Franse erfenis SPECTRUM 13 standplaats Cambodja Ate Hoekstra buitenland doemen in de kurkdroge woestenij in een zandstorm zwarte boortorens op. Ze werden jaren geleden al afgeschre ven. Rond een meertje blinken in de verzengende zon Lada's, Volga's en du re fourwheeldrives broederlijk naast elkaar. Uit autoradio's klinkt oriëntaal se muziek. Naast de voertuigen, op de duinen en aan de waterkant liggen mensen, besmeurd met modder. Ze zijn van alle leeftijden: oma's, opa's, moeders, dochters en gespierde jonge mannen, die zonder schroom eikaars rug en benen insmeren met modder. Modderbaden zijn geliefd onder de Azeri. Liefst modder met een vleugje olie, zoals hier bij Bakoe. De heilzame smurrie wordt opgediept uit het meer en in badkuipen verzameld. Je hebt zwarte en roodbruine modder. De zwarte is voor lichamelijke kwalen, zoals eczeem, reuma en gewrichtspij nen. De roodbruine helpt tegen psy chische aandoeningen. „Zwart staat voor spierkracht, rood is tegen stress, angsten en boosheid", weet Benja min, alias El Chin, modderbaas en uit bater van een terrasje aan het meer. Met zijn spiegelende zonnebril en gouden ketting oogt de hippie-ach- tige veertiger eerder als een uitbater van een hippe strandtent dan van een primitief modderbad. Insmeren kost nog geen 50 cent. Na het smeren goed laten opdrogen is het devies, zodat de modder strak om je hele lichaam zit. Dan heel lang zaam afspoelen in het zoute water en tenslotte nog even goed af- douchen. Na het kuren komen de meloenen, pi kante augurken en wodkaflessen uit de achterbakken van de auto's. De Grote Baas van het land Ilham Aliyev kijkt tijdens de picknick vanaf een portret minzaam toe, zoals overal in Azerbeidzjan. Ook uitbater Benjamin neemt gere geld een bad. Rood is zijn favoriet. „Het helpt écht om relaxter te wor den." Sommige gasten schamen zich voor de rode modder, weet hij. „Ze zijn bang dat mensen denken dat ze geestelijk in de war zijn." Op een steenworp afstand ligt de Kas pische Zee. Door de (olie)vervuiling wordt hier nauwelijks gezwommen. Het aangrenzende meer - Düzlü Gol heet het op de kaart - is wél '100 pro cent zuiver', wordt beweerd. Het ex treem zoute water is de troef van dit kuuroord, want modder plus zout is dubbel zo gezond, zo wordt hier alge meen aangenomen. Benjamin: „Dit kom je maar op drie plekken in de we reld tegen: in Iran, de Dode Zee en hier." Fijne bijkomstigheid: „Verdrin ken is onmogelijk, je komt vanzelf weer boven." Handig, lacht hij, want lang niet iedereen kan zwemmen. De gasten komen uit Azerbeidzjan, maar ook uit Rusland en Iran. Het meer is populair omdat er veel min der olie in de modder zit dan in de ba den van Naftalan. Niet iedereen houdt namelijk van die smurrie, die je dagenlang blijft ruiken. Zoals de blonde Olga uit het noorden. Met tie nerdochter Tatjana komt ze minstens één keer per jaar naar Bakoe. Al man keren ze helemaal niets. „Het is ge woon goed voor je. Na een dagje ba den voel ik me een herboren mens." Ander voordeel, zegt dochter Tatjana. „Als je je bikini vergeten bent, kun je gewoon in je nakie een modderbad nemen, niemand ziet iets." Ze staan er nog. De oude Franse villa's in het zuidwesten van Cambodja. De kolonisators mogen ruim zestig jaar ge leden dan vertrokken zijn, hun erfenis hebben ze achtergelaten in een serie landhuizen waar ooit Frankrijks meest welvarende families vakantie hebben gevierd. Bijna zeventig jaar zijn de Fransen de baas geweest in Cambodja en dat is vooral in het zuidwesten nog goed te zien. Het kuststadje Kep werd honderd jaar geleden speciaal gesticht om de kolonisators een aangenaam resort te bieden. Uitzicht op zee, omgeven door een beeldschone natuur en een koele zeebries die het klamme tropengevoel net wat aangenamer maakte. Het is tijdens een fietstocht langs de kust dat het me opvalt hoe slecht veel van de villa's er bij staan. Verbazingwekkend is dat niet. In Cambodja vinden we onderhoud namelijk maar een vreemd woord. Vaak laat men liever een huis wegrotten, dan dat het met een zak spij- kers en een pot verf te lijf wordt gegaan. Veel van de villa's zijn daardoor niets meer dan ruïnes. Daken zijn ingestort, struiken groeien tegeft de muren op, koeien grazen in wat eens een prachtige tuin moet zijn geweest. Het heeft iets van vergane glorie, als een stad die tijdens de oorlog is verlaten en waar niemand naar is terug gekeerd. Toch is dat niet helemaal waar. Het zuidwesten van Cambodja is namelijk met een eigen opmars bezig. Zo groeide Kep de afgelopen jaren uit tot dé plek om krab te eten, een delicatesse die hier zo vers is dat je ervan uit kunt gaan dat de krab zich een paar uur tevoren nog vrij in de zee bewoog. En dan is er nog de zwarte peper die in deze omgeving wordt verbouwd, door de Cambodjanen Kampot pepper genoemd. Een goudmijn waarvoor onze VOC in de zeventiende eeuw zeeën en stormen trot seerde. Als ik met een motortaxi naar de markt ga, vertelt de chauffeur me dat hij eigenlijk een boer is. Alleen heeft hij geen land meer. „Verkocht aan een- bedrijf uit Zwitserland", zegt hij. „Die verbouwen er zwarte peper. En dat gaat allemaal naar Europa toe." De boer lacht erom. Jarenlang stond hij iedere ochtend op zijn rijstveldje te zweten, nu heeft hij een goede prijs voor zijn land gekregen en rijdt hij voor wat extra centen toeristen van A naar B. Op geheel eigen wijze ontwikkelt zich zo de lokale eco-^ nomie van een stukje Cambodja dat lang geleden als het Saint-Tropez van Indochina werd be schouwd. Terwijl de zon ondergaat en de eerste cocktails van de dag worden geserveerd, vertellen locals me dat investeerders verwachten dat Kep opnieuw een tweede Saint-Tropez wordt. Dus kopen slimme za kenmensen oude villa's op, ook al zijn die verwor den tot door de jungle overwoekerde ruïnes. Ze wachten tot de allure van weleer weerkeert. Een fij ne zeebries en een goede keuken heeft Kep al. Nu moeten ze alleen nog die rijke Europeanen terug a zien te krijgen. Ooit was kuren de nationale sport van de Sovjets. Maar na het uit eenvallen van de communistische staat ging het bergafwaarts met de badplaatsen. De fonteinen staan al jaren droog, majes tueuze sanatoria zijn verworden tot ruïnes. Toch is het kuren niet helemaal uitge storven. In het mild-islamitische Azer beidzjan gelooft men bijvoorbeeld nog heilig in de oliebaden van Nafta lan, en ook bij hoofdstad Bakoe wordt nog fanatiek gebaad in met olie ver dunde modder. Zoals in het zoutmeer- tje op 15 kilometer van het centrum. Net als in de Dode Zee kun je hier drijvend op je rug in slaap vallen. Al in Stalins tijd kwamen hier badgas ten. Toch zoek je deze opmerkelijke at tractie aan de Kaspische Zee tever geefs in je reisgids. Ergens net buiten metropool Bakoe ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl Gezinnen, vriendengroepen en Azeri's die in hun eentje zijn gekomen, nemen modderbaden bij een van de zoutmeren. De smurrie spoelen ze af tijdens een potje gewichtloos zwemmen in het zoute water. door Dieter van den Bergh foto's Joyce van Belkom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65