Katelijne ontsnapt aan keurslijf camera 'Je schakelt je gevoel uit, als je bezig bent' Kaartenhuis Wijffels: Zeeland moet zich laten horen commentaar ZEELAND 27 Een boekverfïlming ver beeldt, maar fnuikt te gelijkertijd vaak de ver beelding. De diffuse beelden in het hoofd van de lezer leg gen het af tegen de dwingen de blik van de regisseur, te gen het keurslijf van de came ra. Het woord wordt al te zeer vlees. Film by the Sea maakt het zichzelf met de nadruk op boekverfilmingen niet makke lijk. Onvermijdelijk wordt de film naast het origineel ge legd en zelden valt de vergelij king in het voordeel van de eerste uit. De filmversie van Dorsvloer vol confetti - gister avond de uitgelezen opening van het festival - is echter een meer dan verdienstelijke po ging van Tallulah Schwab om de bestseller van Franca Treur recht te doen. Dat is een krachttoer, want het boek kent geen kant-en klaar plot, maar volgt vooral de meanderende gedachten van Katelijne, die met zes broers opgroeit in een ortho dox boerengezin in Zeeland. Ze is 'anders', kijkt met licht- rebelse verwondering naar haar omgeving en zoekt haar heil in andere lectuur dan het Boek der Boeken. De keuzes van Schwab - con cessies vaak - schuren soms met de Zeeuwse werkelijk heid en de dramatiek wordt met slowmotionbeelden en de muziek van Fons Merkies hier en daar net iets te zwaar aangezet, maar de beelden zijn ronduit prachtig. En het belangrijkste: de film treft de juiste toon, de subtie le ironie en humor van het boek. Dat is vooral de verdien ste van hoofdrolspeelster Hen- drikje Nieuwerf, die met haar veelzeggende blikken de ma gie van het boek van Franca Treur intact laat. In haar hoofd woedt de verbeelding. De Terneuzense arts in opleiding Eli- se Beket bericht in een serie over haar vrijwilligerswerk in Gaza. Mijn laatste week is inge gaan. Ik probeer elke dag één of twee zieken huizen te bezoeken om inter views af te nemen met patiënten uit Gaza die in Egyptische zieken huizen liggen. Aangezien de mees te patiënten al een tijd in Egypte zijn, vertrekken ze één voor één weer terug naar Gaza. De afgelo pen dagen sprak ik opvallend veel mensen die vertelden dat de am bulances geen toegang tot het ge troffen gebied kregen van Israëli sche grondtroepen. De gewonden lagen daardoor bloedend tot wel tien uur te wachten, voordat ze medische hulp kregen. Over het algemeen lijkt het patiëntenver- voer goed geregeld in Gaza. Tij dens het conflict circuleerden er constant ambulances door de ge troffen wijken (als ze daarvoor toestemming kregen). Als een zie kenhuis vol was, werd een patiënt naar een ander ziekenhuis in een andere stad vervoerd. Dit was niet zonder gevaren: het is verbo den om met een ambulance van de ene naar de andere stad te rij den. Ik heb veel respect voor deze hulpverleners. Afgelopen week is een groep van 42 kinderen via Egypte vanuit Ga za naar Duitsland gevlogen voor verdere behandeling. Ik was er he laas niet bij, maar heb de foto's ge zien. De meeste kinderen zijn vol ledig verminkt. Mijn vertaler liet me een foto zien van een meisje, voor en nadat haar gezicht volle dig verbrand was. Tijdens mijn in terviews heb ik een meisje gespro ken die haar oog verloor toen een bom op haar huis viel. Een ander meisje verloor haar beide benen, terwijl ze aan het bidden was en een raket insloeg. Haar buurman reed haar in zijn auto naar het zie kenhuis. Het is verschrikkelijk om deze verwondingen te zien, toch went het. Als je bezig bent schakel je je gevoel uit, maar als ik de foto's terugkijk, kan ik me am per voorstellen dat ik die foto ge nomen heb. Bijna alle patiënten hebben nog kleine raketfragmen ten in hun lichaam zitten. De stukjes zitten onder de huid en worden niet verwijderd. Het voe len aan de stukjes in iemands lichaam, maakt de oorlog heel erg tastbaar: letterlijk en figuurlijk. Film by the Sea opende gisteravond in een uit verkocht huis. Met de galapremière van Fran ca Treurs Dorsvloer vol confetti zette het festival zijn beste beentje voor. Het lukt Film by the Sea steeds beter om zich in de kijker te spelen. Ook lande lijk. Bovendien slaagt directeur Leo Hannewijk er goed in een breed publiek aan te spreken en daarbij tevens hoogstandjes te vertonen. Dat is knap. Achter het decor tobt Film by the Sea. Het mag dan het zes tiende festival zijn, maar nog steeds is er kunst en vliegwerk nodig om het rond te krijgen. Minder sponsorgeld en onze kerheid over subsidies maken het steeds lastiger. Daar weegt het goede culturele onderne merschap van Hannewijk niet eindeloos tegenop. Film by the Sea is een wankel geheel. Dat moeten alle huidi ge subsidiegevers en sponsors goed begrijpen. De kleinste ver andering kan het kaartenhuis doen instorten. Dit mooie festi val verdient een beter lot. De oud-Rabobanktopman werd in een bomvolle zaal geïnter viewd door PZC-verslaggever Ernst Jan Rozendaal. Het gesprek ging over Zeeland, economie, duurzaamheid, maar ook over Wijffels' eigen leven. Dit jaar publiceerde financieel-econo- misch journalist Jan Smit de bio grafie 'De opdracht of de vele ge zichten van Herman Wijffels'. Wijffels - die uit het gehucht Tlir- keye op Zeeuws-Vlaanderen komt - liet horen dat hij over veel verschillende onderwerpen een mening heeft. Zo pleitte hij voor meer duurzaamheid. „De mens is de aarde aan het uitputten. We le ven alsof we anderhalve planeet hebben, maar we hebben er maar één. We leven nu van de rente van ons natuurkapitaal, maar moe ten straks gaan interen op onze hoofdsom." Het interview met Wijffels was de seizoensopening van een reeks interviews en lezingen die de krant en boekhandel de Drukkery samen organiseren. Komende vrij dag houdt Rudi Westendorp, hoogleraar ouderengeneeskunde, een lezing in de Kloveniersdoe len. Aanvang 20.00 uur. Auteur Adriaan van Dis wacht samen met de Vlaamse acteur Jan De- deir op de rode loper van Film by the Sea. Van Dis is dit jaar voorzit ter van de jury. Decleir, die vorig jaar de Grand Acting Award van het festival ontving, is nu jurylid, foto's Lex de Meester RECENSIE DORSVLOER VOL CONFETTI door Rolf Bosboom Tallulah Schwab, regisseur van Dorsvloer vol confetti, met part ner Martin Koolhoven. 'Dorsvloer vol confetti' is dage lijks volop te zien op Film by the Sea. Zie: www.filmbythesea.nl. Voor nieuws over het filmfesti val: www.pzc.nl/filmbythesea. MIDDELBURG - Zeeland moet meer van zich laten horen in Den Haag. En ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder is een slecht - maar onomkeerbaar - plan. Dat zei Her man Wijffels gisteren in de Kloven iersdoelen in Middelburg. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 127