Advocate Sarah Köller schrijft boek over de jurische impact van het trouwen. Ze is verbaasd dat er zo weinig voorlichting wordt gegeven aan aanstaande bruidsparen. 34 ZEELAND Als je echt om elkaar geeft, dan ga je voor het trou wen samen naar een ad vocaat of notaris om je te laten voorlichten over al le juridische gevolgen van een huwelijk, advi seert advocate Sarah Köller. Ze ziet als fa milierechtadvocate veel echtparen die nooit hebben nagedacht over de gevolgen van trouwen. „En tijdens een scheiding voor onaangename verrassingen komen te staan." Als voorbeeld noemt ze de forse erfenis die een man kreeg na het overlij den van zijn moeder. Van dat geld kocht het gezin een auto en een deel werd ge bruikt om de keuken eens goed te verbou wen. Maar die schenking was wel exclu sief voor hem, zo stond in het testament. Dus toen de twee gingen scheiden, moest zij als eerste dat bedrag ophoesten. De advocate uit Oostkapelle vindt het toch wel vreemd dat trouwlustigen nau welijks worden voorgelicht over alle gevol gen van hun ingrijpende stap. „Ik heb het daar wel eens met een ambtenaar van de burgerlijke stand over gehad. Maar hij zei dat het niet zijn taak is dergelijke voorlich ting te geven." Toen Sarah Köller zelf trouwde werd haar alleen maar gevraagd welke naam ze zou kiezen. Die van haar man, haar eigen naam of een combinatie van de beide. „Als je bedenkt dat trouwen een giganti sche impact heeft, is dat toch wel heel erg weinig. Er werd niet gevraagd of we in ge meenschap van goederen wilden trou wen. Niet of we de wettelijke consequen ties kenden. En ook niet of we een notaris of advocaat hadden geraadpleegd." Ze vindt het een opmerkelijk verschil als gekeken wordt naar de geboorte van een kind. Zowel voor als na de geboorte doet de overheid er alles aan ouders goed voor te bereiden en de opgroei van de nieuwe burger zo goed mogelijk te begeleiden. Heel stellig zegt ze dat de manier waarop je trouwt ook bepalend kan zijn voor de vraag of je gaat scheiden en hoe de schei ding verloopt. Verliefde stellen kijken vol gens haar te veel door een roze bril naar het huwelijk. „Ze doen niet aan reality- checking. Ér rust een taboe op het maken van financiële afspraken voor je huwelijk en over een mogelijke scheiding vooraf gaande aan het trouwen." Dat taboe is vol gens haar onterecht omdat één op de drie huwelijken eindigt in een scheiding. „Je weet dus, als je trouwt, dat er een grote kans is dat je uit elkaar gaat. Afspraken maken als je elkaar nog de wereld gunt, is juist een teken van liefde." Trouwen met huwelijkse voorwaarden is volgens haar vooral belangrijk voor de fi nanciële geborgenheid tijdens het huwe lijk. „Op die manier stel je je privévermo- gen veilig en kan je de echtelijke woning veilig stellen. Maar je kunt ook ervoor zor gen dat een vrouw, als je kiest voor een traditioneel huwelijk, een eigen vermo gen opbouwt. En als je weet dat de een 'n gat in zijn hand heeft en de ander niet, maak dan afspraken zodat je tijdens je hu welijk of bij een scheiding niet over en weer verwijten krijgt." Volgens haar moet er over al dat soort dingen gepraat wor den voor het huwelijk. „Als je niet praat geeft dat uiteindelijk onderhuidse span ningen." In haar praktijk maakte ze heel vaak mee dat zulke spanningen leiden tot een scheiding. En ze raadt ook ten zeerste aan afspraken te maken over de rolverde ling na de geboorte van kinderen. Ze ziet dat in de praktijk vrouwen kiezen voor de zorg voor de kinderen en minder gaan werken. De man blijft werken en maakt carrière terwijl zij daar niet meer aan toe komt. „Daardoor ontstaat er een scheef groei in de verhoudingen. Hij gaat naar in teressante congressen, ontmoet nieuwe mensen. Zij raakt haar zelfstandigheid kwijt. Hij vindt vervolgens dat de uitda gendheid van de relatie is verdwenen." En dan komen ze bij mij omdat ze willen scheiden, zegt de advocate. „Als er voor het trouwen of na het krijgen van kinde ren goede afspraken waren gemaakt, wa ren ze met een andere verwachting het huwelijk ingestapt." Twee jaar geleden schreef Sarah Köller het boek 'Scheiden'. Deze keer heeft ze een tweede boek geschreven, over de juri dische aspecten van trouwen. Het werd deze week gepresenteerd ter gelegenheid van het congres over het Huwelijk van de Toekomst en ter gelegenheid van de Dag van de Scheiding (12 september). Het is gratis te downloaden vanaf de site www.colonia.nl van haar kantoor. Ook verschijnt het in een papieren versie en als e-book. door Emile Calon 'Praat met elkaar voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34