F waar is niet van belang Arke 'Meer testamenten door ramp' Francesca 799,- BINM*NLAND 5 Kindervitamines tjokvol gestopt langs de provinciale wegen. Want dat zijn de wegen die hij graag neemt. Ze zijn afwisselender om te rijden en je hoeft er geen tol te betalen. Dat scheelt in de centen, hoewel dat argument na de post uit Frankrijk niet meer altijd op gaat. Van den Bergh is graag in Frank rijk. Eind april kreeg hij twee be keuringen voor 2 en 13 km te hard rijden, na correctie (beide keren een boete van 45 euro). Eind au gustus kwam nummer drie (6 km te hard; 45 euro) en een paar da gen geleden nummer vier, waar hij zo boos om is (1 km te hard na correctie, 90 euro boete). Een ver klaring voor het afwijkende be drag zou kunnen zijn dat in die zone of op die weg een kilometer te hard rijden hem zwaarder wordt aangerekend. Hij vindt zich zelf helemaal geen hardrijder. „Wat is dat nou voor overtreding, 1 of 2 kilometer te hard? Iedereen rijdt wel eens ergens een kilome- Als ik de postbode voorbij zie komen, denk ik: oh jee, dadelijk zit er weer een bekeuring bij DEN HAAG - De ramp met de MH17 heeft in juli geleid tot een piek in het aantal testamenten dat is op gemaakt. Dat zeggen notarissen tegen deze krant. Vooral Nederlanders van Aziati sche afkomst (China, Indonesië) maakten opvallend vaak de gang naar de notaris. Ze zijn zo ge schrokken van de vliegramp dat ze hun zaken beter geregeld wil len hebben. Cijfers van het Centraal Testamen- tenregister laten inderdaad een stijging zien van het aantal nieu we testamenten in juli, maar dat zegt volgens een woordvoerder niet meteen iets over de aanlei ding. Het aantal testamenten dat in juli werd opgemaakt, was 19.038. Dat is het hoogste maandcijfer in de afgelopen vijf jaar. In juni zijn 16.947 testamenten opgemaakt en in augustus 15.088. De piek ligt meestal in het voorjaar en in de maand december. De afgelopen jaren worden er on geveer 220.000 testamenten per jaar opgemaakt. ter te hard. Ik kom daar al vijftig jaar, nooit een boete gehad. Ken nelijk liggen er in heel Frankrijk agenten in de bosjes om iedereen te bekeuren. Ik vind dit gewoon absurd. En wij maar betalen." Nederlandse toeristen worden als melkkoe voor de Franse staat ge bruikt, is zijn conclusie. „Het schrikt wel af om daar nog op va kantie te gaan. Als ik hier de post bode voorbij zie komen, denk ik: oh jee, dadelijk zit er weer een bij. Frankrijk maakt de toeristische sector kapot. Een hoop Nederlan ders betalen ook al aan die tolkan toren. Zo wordt je vakantie wel duur." Een dag na het gesprek belt hij nog terug. Zojuist lag de vijfde op de mat. Weer 45 euro. „Getver." DEN HAAG - Fabrikanten stoppen hun kindervitamines wel erg vol, vindt de Consumentenbond. Uit onderzoek onder vijftien multivi- tamines voor kinderen blijkt vol gens de bond dat er veel meer in zit dan wat kinderen dagelijks no dig hebben. Op de etiketten staat de aanbevo len dagelijkse hoeveelheid (ADH), maar die gaat over volwas senen. Dat moet ook zo volgens de wet, maar de Consumenten bond wil graag dat de ADH voor kinderen er ook op komt te staan, omdat die Vaak de helft lager' ligt Veel ouders nemen het zeke re voor het onzekere en geven hun kinderen extra vitamines, ter wijl de meeste kinderen die hele maal niet nodig hebben. TOMMY WIERINCA n restaurant Maluentu in Cabras, Sardinië, vroeg Francesca me om de ver talingen van twee van mijn boeken te signeren. In het ene boek schreef ik per Francesca, la musa di qualcuno en in het andere hetzelfde in het Nederlands: 'Voor Francesca, ie mands muze', een opdracht die ik reserveer voor buitengewo ne vrouwen. Ik was trots op mijn taal, die in twee woorden zei waar de hare vier voor no dig had. 'Ja, maar wat klinkt het mooi in het Italiaans', zei ze. 'Zo mu zikaal. Zo... romantisch.' 'Verspilling van woorden', zei ik. Tussen haar hagelwitte tan den kwam een scherp geluidje vandaan. Ze was werkelijk een uitzonderlijke schoonheid. Ze had een streng, aangrijpend ge zicht, het portret van een Casti- liaanse vorstin, het gezicht hoog en edel boven de witte kraag. 'Muzikaliteit en schoon heid zijn eeuwig", zei ze. 'Ik wil het laconiek, een beetje kortaf liefst.' 'Hoe kun jij dat zeggen', zei ze, 'jij die zulke boeken schrijft...' 'Ik ben niet ongevoelig voor Even daarvoor was ze nog vol bewondering geweest maar nu zag ik onbegrip bezit van haar nemen, de mogelijkheid dat ze zich had vergist het romantische', zei ik, 'maar in de literatuur is het een zwak te, valsheid in geschrifte, een karikatuur van de verhoudin gen die je probeert te onderzoe ken. Het is, met andere woor den, een onaanvaardbaar ge brek aan precisie. Dus als het gaat om de keus tussen roman tiek of zakelijkheid...' Even daarvoor was ze nog vol bewondering geweest maar nu zag ik onbegrip bezit van haar nemen, de mogelijkheid dat ze zich had vergist. Haar gezicht bevatte nauwelijks nog uit drukking, maar ik was vastbe sloten die erop terug te breng en. 'Als je wilt schrijven met de beknopte precisie van een bankcheque', parafraseerde ik Isaak Babel, 'dan gaat de trans actie boven de romantiek. Fran cesca, het spijt me om te zeg gen, maar als het op schrijven aankomt moet ik de prostitutie verkiezen boven de liefde.' Goed, ik had een paar glazen Sardijnse Canonau-wijn ge dronken, dieppaars en bedwel mend, maar dat verklaarde nog niet waarom ik zo hartstochte lijk mijn eigen glazen aan het ingooien was met ontsporende metaforen. Francesca was ik kwijt, dat zag ik zo wel. Ze trok het lijfje van haar jurk recht, haar hele wezen eigenlijk, en zei dat het haar speet dat ik er zo over dacht. Niet alleen had ik haar romantische ziel in dis krediet gebracht, ik had haar zelfs bevuild door prostitutie in de vergelijking toe te laten. Dat druiste in tegen alles wat Latijns en katholiek aan haar was, en met de smalle, bloedar- me lippen van een weduwe in het zwart trok ze zich uit het gesprek, uit de ontmoeting te rug. Even later keek ik haar na, haar ondubbelzinnige smalle schouders en zwarte haren, haar sterke benen en hoge bil len waar niets ironisch aan was. Cuba - Va radero S^ ClubHtl. RIU Varadero**** w ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 Frankrijk een boete van 90 euro krijgt voor 1 kilometer te hard rijden, vindt hij te ver gaan. foto Flip Franssen/HH een Franse bon' Jan van den Bergh door Anne Boer Cuba - Holgufn Htl. RIU Playa Turquesa Kiantbeoordeling: 8,0 9 dagen, All Inclusive Per persoon v.a. Klantbeoordeling: 7,5 9 dagen, AH Inclusive Per persoon v.a. Genoemd* prijzen zijn vanafprijzen per persoon met vertrek in de periode 13 september t/m 3' oktober 2014, Kijk op Arke.nl voor de voorwaarden. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. World of V TUI I®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5