WERKEN 19- heer van gebouw en persoonsge bonden diensten als zorg en maal tijden. Stel in de WE-vergade- ring voor dat om alleen te betalen voor persoonsgebonden diensten als deze worden afgenomen. Dat scheelt vaak zo'n 350 tot 500 euro per maand", stelt advocaat Ri chard de Laat, die een aantal rechtszaken voerde namens erfge namen van serviceflats. Volgens De Laat is dit wel een las tige stap omdat je hiervoor 80 pro cent van de stemmen van de eige naren nodig hebt. „Erfgenamen en bewoners hebben vaak ver schillende belangen. Bewoners willen graag dat de zorg blijft en dat kan meestal alleen als ieder een meebetaalt", aldus De Laat. Een andere optie is daarom zorg goedkoper in te kopen. „Soms zit er bijvoorbeeld een keuken in de serviceflat, terwijl het veel goed koper is een cateraar te laten ko men", verklaart de advocaat. Voor het reorganiseren van de inkoop heb je slechts een gewone meer derheid van de stemmen binnen de WE nodig. De fiscus houdt bij de erfbelas- ting overigens wel rekening met de lage waarde van serviceflats. Bij deze flats bepaalt de waarde in het economisch verkeer de hoog te van de erfbelasting. Bij andere woningen is de WOZ-waarde het uitgangspunt. Geen mens wil in een saaie blokkendoos wonen. Sfeervol moet ons huis zijn, het liefst authentiek. De oplossing: koop een monument. En ja, dan mag je nog best veel hoor. Dit rijksmonument ademt de sfeer van grandeur uit vervlogen tijden'. Het klinkt ver leidelijk op huizensite Funda. De bijbehoren de foto toont een fraaie, witte villa in landelijk groen. Om te watertanden, zo mooi. In saaie blokkendozen wil tegenwoordig (bijna) geen mens meer wonen. Net zo min als in de grauwe, eenvormige rijtjes huizen uit de jaren zeventig. Sfeervol, au thentiek: wie zo'n huis niet kan vinden, kan er één laten bouwen in historische stijl. We zijn namelijk gek op het verleden. Het ultieme authentieke wonen bereik je door de aanschaf van een monument. Duur? Valt mee. Toegegeven: de gemiddel de Nederlandse koopwoning 'deed' in het tweede kwartaal van 2014 zo'n 215.000 eu ro en wil je een rijksmonument, dan moet daar over het algemeen iets bovenop. Maar een monumentaal huis is niet onbereik baar. „Als je écht wilt en goed zoekt, heb je in Zeeland voor anderhalve ton een aardige opknapper te pakken", zegt Dolf van Dijk, eigenaar van De-Monumentenmakelaar in Middelburg. Voor een kleine vier ton koop je een pand in het centrum van Utrecht. Leg er nog een ton bij en je bent de trotse eigenaar van een enorme villa - met tuin van een hecta re - in landelijk Drenthe. Trouwens, niet elk monument is een rijksmonument. Een gemeentelijk monument heeft weliswaar wat minder status, maar ook zijn voorde len. Het is om te beginnen vaak goedkoper. Voor drie ton woon je riant in hartje Haar lem, voor net iets meer dan twee ton heb je een huis met vier slaapkamers in Hilver sum. Niet dat je je vervolgens rijk kunt rekenen. Want al is sfeer inbegrepen, een monu ment is nooit een kant en klaar antwoord op de zoektocht naar authenticiteit. Het vraagt meer dan normaal onderhoud en daar heeft lang niet iedereen tijd en geld voor over. Ben je bovendien allergisch voor scheefstaande muren, tochtige kamers en de bemoeienis van ambtenaren, begin er dan niet aan. Er is een groot verschil tussen een rijksmo nument en een gemeentelijk monument; de twee belangrijkste vormen die we in Ne derland kennen. Rijksmonumenten zijn van nationaal belang en vallen onder de Monumentenwet, die per 2016 opgaat in de Erfgoedwet. De regels ervoor kunnen be hoorlijk streng zijn. „Al hebben veel mensen daar een verkeerd beeld van", zegt Van Dijk. „Namelijk dat je met een rijksmonument niets meer zou mogen. Maar dat hangt helemaal van het monument af. Aan het ene pand mag je bijna niks veranderen, bij het andere hoef OPEN MONUMENTENDAG HANDIG je alleen de voorgevel en de trappartij in oorspronkelijke staat te houden." Van Dijk heeft momenteel een rijksmonu- ment aan de Londensekaai in Middelburg in de verkoop. De foto's op de website to nen een statig woonhuis. Maar anders dan je zou verwachten, is het voorzien van een hypermoderne keuken en badkamer. „Ter wijl bij andere monumenten zelfs het be hang aan regels is gebonden." Gemeentelijke monumenten zijn 'slechts' van lokaal of regionaal belang en vallen on der de plaatselijke monumentenverorde ning. Die is over het algemeen soepeler. Voor alle monumenten geldt dat voor een verbouwing of restauratie die het uiterlijk van het pand verandert, een omgevingsver gunning nodig is. De gemeente behandelt de aanvraag. Soms kijkt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed over de schou- r der van de gemeente mee. Of een woning een rijks- of gemeentelijk monument is, maakt ook veel uit voor de fi nanciering ervan. Voor rijksmonumenten is meer overheidsgeld beschikbaar. Zo kun je voor onderhoud en restauratie vooraf een speciale hypotheek afsluiten bij het Na tionaal Restauratiefonds. Dat is een annuï teitenlening met een lage rente. Je vraagt zo'n hypotheek aan nadat het Bu reau Monumenten van de Belastingdienst heeft vastgesteld hoe hoog de onderhouds kosten zijn. De fiscus komt trouwens sowieso om de hoek kijken als je een rijksmonument be-, zit. Tenminste, als je slim bent. Een groot deel van het onderhoud is namelijk fiscaal aftrekbaar. Voor gemeentemonumenten is minder geld beschikbaar. Maar het is er wel. Zo be staat de Cultuurfonds-hypotheek: een le ning met een lage rente uit een van de pro vinciale Cultuurfondsen voor Monumen ten. Daarnaast is er de subsidieregeling 'Sti- mulering herbestemming monumenten' en kent Nederland inmiddels diverse regio nale restauratiefondsen. Sommige gemeen ten hebben een speciaal potje vanuit het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 Iln het artikel Wanneer is een bouwvergunning verplicht?' staat dat de gemeente binnen veer tien weken moet reageren op de aan vraag voor een bouwvergunning. Wat gebeurt er als de gemeente dat niet doet? Wij wachten al vier maan den op een reactie na de aanvraag. Als uw gemeente er niet in slaagt uw aanvraag op tijd te beoordelen, dan krijgt u die vergunning in principe au tomatisch. U kunt dan dus de verbou wing uitvoeren zoals u die in de aan vraag heeft omschreven. Maar let op: er zijn uitzonderingen op deze regel. Bijvoorbeeld als het gaat om een rijks monument of als de bouw in strijd is met het bestemmingsplan. En een automatisch verleende vergunning kan in een bezwaarprocedure alsnog herroepen worden. 2 Ik heb bezwaar ingediend tegen een grote serre die mijn buur man aan de zijkant van zijn huis wil maken. Ik zag dat hij al begonnen is met bouwen terwijl de bezwaarproce dure nog loopt Mag dat? Ja, als hij de omgevingsvergunning heeft ontvangen, mag hij vast begin nen met de bouw. Uw bezwaarschrift houdt dat helaas niet tegen. Wel loopt uw buurman het risico dat-hij zijn ser re weer moet afbreken als uw bezwaar gegrond wordt verklaard. 3 Mijn bouwplannen passen niet in het bestemmingsplan. Heeft het dan nog wel zin een bouwvergunning aan te vragen? Ja, een bouwplan dat afwijkt van het bestemmingsplan is niet bij voorbaat kansloos. De gemeente heeft enkele mogelijkheden af te wijken van een bestemmingsplan. Een andere mogelijkheid is dat het bestemmingsplan wordt gewijzigd. Het is slim contact op te nemen met uw gemeente over wat de mo gelijkheden zoal zijn. U moet er wel vanuit gaan dat de procedure hier door langer zal duren. ledereen kan in een monument wonen door Jolenta Weijers illustratie Nourdin Kouch Op zaterdag 13 en zondag 14 september is het Open Monumentendag. Dit jaar is het thema: Op reis. De monumenten die daarbij horen, zijn bijvoorbeeld (voormalige) pleis terplaatsen, werkplaatsen, remises, koets huizen, werven, stations, wachtkamers, bruggen, tolhuizen, hotels, veerhuizen en quarantainegebouwen. Maar ook de ontwer pen en materialen van monumentale gebou wen kunnen van verre reizen komen. www.openmonumentendag.nl Handige websites voor wie de aanschaf van een monument overweegt of zijn/haar mo nument wil verbouwen of restaureren: www.cultureelerfgoed.nl www.erfgoedinspectie.nl www.monumenten.nl www.monumentenwacht.nl www.restauratiefonds.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19