PZC 2 3 zuid-afrika Townships-tour r- Eh 19 - - WAAR EN WAT S&Ê4S? De Kelten noemden het gebied Ar-Duen: land van donkere en diepe bossen. Thans beter bekend als de Belgisch-Franse Ardennen. De bossen zijn er nog altijd, inmiddels afgewisseld met kastelen en forten. En met abdijen, waar trappistenbier wordt gebrouwen en het grenzeloos genieten is. Hét symbool van de Bel gisch-Franse Ardennen is het wild zwijn, ofwel de ever. In deze contreien over al sanglier genoemd, want aan beide zijden van de grens is Frans de voertaal. Een grens die zich trouwens als een grilli ge serpentine door het heuvelachtige land schap kronkelt en mede daardoor eeuwen lang een walhalla vormde voor talrijke drank- en sigarettensmokkelaars. We hebben zojuist de Franse grensplaats Givet achter ons gelaten en rijden van noord naar zuid door het Franse deel van de Maasvallei, over een speciaal voor fiet sers aangelegde, 83 kilometer lange Voie Verte (groene weg). Rechts van ons stroomt de ter plekke vrij smalle Meuse (Maas), aan de overkant daarvan rijzen don kere bossen steil uit het water op. We we ten dat ergens in die richting de straatweg van Namen naar Charleville-Mézières (Frankrijk) moet liggen. Maar we horen hem niet. En zien doen we hem al hele maal niet. Wat een rust! Bij het dorp Vireux-Molhain steken we via een brug de Maas over. Even later pingt mijn mobieltje: 'U bent in een ander EU-land en de tarieven zijn...'. Kennelijk zijn we weer in België, maar geen wild zwijn dat ons even heeft gewaar schuwd. Wel zien we grazende her ten schichtig het bos induiken. Ping, daar gaat mijn mobiel weer. Blijkbaar zijn we, fietsend door het groen, onge merkt weer op Franse bodem beland. De vlakke Voie Vertes in de Maasvallei - in België Ravelroutes genoemd - zijn voor recreatiefietsers goed te doen. Maar de fiets- en bewegwijzerde bospaden in de heuvels lenen zich meer voor geoefende fietsers en mountainbikers. Het is in de Bel gisch-Franse Ardennen dan ook prettig over een auto of camper te kunnen beschik ken. Bijvoorbeeld om de Rimbaud-Verlaine Route te rijden. De weidse landschappen, meanderende rivieren en duistere bossen van de Ardennen oefenden een grote aan trekkingskracht uit op kunstenaars, onder wie Arthur Rimbaud en Paul Verlaine. De rebelse dichters bezochten onder meer Charleville en Juniville in Frankrijk en Ro che en Bouillon in België, waar ze met vol le teugen van het leven genoten. Een 150 ki lometer lange route volgt het spoor van hun avonturen, langs plaatsen waar ze rust ten, ruziemaakten, beminden, dronken en vooral gedichten schreven. Nu we het toch over drinken hebben: een traject waar je op het gebied van bijzonde re dranken je hart kunt ophalen, is de Ab dijenroute. Zoals in de nabij Dinant gele gen Abdij van Maredsous. Hier kan je drie verschillende Maredsous-abdijbieren proeven. Bestel er een portie Ardenner ham bij (naar smaak gerookt of ge droogd), afkomstig van hét symbool van deze streek: het wild zwijn. Maredsous is weliswaar een abdij bier, maar geen trappistenbier. Daarvoor moet je nog dieper de Ardennen in. In de zeventiende eeuw werd in abdij Notre-Dame de la Trappe, in het departement van de Orne (Frankrijk), de cis terciënzer Trappistenorde ge- Sedan sticht. Om de Franse Revolutie te ontvluch ten, vestigde de Orde zich pal over de grens, in het dorpje Orval in België. Alleen trappistenbier dat in een abdij wordt ge brouwen, onder toezicht van de kloosterge meenschap van de cisterciënzerorde die er leeft, mag deze herkomstbenaming voeren. Een ander interessant traject om met de au to te doen, is de Fortenroute. De Belgisch- Franse Ardennen liggen van oudsher op het raakvlak van de Germaanse en Latijnse wereld (lees: Duitsland en Frankrijk). Als zodanig waren ze eeuwenlang het toneel van belegeringen en veldslagen. Stoere for ten en kastelen markeren dan ook het land schap, zoals de strategisch op een rots hoog boven de Maas gelegen Citadel van Dinant. Meer zuidelijk ligt in een lus van het rivier tje de Semois het roemruchte Kasteel van Bouillon, van waaruit de legendarische Godfried van Bouillon in 1099 de Eerste Kruistocht naar Jeruzalem begon. Aan de andere kant van de grens ligt Sedan, zusterstad van Bouillon. Het aan de Maas gesitueerde Chateau Fort de Sedan is met 35.000 vierkante meter een van de grootste vestingwerken van Europa. Rijdend tussen Bouillon en Sedan pas seer je het op de Belgisch-Franse grens gelegen dorp Corbion, waar je een tabaks museum kunt bezoeken. Lopend over een kleine tabaksplantage hoor ik de ping van mijn mobiel. Ik trek me er niets van aan en loop door. Ping, daar gaat mijn mobieltje weer. Ben ik nu in België of in Frankrijk? Ik zet me op een boomstronk en open een flesje Orval. Even een moment van zowel grenzeloos als grensover schrijdend genieten in Ar-Duen. 1017? eg «ami Uitzicht op de meanderende rivier Semois, waaraan ook het roemruchte Kasteel van Bouillon ligt. tekst en foto's John May -SÊè De toeristische organisaties van de Bel gische provincies Namen en Luxemburg enerzijds en die van de Franse regio Franse Ardennen anderzijds, zijn een grensover schrijdend samenwerkingsverband aange gaan om het gebied van de Belgisch-Franse Ardennen gezamenlijk te promoten. Grotere plaatsen in dit gebied zijn Dinant, Couvin en Saint-Hubert in België en Charle ville-Mézières, Sedan en Rethel in Frankrijk. De afstand Utrecht-Dinant is 270 kilometer. Info: www.visitardenne.com/all-access; www.franse-ardennen.org; www.luxem- bourg-tourisme.be; www.paysdesvallees.be. Brussel BELCIE Dinant Vireux-Molhain Civet BELGISCH# RANSE ARDENNEN FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69