Ooit fietsten we met z'n allen naar het vriendje waar ze een tv hadden. Nu staat in alle kamers in huis een tv, liefst een flatscreen. In het haar boek Gouden jaren toont Anne- greet van Bergen de veranderingen in ons land van de laatste vijftig jaar. 4 SPECTRUM 66 actueel Gouden jaren Is er vandaag iemand zonder papieren zak doekje van huis ge gaan?", vraagt Anne greet van Bergen tij dens een lezing over haar boek Gouden jaren. Bijna niemand dus. Ze gebruikt het papieren zakdoekje als symbool voor veranderingen in de afgelopen halve eeuw, waar we zelden bij stil staan. „Het geeft heel goed aan hoe vanzelf sprekend we dingen zijn gaan vinden die slechts enkele decennia geleden helemaal niet bestonden", zegt de journaliste en econoom. „We zijn vergeten hoe armoedig het vroeger was, terwijl jongere genera ties er geen weet van hebben. Maar het was vijftig jaar geleden ondenk baar dat we het zo goed zouden krij gen als we het nu hebben. Ik weet bij voorbeeld nog goed dat ik eens per week, op zaterdag, werd gewassen in een teil met warm water. Terwijl ik nu dagelijks onder de douche kan. Wij zijn de armoe van vroeger vergeten, terwijl de jeugd er geen weet van heeft „Je kunt zeggen: 'Dat interesseert me niet, ik leef nu', maar met terugblik ken doe je jezelf juist een plezier. Ik voel me in elk geval bevoorrecht dat ik die periode heb meegemaakt." Het toegenomen onderwijs vindt Van Bergen veruit de belangrijkste „en ook mooiste" verandering. „Mijn ouders konden goed leren, maar het was de gewoonste zaak van de wereld dat ze vanaf hun 14e gingen werken om geld te verdienen. In 1950 was de gemiddelde leeftijd waarop men school verliet 16,4 jaar. In 2000 was dat 20,6. Over de jaren na 2000 zijn nog geen cijfers beschikbaar, maar het is ongetwijfeld nog later geworden. „Het is een verrijking voor mensen zelf en één van de motoren van de groei. Want met een beroepsbevol king die alleen lagere school heeft, kun je geen hoogontwikkelde econo mie als de onze laten bloeien." Paul Schnabel, hoogleraar sociologie en voormalig directeur van het So ciaal en Cultureel Planbureau, stelt dat de enorme stijging van de wel vaart vooral bijzonder is omdat ieder een ervan heeft geprofiteerd. „In de Gouden Eeuw was Nederland even eens heel rijk, maar dat was geen de mocratische welvaart, omdat er toen ook veel armoedzaaiers waren", aldus Schnabel. De naoorlogse welvaartsgroei heeft al le sectoren van de samenleving goed gedaan. Tot het begin van de jaren zes tig voerden alle kabinetten een streng loonbeleid. Mensen werden arm ge houden om het land rijk te maken. Dat is daarna losgelaten, waardoor de lonen flink konden stijgen en de koop kracht toenam. Daar kwam de vondst van aardgas in Slochteren nog eens bij. Toen kon ook de sociale zekerheid worden bekostigd. Schnabel: „Een dergelijke sensatione le groei van armoede naar rijkdom valt deze eeuw niet snel meer te ver wachten. Het is ook niet te hopen, want daarvoor moet eerst flink wat ka pot gaan, zoals in de vorige eeuw tij dens de Tweede Wereldoorlog." Van de teil naar de douche door Dick Hofland Annegreet van Bergen - Gouden Jaren. Hoe ons dagelijk se leven in een halve eeuw onvoorstelbaar is veranderd. Uitgeverij Atlas Contact, 19,99 euro (e-book 14,99 euro). Annegreet van Bergen reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56