Op zoek naè de Zeêuwse henen STREEKTAAL CULTUUR 39 Tweede editie van Dansdroom Dansvoorstelling in de Vleeshal Oproep Open Mie in De Spot KipVis wil met meer activiteiten naar buiten treden. De kunstwerkplaats breidt uit met een Grafisch Atelier en doet mee aan een 24-uurs-striptekensessie. Drie besturen én drie werk ruimtes verder is voor KipVis de tijd aangebro ken om weer een nieuwe loot aan de organisatie toe te voegen. „We willen in onze werkplaats een Grafisch Atelier inpassen", zegt Paul de Ruiter, die met Ben Vran- ken en Michiel Paalvast het nieu we bestuur van KipVis vormt. „Als je aan kunstenaars of creatie ve ondernemers vraagt wat ze missen in Zeeland, dan is dat een grafisch atelier. Wij willen een mooie drukwerkplaats maken en workshops geven. Het grafisch ate lier kan natuurlijk ook voor uren of dagdelen gehuurd worden", zegt De Ruiter. KipVis moet wel vooruitkijken. De veertien kunstenaars en onder nemers die nu een atelier in een voormalige school aan de Drees- straat in Vlissingen huren, moe ten een nieuwe bron van inkom sten aanboren. „Net als veel ande re instellingen hebben we te ma ken met forse bezuinigingen. We raken 4000 euro subsidie kwijt van de gemeente Vlissingen. Dat Grafisch Atelier kan het gat dich ten." KipVis heeft in tien jaar tijd bestaansrecht gekregen. Michiel Paalvast en Ben Vranken roemen de stimulans die van KipVis uit gaat. De atelierhouders stimule ren elkaar, wisselen ervaringen uit over eikaars werk. „En daar word je beter van als kunstenaar", zegt Paalvast. Hij is een kei in het schilderen van landschappen. In een van de ateliers huist ook land schapsarchitect Alexander Herre- bout. „Wij kijken allebei naar het landschap, maar vanuit onze ei gen achtergrond. Dat je daarover kunt praten, is blikverruimend." Ben je bij KipVis, dan wordt er ook inzet van je verwacht om het initiatief tot een succes te maken. Illustrator Ben Vranken: „Dat lukt vaak heel aardig, maar sommige kunstenaars zitten nu in de overle- vingsmodus. Het is hard werken en we hebben baantjes in en naast de kunstsector om geld te verdienen. Als we daar te veel tijd mee kwijt zijn, kan dat zijn weer slag hebben op de dynamiek van KipVis." KipVis wil meer naar buiten tre den en samenwerken met culture le en maatschappelijke organisa ties. De werkplaats doet op 4 en 5 oktober mee aan de 24hourcomic- day. Overal in de wereld zijn in dat weekend striptekenaars 24 uur non-stop aan het tekenen. Er hebben zich al tekenaars aange meld: Boris Peeters, Frits Jonker, Vera Verseput, Liesbeth Labeur en Ramon de Nennie. Iedereen die denkt 24 uur lang goed werk te kunnen afleveren, is welkom. KipVis vertegenwoordigt Neder land samen met Artez in Zwolle. Op 40 andere plekken in de we reld wordt ook getekend. GOES - Er kan nog tot 15 septem ber worden ingeschreven voor het project Dansdroom Zeeland. On geveer 70 jonge dansers hebben zich al aangemeld. Dansdroom Zeeland is een initiatief van Dan- zee, Scoop Mbo Dans, de Zeeuwse theaters en dansscholen. Dansers krijgen de kans om onder leiding van een topchoreograaf een cho reografie in te studeren en daar mee in het voorprogramma te staan van voorstellingen. De repe tities worden vooral in de herfst vakantie in het voormalig Sport- punt Zeeland in Goes gehouden. middelburg - Choreografe Kriszti- na de Chatel en beeldend kunste naar Wouter Klein Velderman presenteren de dansvoorstelling ÜT (Hongaars voor straat). De voorstellingen worden in de Mid delburgse Vleeshal gehouden. Er komen drie elementen in samen: het beroep stratenmaker (uitge voerd door echte stratenmakers), het bewegende lichaam van zo wel stratenmakers als dansers én een ruimtelijk kunstwerk. Vrijdag 19 september, is de voorstelling te zien in de Vleeshal, vanaf 20.30 uur en zaterdag 20 september om 16.00 uur. Kaartverkoop via www.theaterzeelandia.nl. MIDDELBURG - Poppodium De Spot in Middelburg presenteert vrijdag 19 september het Open Mie (aanvang 20.00 uur), dat is een Open Podium waar iedereen welkom is. Dat geldt voor band jes, maar ook voor singer songwri ters, rappers of dichters. Publiek is ook welkom. De Spot houdt dit open podium in samenwerking met de UCR. Aanmelden kan bij tonnie@despotmiddelburg.nl Ja, binnenkort ka je 't wee verwachte: slik op de weg. A de boeren van 't land komme mie volle voeren pe- taoten of peeën en vule ban den en het regent een bitje dan krieg je dat wee. Mae daè gaèt dit stikje nie over. Het gaè over een website die a www.slikopde- weg.blogspot.nl eêt. Bie een ööp mensen bekend, mae bie vee ok nie. De man die a t'r achter zat was Hans Koert uut Eintjeszand. De krante van 5 september meldd'n z'n overlijden. Die was nog mae 63. Een eêleboel advertenties verried'n dat 'n eêl geliefd persoan was. Die was on derwijzer in Middelburg. De guus uut de klasse schreve over z'n ge duldige, goeie uutleg, z'n liefde voe geschiedenis en z'n grapjes. Collega's were a even lovend. A ze je zö herinnere, dan je 'r nie voe niks ewist. Sinds maerte 2009 schreef'n geregeld een stikje over een onderwerp dat a meestal mie wat uut de provincie te maeken ao. 't Goeng over van aolles en nog wat. Natuur, geschiedenis, muziek, evenementen, bloedkrae- len, paerden, een oeve ier, een ker ke daè. en gae zö mae deur. Leuke verhaaltjes over -voe oans - aolle- daegse diengen. Aoltied interes sant, goed leesbaer, humoristisch, kritisch, mae mild. „Op zoek naè de Zeêuwse henen" was t'n. „Een qua tekst iets Zeêuws eigens mee. Hans Koert was goed thuus in de geschiedenis en in taal. Op een leuke meniere wist 'n achtergron den van aollerlei verschiensels te verklaeren. Op 26 maerte kon- digd'n die an at 'n ziek was en most stoppe. Op 4 september is t'n overlee. A t'r strakjes slik op de weg ligt, zü me an z'n dienke mie respect en spiet. Spiet a 'slik op de weg' voegoed estopt is. Ver geet nie es te blaeren in z'n schat an verhalen die a t'n nae'elaeten eit: www.slikopdeweg.blogspot.nl Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is over een maand na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl Voor de gesproken rubriek: www.pzc.nl/streektaal zoektocht naar het Zeeuwse DNA op zoek naar het eigene van Zeelandnaar het Slik op de Weg. Slik op de Weg, de Zeeuwse blog voor de Scheldregio en haar bewoners relativeert dagelijks het leven in de mooiste regio van ons land - de navel van de wereld! In elke blog wordt geprobeerd de Zeeuwse henen te ontrafelen - de Zeeuwse peeën te ontdoen van loof en slikvandaar oök de ti tel van de blog: Slik op de Weg!" Volgens Hans Koert bliekt de Zeeuw 't naejaer te verkiezen bo ven de zummer en prumen en pe ren boven kezen en appels en te dromen van een 'spulletje in de Zak'. Die schreef in algemeên Ne derlands, mae goaid'n d'r nog a es een dialect woord je deurene. A t'n over de schaepskoaie schrieft, dienkt 'n even an de stuutmaele en an ievallig weer. De boomkikker noemt 'n de aohe- puut en zo kieeg ieder stikje ok ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 24 uur comics bij KipVis door Edith Ramakers www.scoopzld.nl/dansdroom-zee- land www.vleeshal.nl s oen vranKen (links) en Michiel Paalvast, bestuursleden en kunstenaars van kunstwerkplaats KipVis in Vlissingen. foto Lex de Meester door Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 121