Na tien grote rondes is Hansen nog niet moe Toekomst Van Basten is in nevelen gehuld Zwitsers en Fransen op koers 42 SPORT DAVIS CUP Overwinning van Robin Haase houdt Nederlandse tennissers in de race in Davis Cup-duel met Kroatië: 1-1. Op het oog twee wielerzaken die weinig met elkaar van doen heb ben. Het was stom toeval dat bei de nieuwsfeiten op één en dezelf de dag te noteren waren. Toch was het wel symbolisch. Boom reed op de laatste dag van augus tus in het Franse Plouay zijn laat ste wedstrijd, maar verklaarde gis teren desondanks dat de pijp bij hem leeg was. „Het is best een lang en zwaar blok geweest. Hier door kan ik me niet optimaal voorbereiden op het WK", zei de Vlijmenaar, die het in de maan den juli en augustus inderdaad heel druk heeft gehad. Boom reed de Tour de France en won daar in de stromende regen op indruk wekkende wijze de kasseienetap pe in Noord-Frankrijk. Daarna maakte hij zijn succes te gelde in de criteriums, om er vervolgens nog een Eneco Tour en twee een- dagswedstrijden uit te persen. Nu de brug naar Hansen, die giste ren na een korte solo alleen over de streep kwam in Galicië. De 33-jarige renner van Lotto-Belisol is in Spanje bezig aan zijn tiende grote ronde op rij. Hansen be gon zijn serie drie jaar geleden in de Vuelta, reed daarna in 2012 als enige renner alledrie de grote ron den (uit) en herhaalde dat kunst je in 2013. Ook dit jaar lijkt het er dus op dat hij de trilogie Ita- lië-Frankrijk-Spanje volmaakt. Daarmee is hij zoals gezegd een bijzonderheid in wielerland, maar zelf doet Hansen er niet al te duur over. „Ik vind het gewoon heerlijk", zei de Australiër in mei in een interview. „Het zijn veel koersdagen, maar tussendoor heb ik een lange periode thuis. Daar door hoef ik een stuk minder te reizen." De Spanjaard Alberto Contador zat in het peloton en behield de leiding in het algemeen klasse ment. Met nog twee dagen te gaan, heeft Contador een voor sprong van 1 minuut en 19 secon den op de Brit Chris Froome. Ale jandro Valverde uit Spanje staat derde op 1.32. Vandaag ligt de aan komst na een rit van bijna 190 ki lometer bergop in Puerto de Anca- res, morgen eindigt de Vuelta met een individuele tijdrit over bijna 10 kilometer door Santiago de Compostela. Eén ding is zeker: AZ gaat mor gen met Van Basten in gesprek over diens toekomst. De clublei ding van AZ sluit niet uit dat Van Basten voor zichzelf de beslissing heeft genomen zijn taken neer te leggen, maar zegt daar niet van op de hoogte te zijn. „We hebben namelijk pas zondag een gesprek met hem. Zo hebben we dat vori ge week afgesproken. Vervolgens zullen we maandag melden wat de uitkomst is", zegt Earnest Ste wart, directeur voetbalzaken van AZ. Hij ontkent dat AZ al een be slissing heeft genomen over de toekomst van de trainer. Van Basten zit sinds drie weken ziek thuis. Twee dagen na de 3-0-nederlaag bij Willem II, op 23 augustus, verscheen hij niet op het trainingsveld. 'Griep', zei AZ, wat drie dagen later een leugentje bleek te zijn. Enkele dagen later konden ze daar niet meer mee aankomen en moesten ze de wer kelijke reden geven: Van Basten bleek al enige tijd last van hart kloppingen te hebben. De trainer kreeg van de club de tijd om te herstellen en de assistenten Alex Pastoor en Dennis Haar namen voorlopig de honneurs waar. Ruim een week later bracht AZ naar buiten dat Van Basten zich maandag 15 september weer zou melden. Of hij dan ook zijn taken als hoofdtrainer zou hervatten, liet de club daarbij in het midden. „We geven hem de rust en de tijd om op een bepaalde manier terug te keren", zei Stewart toen. De betrokkenen doen er nu het zwijgen toe, ontkennen dat de be richten kloppen of draaien erom heen. Perry Overeem, zaakwaar nemer van Van Basten, noemt de berichten over het opstappen van de trainer Veel te voorbarig'. „Het gaat heel goed met Marco. Hij gaat volgende week aan de slag en dan komt er vanuit de club een reactie op deze verhalen", aldus Overeem. De trainer zelf liet per sms de NOS weten dat hij ervan uitgaat maandag weer te gaan trai nen. Waarmee de verwarring al leen nog maar groter werd. Met de 1-1-tussenstand in het play-offduel met Kroatië is een ontsnapping nog mogelijk, al is het de vraag of die strohalm wordt gepakt. Eerder lijkt er spra ke van uitstel van executie, aange zien de opponent in het restant programma op Marin Cilic kan te rugvallen. De winnaar van de US Open kreeg op de openingsdag nog vrij af, maar zal normaliter vanmid dag in het dubbelspel en morgen in het enkelspel zijn sportieve plicht vervullen en het pleit in het nadeel van de Nederlandse ploeg beslechten. Temeer omdat na een positief resultaat in de dub bel de Kroatische captain Zeljko Krajan de mogelijkheid heeft zelf te bepalen in welke van de twee enkelspelen hij zijn troefkaart uit speelt. Dat Krajan moet pokeren, heeft al les te maken met de moordende speelkalender. Cilic veroverde maandagavond zijn eerste Grand Slam-titel en moest vervolgens na alle plichtplegingen van het ene continent naar het andere afrei zen om zich bij zijn reeds gearri veerde teamgenoten in Amster dam te voegen. Meteen in actie komen zou - gev zien de jetlag en de emotionele achtbaan waarin hij zat - gekken werk zijn geweest. Oranje had voordeel kunnen - of beter gezegd moeten - halen uit de tijdelijke pas op de plaats, die GENEVE - Zwitserland en Frank rijk hebben gisteren een grote stap gezet richting de finale van de Davis Cup. Zowel de Zwitser se als de Franse tennissers won nen op de openingsdag van de hal ve finales beide enkelpartijen. Ro ger Federer en Stan Wawrinka waren in Genève veel te sterk voor hun Italiaanse opponenten, terwijl Richard Gasquet en Jo-Wilfried Tsonga voor feest zorgden in Parijs door de Tsje chen Tomas Berdych en Lukas Ro- sol te verslaan. Federer klopte Si- mone Bolelli met 7-6 (5) 6-4 6-4, waarna Wawrinka de Italiaan Fa- bio Fognini met 6-2 6-3 6-2 opzij zette. Zwitserland stond in 1992 voor het laatst in de finale van de Davis Cup, maar verloor toen van de Verenigde Staten. als een aanklacht tegen de over daad gold. Vanuit het besef dat Ci lic pas in tweede instantie de gele deren komt versterken, lag de sleutel naar succes in de eerste twee enkelspelen. Sijsling ver zuimde daarentegen de deur van het slot te halen, waardoor Haase zich geen toegang tot het voorpor taal kon verschaffen. En dat was, zo erkende Haase, een gemiste kans. „We hadden eigenlijk op 2-0 moeten staan." De blamerende nederlaag van Sijs ling tegen nota bene een debu tant van buiten de top honderd moet captain jan Siemerink met afgrijzen hebben aangezien. Zelf toonde hij als speler altijd een leeuwenhart in het landenkam- pioenschap. Bij hem was een par tij pas ten einde als het laatste punt was gespeeld. Zijn opvolger was daarvan een persiflage. Sijsling ontpopte zich niet tot het roofdier dat een prooi wilde ver slinden, maar was slechts het op gejaagde wild. Niet alleen de lijd- Blamerend verlies kritiekloze Sijsling door Chris van Mersbergen CANCAS DE MORRAZO - Op de dag dat Lars Boom bekendmaakte de energie te missen om naar het WK wielrennen af te reizen, won de Au straliër Adam Hansen in Cangas de Morrazo de negentiende etappe van de Ronde van Spanje. De Australische wielrenner Adam Hansen won gisteren- de negentiende etappe in de Ronde van Spanje. Door drie birdies op de laatste drie holes plaatste Daan Huizing zich uit schijnbaar kansloze positie voor het finale- weekeinde van de KLM Open. foto André de Heus/VI Images door Theo Brinkman ALKMAAR - Als voetballer was hij onnavolgbaar, als trainer zorgt Mar co van Basten nu ook al voor ver warring en vraagtekens. Nadat de Telegraaf gisteren het nieuws bracht dat de AZ-trainer ermee stopt, volgde een dag van ontken ningen, halve ontkenningen, ontwij kende antwoorden en speculaties. door Marco Knippen AMSTERDAM - De staat van verval van het Nederlandse mannentennis werd gisteren op schrijnende wijze geïllustreerd. Igor Sijsling zwalkte over de baan en maakte een karika tuur van zichzelf. Het was dat kop man Robin Haase niet verzaakte, anders was de degradatie uit de we- reldgroep zo goed als bezegeld. Marco van Basten Robin Haase.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 136