De zestiger: Tv-kijken als magisch moment De veertiger: Baas over je eigen leven De twintiger: Het hele leven in je smartphone a heel saai le- ven", zegt Cees Chamu- JHL leau (69, ge pensioneerd waterbouwkundi ge) over zijn jonge jaren in Zee land. „Er viel helemaal niks te beleven. Tijdens vakanties gin gen we soms fietsen en dat ging dan van het ene familielid naar het andere, waar we dan ook een nachtje sliepen. En met een schoolreisje ben ik nooit verder gekomen dan een speeltuin in de buurt. Het was allemaal heel sober, mensen moesten elk dubbeltje omke ren. Als kind had je de hele dag honger, zodat we van alles jat ten. Niet alleen appels, maar ook het blauwmaanzaad van papaverbollen. Lekker, maar een tijdje later had je wel een enorme slaap. „In die tijd móest je gaan dan sen om aan de vrouw te gera ken. Dat gebeurde in een dans- schuur met lange tafels in het midden. Aan de ene kant van de schuur zaten de jongens, aan de andere kant de meisjes. Er speelde een bandje, maar na tien minuten stond er nog nie mand op de vloer. Na een tijdje dropen mijn vrienden en ik steevast af naar een bar in de buurt. Nu stikt het van de festi vals. longeren kunnen zich dat veroorloven, ze hebben nogal wat te spenderen. Ik ben alles behalve rijk, maar ik leid een heel ander leven dan mijn va der. Hij heeft voornamelijk ar moe gekend; mijn moeder naai de alle kleren zelf en de kinde ren moesten eikaars kleren af dragen. Als ik mijn vader zou kunnen laten zien dat ik een fo to op mijn smartphone heb ge kregen, zou hij alleen maar zeg gen: 'Dat kan niet!'. Ik weet nog goed hoe ik zelf net zo ver baasd was toen ik voor het eerst televisie keek, met een he leboel kinderen in een huiska mer bij een kennis. Dat was een magisch moment. Eerst sneeuw en toen zag en hoorde je iemand praten. Sindsdien ben ik gek op tv, ik kijk heel veel, maar wel selectief. Tv, ze ker zo'n flatscreen, is in de ver ste verte niet meer te vergelij ken met die bewegende sche merlamp van toen." "ytT k hoop dat je het makkelijker krijgt en met minder moeite meer geld gaat ver- JÊL. dienen dan ik', zei de vader van Anita Weteringe (40) als ze over haar toekomst spraken. „En dat is gebeurd", zegt de commercieel mede werkster nu. „Hij vond dat je heel goed moest weten aan wel ke opleiding je begon, want die moest je wel afmaken. Nu zie je dat veel mensen van mijn leeftijd zich halverwege hun carrière afvragen of ze nog wel happy zijn met hun baan. Blij ven ze doen wat ze doen of kie zen ze voor iets waar hun hart ligt? Dat is belangrijker gewor den dan gewoon een baan heb ben om geld te verdienen. Ik behoor tot de eerste generatie die zich kan permitteren op die manier over werk na te den ken. „Mijn ouders zorgden altijd dat ze een appeltje voor de dorst hadden. Het kwam niet in hen op geld te lenen als ze een nieu we wasmachine nodig hadden. Voor mij is dat veel gewoner, net als een huis kopen zonder gespaard geld en met een hypo theek. „Ik heb de ruimte om me te ontwikkelen, om mezelf te zijn. Ik ben baas over mijn ei gen leven. Ik ben begonnen aan een opleiding tot kinder- coach, organiseer activiteiten voor hoogbegaafde kinderen en heb daarvoor een eigen web site opgezet. Door de enorme technologische mogelijkheden van tegenwoordig heb je veel meer kansen dan vroeger om een eigen bedrijf op te starten. Dat is wel een grote verande ring en daar maak ik graag ge bruik van. „Ik denk dat niet de mensen de afgelopen decennia zijn veran derd, maar de wereld om hen heen. De mogelijkheden en af leidingen zijn veranderd. Door internet is alles beschikbaar, de wereld ligt binnen handbereik. Dat was in mijn jeugd niet het geval. We hadden thuis geen computer, we fietsten naar school en naar onze vriendin netjes en aten groenten uit ei gen tuin. Daardoor leefden we wel veel gezonder dan de mees te kinderen van nu." Ik weet nog goed hoe ik verbaasd ik was toen ik voor het eerst naar de televisie keek Tijdens een rondreis van drie maanden door Azië zag jurist Tim Sanders (25) op het platteland hoe het vroeger in Nederland moet zijn geweest. „Als je met de bus wilt, ga je op de gok. Er is geen bushalte, geen reissche ma. Als ergens een groep men sen staat, ga je erbij staan en als er dan een bus komt, hoop je maar dat-ie de goeie kant op gaat. Dat is wel even anders dan ik gewend ben. Met mijn smartphone heb ik altijd alle in formatie bij me. Ik hoef thuis niet op te zoeken hoe laat de bus, tram of trein gaat, dat doe ik op mijn mobiel als ik naar de halte of het station loop. goed beschouwd mijn hele le ven bij me. Je wordt er echt af hankelijk van, om niet te zeg gen verslaafd. Ik kijk er toch ze ker om de twee minuten op. Dat gaat vanzelf, ik denk er niet bij na. Het is een onder deel van mijzelf geworden. Dat heeft ook wel nadelen, want je hebt bijna geen leuke discus sies meer met vrienden. Als je niet weet hoe iets zit, zoek je het op en binnen twee minu ten ben je klaar. „Als op mijn werk een nieuw computersysteem wordt geïn stalleerd, heb ik daar geen pro bleem mee. Mijn ouders heb ik zes keer moeten uitleggen hoe ze een cd moeten branden; zij zijn niet met de huidige tech- Zij weten ook nog goed dat als ze met een vriend of vriendin wilden afspreken, ze opbelden naar hun huis. Als er dan niet werd opgenomen, gingen ze iets anders doen. Voor mij is er altijd een manier om vrienden te spreken, via whatsapp, Face- book, noem maar op. „Voor 50 euro vlieg ik door heel Europa. In Laos ontmoette ik een jongen die 100 kilome ter van de hoofdstad woonde. Het was zijn droom om daar eens in zijn leven te komen. Tij dens die reis kon ik lang niet al tijd mijn smartphone gebrui ken omdat er geen verbinding was. Uiteindelijk vond ik dat wel prettig, maar ik besefte dat ik het in Nederland wel heel yi/' ZATERDAÖ 13 SEPTEMBER 2014 SPECTRUM 5 0twaseen Cees Chamuleau. foto Joost Hoving/HH Grote foto: Het hele gezin helpt mee als de jongste in bad gaat. Paul Huf/MAI Kleine foto boven: Arbeiders on- vangen hun weekloon contant, foto Ad Windig/MAI Kleine foto onder. Tot in de jaren tachtig kregen kinderen typeles op school, foto Ad Windig/MAI Anita Weteringe. foto Bram Petraeus/HH Cees Chamuleau i- .-i i- „JLV1CL 1JL1JLJI1 OiliaJL LpiJLUlie 1JLV~U JLJT^ 1 .j Ti. .1 JUWlVglC WJ^gV-gHJtlU Cll 1XV VVV.1. 11. .1. gV/K-VJ 11CU.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57