder de samoosas en daltjie. We bestel len meteen ook een paar Zuid-Afrikaanse koeksisters met een Aziatische twist (ge zoete oliebol met kokosschaafsel). Ook lekker: Max's Lifestyle, dé eet- en fla- neerplek in Umlazi, Durban. Of probeer Mzoli's, de levendigste braai (barbecue), in Gugulethu, Kaapstad. Natuurmensen, uiteraard. Allen als zuur tjes gekleed, in felgekleurde sportspullen. Een korte broek omspant de meest uiteen lopende billen. Men heeft er duidelijk zin in. Hoe guur de wind ook waait en hoe on aangenaam de mist om ons heen ook flardt, de reiziger naar Ameland wijkt niet. Maar dat is niet wat mij ditmaal het meest bezighoudt. Als wereldreiziger en Amsterdammer ver keer ik doorgaans in gemengdgekleurde kringen. De normaalste zaak van de we reld, daar sta je nooit bij stil. Maar op de boot naar Ameland ontbreekt die melting pot van tinten ten enenmale. Nergens een Surinaams, Antilliaans of Afrikaans accent te bekennen. Niet één! Ik wil er uiteraard geen complot achter zoeken, maar verbaas me toch. Misschien ligt de verklaring in een aloude waddentraditie waarvan ik op dat moment nog niet op de hoogte ben. Ge lukkig niet. Op Ameland voel zelfs ik me een buiten- Een weekendje met de familie naar Ameland begint voor mij precies als alle reizen. Een waddeneiland of de poolcirkel, het maakt niet uit. Ik vertrek te laat van huis, zit na een half uur al in de vlekken of ik de boot wel zal halen en probeer me wanhopig te herinne ren wat ik ook al weer ben vergeten. Bijna met pensioen en in al die jaren toch nog maar bar weinig geleerd. Gelukkig is de boot naar Ameland altijd te laat. Eenmaal aan boord van De Oerd krijgt het eilandgevoel me snel te pakken. Althans, ik denk dat de kalmte die mij plots over valt, zoiets is. Na het traditionele saucijzen broodje met rode wijn - wie die combina tie ooit heeft bedacht, ben ik vergeten - klimmen we naar het bovendek. Daar, tussen de stiekeme rokers, herkent men de serieuze eilandfetisjist. Ik weet niet hoe men mij bekijkt, maar ik vind het maar een apart slag, die waddenliefhebbers. Is het veilig? En valt er iets te beleven? Reizigers naar Zuid- Afrika weten vaak niet goed wat ze aan moeten met town ships. Op beide vragen is het antwoord 'ja'! Twintig jaar na de afschaffing van de apart heid zijn veel townships toe gankelijker dan ooit. Zeven tips voor townshipgangers. ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl door Imco Lanting Logeren bij Mama Noks thuis in Gugulethu. Townships-tour Zulu-huizen in de Vallei van duizend heuvelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70