ZEELAND 37 Cayla Aerssen moest haar man Bram twee keer loslaten. in liefdevolle herinnering In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Over de kunstig gestoken houten trommel ligt een natte thee doek. Cayla Aerssens maakt hem elke paar dagen nat. Haar man Bram Coppoolse mag dan al 14 maan den dood zijn, ze zou het vreselijk vinden als het vel zou scheuren. „Bram was altijd heel precies en zuinig op zijn spullen. Mu ziek en instrumenten waren heel belang rijk voor hem. Boven heb ik een kamertje vol instrumenten. Niet dat ik een schrijn wil oprichten en onderhouden, maar ik heb plek zat en de kinderen hebben alle maal een basgitaar meegenomen en de in strumenten die ze leuk vonden. Het zal er allemaal niet eeuwig blijven liggen, maar nu ligt het niet in de weg." De laatste anderhalf jaar zijn niet gemakke lijk geweest voor Cayla. „Alle drie mijn kin deren het huis uit, ik ging met pensioen en toen overleed Bram ook nog plotseling. Ik sta nu weer op rails, doe de dingen die ik fijn vind. Bram is er op een bepaalde ma nier nog bij. In de fijne herinneringen maar ook in de minder fijne. We hebben óók zwarte sneeuw gezien, maar daardoor zijn we gegroeid. Het klinkt misschien als een cliché maar ik ben dankbaar dat ik zo'n bijzondere man heb gehad." Bij hun ontmoeting in 1976 vielen Bram en Cayla niet meteen voor elkaar. „Tijdens een kindervakantieweek, ik werkte bij het Sociaal Kultureel Werk in Vlissingen, liet de organisator van het kindersongfestival verstek gaan dus moest ik het zeifin de gauwigheid doen. Bram was besteld om de kids met zijn gitaar te begeleiden. Toen hij kwam, was nog niet alles voor elkaar en Bram mopperde op die meid die het niet goed had geregeld. Dat was ik dus. Ik vond hem ook maar een nurks. Maar alles liep goed en we raakten aan de praat. Hij vertel de dat hij de showgroep Pride had opge richt, een coverbandje dat optredens in heel Nederland had. Maar er was een pro bleem, zijn chauffeur had er geen zin meer in. Zelfheeft Bram nooit zijn rijbewijs ge haald en die jongens uit het bandje hadden geen auto. Ik wel en ik ben toen chauffeur geworden. In het weekeinde van hot naar her met alle instrumenten achterin en wij maar ouwehoeren in die auto. Want dat kon Bram goed: kletsen over van alles en nog wat. Stikgezellig! De band oefende in de Willem III kazerne, maar werd daar kort na hun ontmoeting uit gegooid. „Die gasten waren wat jonger en die gingen zitten feesten in de oefen ruimte en haalden meiden binnen. De bu- ren klaagden, dus ze vlogen eruit. Bram had bij zijn ouders thuis, waar hij woonde, geen plaats voor alle instrumenten die hij zelf had aangeschaft met zijn zuurverdien de centen. Ik had toen een flatje en een ka mertje over. Daar stonden voortaan de in strumenten. Elke week kwam Bram met een flesje alcohol en een doekje zijn snaren onderhouden. Pijiep, hoorde je dan. Ik deed in hetzelfde kamertje de strijk van die week en ondertussen maar kletsen. Be gin '77 kregen we verkering en in mei zijn we verloofd. Bram was toen 25 en de eerste reactie van zijn moeder was: O, gelukkig, dan is ie geen homo." „Dat was omdat hij nog nooit verkering had gehad, maar Bram had ook wel dege lijk vrouwelijke kanten. Hij was heel spiri tueel en heel precies. Als ik boodschappen had gedaan, duwde ik in het begin alles in de kasten. Daar kon hij slecht tegen. Dat moest anders. Tegen mij hoefje dat maar een keer te zeggen en dan doe je het voortaan zelf. Dat deed hij ook braaf. Bram had ook een enorme hekel aan zand. Liefst had hij dat we nooit naar het strand gingen. Mijn hele jeugd bracht ik zomers door in het slaaphuisje van mijn ouders op Westduin, maar als Bram een week mee ging, ploegde hij op kaplaarzen naar het huisje en kwam de hele week niet verder dan het bordesje. Maar hij ging wel mee. Als ik weer een of ander idee had, was hij er altijd voor te porren. We hebben tien jaar samen het kindertheater Kasjiesjie ge daan en ook nog een poos een kinderkoor. Gingen we feestjes langs om te spelen en te zingen met auto vol instrumenten, zo dat de kinderen mee konden doen. We wa ren allebei opgeleid voor het onderwijs, maar geflipt op de Wet op het Basisonder wijs, waar prestatiegericht werken werd ge promoot. Bram ging bij de gemeente Vlis singen werken en ik in het welzijnswerk." Een eerste diepe crisis kwam toen hun tweede zoon en derde kind, Koen, werd ge boren. Hij leefde maar twee dagen, had geen hartkleppen. „Dat heeft Bram zo aan gegrepen, dat hij geen muziek meer maak te. Hij kon dat niet loslaten, nooit hele maal." Toen daarna nog een dochter werd gebo ren, knapte hij langzaam op en bleek een toegewijde vader, die zijn kinderen de lief de voor muziek bijbracht. „Totdat hij elf jaar geleden een hersenbloe ding kreeg. Na maanden in het ziekenhuis in Brugge, en revalidatie, waarvan wij veel tussen hoop en vrees leefden, mocht hij naar huis. Wij blij met z'n vieren. Maar ik kreeg een totaal andere man thuis. Hij kon niets meer hebben, was enorm boos, schold op de kinderen en op mij. De kinde ren, pubers inmiddels, zorgden dat ze wei nig thuis waren, vrienden poetste hij bui ten. Ikzelf ging er haast aan onderdoor. Na een jaar was ik zo labiel, liep dusdanig op de toppen van mijn tenen, dat ik voorstel de apart te gaan wonen. Ik had daar enorm tegenaan gehikt maar hij vond het best want hij wilde rust en stilte. Achteraf denk ik dat het hem wel zeer deed, maar dat hij ook wel zag dat ik het niet aankon." „Ik heb nog een poosje de Bram van vroe ger gezocht in de armen van een andere man, maar niet gevonden. Waar ik hem wel aantrof, was een poos later, toen hij in al zijn rust en stilte zichzelf weer terug vond. Er bloeide gewoon opnieuw een rela tie op zoals we die vroeger hadden: veel ou wehoeren, samen fietsen, wandelen en er met de hond op uit. We overwogen weer samen te gaan wonen toen hij, veertien maanden terug, opnieuw een hersenbloe ding kreeg. Ik ging elke dag bij hem lun chen, maar net toen wilde ik mijn slaapka mer af schilderen. Ik heb begrepen dat ik hem niet had kunnen redden." „Zijn uitvaart had Bram al jaren ervoor met mij besproken: de goedkoopste kist, de muziek en dreamflyers. Eentje bleef er in de boom hangen: echt iets voor Bram." ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 Een van de laatste foto's die van Bram zijn genomen. Cayla: „Zo kennen de mensen hem." foto archief Cayla Aerssens Bram: door Mieke van der Jagt Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl Bram Coppoolse en Cayla Aerssens tijdens een optreden van kindertheater Kasjiesjie. foto Lex de Meester uit archief Cayla Aerssens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37