Serviceflat vaak molensteen om nek van erfgenaam 'Arme jaren leerden me wat geluk is' 18 WERKEN O Serviceflats leveren erfgena men vaak veel kopzorgen op. Terwijl de flat zelf vrij wel onverkoopbaar is, lo pen de torenhoge servicekosten vaak jaren door. Wat zijn je opties als je een serviceflat erft? Te vinden op makelaarssite Fun- da: tweekamerappartement met balkon in Hilversum, met uitzicht op een fraaie tuin. Kosten: 20.000 euro. Klinkt als een buitenkansje. Adder onder het gras zijn de servi cekosten: voor één persoon 835 en voor twee personen 925 euro per maand voor onder meer warme maaltijden, tuinonderhoud en ver zekeringen. Die hoge maandlas ten zijn de reden dat veel eigena ren of hun erfgenamen de servi ceflat aan de straatstenen niet kwijtraken. Nederland telt zo'n 360 service complexen, met in totaal zo'n 42.000 serviceflats. De meeste werden in de jaren zestig en ze ventig gebouwd voor welgestelde ouderen die zelfstandig wilden wonen, maar toch zorg wilden ontvangen. De ouderen van nu stellen andere eisen en vinden de serviceflatjes vaak teJdein. Het ge volg is dat er nauwelijks vraag meer is naar dit type woning. Erfje een serviceflat, dan kun je overwegen de erfenis te weigeren. Nadeel is dat je dan helemaal niets krijgt en je dit later ook niet meer kunt terugdraaien. Voor ver werping van je erfdeel moet je een verklaring bij de rechtbank laten registreren. Gedraag je in dat geval op geen enkele wijze als erfgenaam. Alleen al door het ont ruimen van de woning, kun je als wettige erfgenaam worden aan vaard. Je kunt er ook voor kiezen de erfe nis beneficiair te aanvaarden. Je bent dan niet persoonlijk aanspra kelijk voor de schulden als deze niet uit de nalatenschap kunnen worden afgelost. Is er meer schuld dan bezit, dan krijg je niets, maar draai je ook nergens voor op. Je erft dus alleen als er onder de streep iets overblijft. Maar vanwege verplichte registra tie bij de rechtbank en het uitzoe ken van de schulden en bezittin gen van de erflater, kost benefi ciaire aanvaarding al gauw enkele honderden euro's. Een andere strategie is de erfenis wel te aanvaarden en vervolgens proberen de servicekosten terug te dringen door het reglement van de serviceflat te wijzigen. Hiervoor heb je de medewerking van de Vereniging van Eigenaren (WE) van de serviceflat nodig. „Het is voor jou als erfgenaam veel prettiger als er in de service kosten een onderscheid wordt ge maakt tussen gebouwgebonden diensten, zoals onderhoud en be- Carry Tefsen staat al meer dan vijftig jaar op het to neel en voor de camera's. Ze was te zien bij het Am sterdams Volkstoneel en heel Ne derland kent haar als Mien Dob belsteen uit tv-serie Zeg 'ns Aaa en als opoe Withof in 't Schaep. Ze is 76 en staat binnenkort in de musical Billy Eliot. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op creativiteit. Schilderen, dan sen en acteren maken me heel ge lukkig. Daarom geef ik graag geld uit aan kwasten, doeken en verf. Ook het bezoeken van voorstellin gen en exposities geeft me steeds nieuwe energie. Mijn ouders von den het maar niks toen ik in mijn jeugd mijn vaste baan als onder wijzeres opzegde en voor toneel koos, want daarmee gooide ik ook mijn vaste inkomen overboord. Ik had het in die tijd zó arm, dat ik na afloop van de markt de achter gebleven groente van de straat raapte om te kunnen eten. Maar het geldgebrek maakte me niet on gelukkig, omdat ik zo genoot van mijn toneelwerk. Ik was vrij mijn talenten te gebruiken. Dat was be langrijker dan geld." Waarop kun je best bezuinigen? „Op impulsaankopen. Als ik leu ke kleding zie, laat ik me verlei den het meteen mee te nemen. Ook ben ik nogal van de tassen en de sieraden. Die koop ik erg makkelijk, terwijl ik later denk: hoeveel tassen en armbanden heeft een mens nodig om geluk kig te zijn?" Wat was je beste aankoop? „Ons eerste huis. In 1975 was ik zwanger van onze jongste zoon, we moesten écht op zoek naar een ruimer huis. In Amsterdam was alles veel te duur, maar in Soest konden we voor een ton een drive-in-woning kopen. Tien jaar later was dat huis zo veel geld waard, dat we de sprong konden maken naar een mooie, oude villa in Bussum. Daar hadden we lek ker veel ruimte voor de kinderen en zat ik vlak bij de tv-studio's. Nu we weer met zijn tweetjes zijn, hebben we genoeg aan een kleiner huis in hartje Amsterdam. Dat konden we betalen, omdat we wat moois te verkopen hadden. Dus eigenlijk was dat eerste huis de springplank om jaren lekker te wonen." Wat was een grote miskoop? „We hadden thuis eens een grote witte bank. Een prachtig meubelstuk om naar te kijken en heerlijk om op te zitten, maar totaal niet praktisch met kinderen in huis. Binnen de kortste keren was die witte bekleding natuurlijk vuil. Bij de eerste vlek schrik je nog, maar bij de tweede en de der de denk je: laat maar zitten." Wat ga je nog kopen? „Het brommerwagentje waar mee ik door Amsterdam rijd, is aan vervanging toe. Ook zou ik graag een leuke kleine camper willen hebben. Niet zo'n groot poenerig wit ding waar je je voor schaamt als je door een ro mantisch Spaans bergdorpje rijdt. Maar een bescheiden bus je. En dan wél graag met alle comfort van zo'n groot ding na tuurlijk!" door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Carry Tefsen. door Jan Vriend Carry Tefsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18