ZEELAND WD: aandeelhouders Delta hebben ^™*ra5es recht op volledige informatie opgeschort Sluiting almanak Driemaster Shabab Oman II vertrekt zondag uit Vlissingen. Het schip is gisteren overgedragen aan Oman. Sjaak Brouwer is van alle markten thuisgÉ 'Praat met elkaar voor het trouwen over scheiden' VLISSINGEN - „We zouden heel graag alle mensen van Vlissingen willen uitnodigen aan boord", zegt mastkapitein Isa Ahmed al Balushi. Hij lacht breed. „Maar ja: dat mag niet van Damen." De persvoorlichter van de scheeps werf grinnikt: het waren juist de Omani's die maandenlang de poort van de scheepswerf stevig op slot hebben gehouden. Het was zelfs onduidelijk of de Nederlandse pers nog een keer aan boord van de driemaster mocht kijken voordat die naar Oman zou vertrekken. De Omaan- se pers staat onder controle van het 'department of moral guidan ce', het ministerie van morele be geleiding; in goed Nederlands: censuur. Maar iedereen die dat wil, mag in eens aan boord: journalisten, het orkest dat speelde bij de over dracht en de gasten die terug ko men van de lunch in de tot een Oosters paleis omgebouwde Tim- Damendirecteur Van Ameij- den noemde de Shabab Oman II het mooiste schip dat Damen ooit bouwde. merfabriek. De bemanning biedt aan om foto's te maken van de be zoekers achter het roer, officieren maken selfïes. De Omani's zijn dolgelukkig met hun zeilschip en willen het heel graag laten zien. Het grote houten piratenstuur- wiel aan dek blijkt er vooral voor de mooie plaatjes. Binnen in de stuurhut is gewoon een joystick voor het roer. „In Oman is het heel erg heet", lacht de mastkapi tein. „En hier binnen is aircondi tioning." Naast de high-tech appa ratuur staat een kastje met een opengeslagen boek erin. „Onze heilige koran", zegt hij. „Die heb ben we er gisteren in gestopt." Benedendeks zijn de hutten: mooie houten éénpersoons voor de officiers, werkkamers en vip-slaaphutten voor gasten. Aan de muur hangen lampen uit dui zend-en-één-nacht, de deurpos ten zijn op traditioneel Omaanse wijze bewerkt. Bovendeks zijn het de megamasten die impone ren en alle meters touw. „We heb ben 2600 vierkante meter zeil", zegt Al Balushi. „Die mast is 54 meter hoog. En ja: daar klimmen we in op volle zee." Damendirecteur Hein van Ameij- den noemde de Shabab Oman II het mooiste schip dat Damen ooit bouwde. „We zijn trots dat we op dit schip mogen varen", zegt Al Balushi. Maanden lag het schip aan de kade bij de Koningsbrug, van de zomer ging het af en toe buitengaats voor een proefvaart. Vlissingers zijn in die tijd van hun driemaster gaan houden. Maar het afscheid nadert. Zondag vertrekt het schip, nog één keer vaart het langs de Vlissingse bou levard. Na een tussenstop in Den Helder, om nog wat te oefenen, gaat de Shabab Oman II op 5 okto ber naar huis. „We gaan héél hard zeilen", glundert Al Balushi. „Op 18 november is onze nationale feestdag. Dan willen we terug zijn in Oman." Het is veertig da gen varen, en het belooft een prachtreis te worden, via Malaga en Malta naar de straat van Hor- muz. Dat vindt de WD in Provinciale Staten. Delta kijkt naar drie toe komstscenario's: zelfstandig ver der, fusie of verkopen van bedrijfs onderdelen. Reden dat de fusie van de baan is: Eneco wil geen kerncentrale. „Ik betreur het zeer dat het op deze wijze in de krant is gekomen", aldus WD-fractie- voorzitter Kees Bierens vrijdag tij dens een Statencommissie. Hij wijst op de vertrouwelijkheid. „Ik heb me verbaasd over de reactie van Delta. Die bevestigde dat nu niet over fusie wordt gesproken." GroenLinks en D66 vinden Delta een onbetrouwbare partner. „De boot is aan met Delta", aldus Leen Harpe (GL). „Er moeten ri goureuze stappen worden geno men om het proces daar te stop pen." Hij pleit voor een onder zoek door het Openbaar Ministe rie naar het lek. D66'er Alex Hij- genaar: „Kennelijk vertrouwt Del ta ons niet en de gedeputeerde ook niet. Kunnen wij Delta nog vertrouwen?"Gedeputeerde Kees van Beveren wil inhoudelijk niet ingaan op de berichtgeving. Hij brengt het provinciebestuur bin nenkort in een besloten vergade ring op de hoogte. „Voor iedere bijeenkomst over dit onderwerp, moet ik tekenen voor geheimhou ding. Ik kan die niet schenden." Ook vindt hij het 'veel te ver gaan' om het OM in te schakelen. De PvdA in de Tweede Kamer heeft opheldering gevraagd aan minister Kamp. De fractie vraagt of Delta en Eneco hem hebben be naderd over een verzelfstandiging of overname door de Staat van de kerncentrale. Ook vragen ze hem of hij tot overname bereid is. terneuzen - Jamed Elhage, organi sator van de illegale straatraces bij Westdorpe, heeft gisteren op het Stadhuisplein in Terneuzen een dringende oproep aan zijn aan hangers gedaan dit jaar geen straatraces meer te houden op de Axelse Vlakte. Daarmee komt hij terug op zijn uitspraak zich zon dag niks aan te trekken van het door burgemeester Lonink van Terneuzen ingestelde samenscho lingsverbod. Gisteren had Elhage 'een goed gesprek' met Lonink, waarin hij een opening hoorde om later legale races te organise ren als hij erin slaagt een straatra- cesportvereniging op te richten. Ze is al jaren raadslid in Terneuzen en door haar collega's gekozen tot voorzitter van de raadscommissie Omgeving. Ze kwijt zich bijzonder nauwgezet van haar taakleidt raadsvoorstellen netjes in en treedt streng op tegen raadsleden die de re gels overtreden. De voorzitster wekt de indruk al haar tekstjes vooraf uit te schrijven. Die leest ze vervolgens netjes voor. Plechtig taalgebruik schuwt ze daar bij niet. Insprekers kunnen hun ge schreven tekst 'doorgeleiden' naar de griffier bijvoorbeeld. Deze week bereikte ze de hoogste graad van perfectie. Bij het laatste agendapunt zei ze: „Ik open nu de sluiting. Ie mand het woord?" Nee dus. DAG 13 september 2014 Nog één keer langs de boulevard door Nadia Berkelder Een bemanningslid van de Shabab Oman II maakt een foto van zijn pas opgeleverde schip, foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De aandeelhouders van Delta hebben het recht om op korte termijn volledig te worden geïnformeerd nu partijen in het openbaar hebben gereageerd. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25