1977 1904 VERDIEPING 11 De hoedjes De troon sinds 1946 Het koffertje In 1814 was prinsjesdag een uitgesproken mannelijke aan gelegenheid, tegenwoordig zijn vooral de vrouwen - en met name hun hoedjes - on derwerp van gesprek. Het is vaste prik geworden in de be richtgeving rond de derde dinsdag van september. Toch is 'hoedjesdag' een traditie van nog geen veertig jaar. Het was Erica Terpstra, destijds Tweede-Kamerlid voor de WD, die er in 1977 mee be gon. Naar eigen zeggen uit eerbetoon aan de koningin, maar ook omdat ze een feeste lijke outfit zonder hoed nogal een kale bedoening vond. Het initiatief kreeg al snel navol ging. Tegenwoordig zijn hoed jes onlosmakelijk verbonden met prinsjesdag. Enkele vrouwelijke politici durven het aan om van hun hoofddeksel een politiek sta tement te maken. Tamelijk le gendarisch waren de hoeden van SP-Kamerlid Krista van Velzen, die achtereenvolgens een miniatuurluchthaven met vliegtuigen, een geknoop te autoband en een dode nerts op haar hoofd droeg. Te genwoordig is die activisti sche rol vooral weggelegd voor Marianne Thieme, leider van de Partij voor de Dieren. De troon waarop koning Wil lem-Alexander dinsdag plaats neemt, is pas ruim honderd jaar oud. Zijn overgrootmoeder Wil- helmina was de eerste vorstin die er plaats op nam. De eiken houten, neogotische troon is in 1904 ontworpen door architect Pierre Cuypers en is gemodel leerd naar de zetel van de vijf- tiende-eeuwse Filips de Goede. Het monogram op de troon is vorig jaar veranderd van B (van Beatrix) in W-A. Er bestaan vier neventronen, waar destijds de dochters van Juliana en Bernhard plaats op namen. Drie ervan zijn opgesla gen in de Grafelijke Zalen, de vierde is sinds 2013 weer in ge bruik, nu door koningin Maxi ma. Het was toenmalig minister van Financiën Piet Lieftinck die zijn miljoenennota in 1946 voor het eerst in een speciaal koffer tje meenam. Hij had de traditie afgekeken van de Britten. Veel kostte het eerste exemplaar van vulcanfiber niet: de minister had hem naar verluidt voor een paar gulden op de kop getikt bij een leerhandel in Den Haag. Met goudkleurige, papieren letters werd er 'Derde Dinsdag in Sep tember' opgeplakt Het huidige koffertje, een cadeau van de Staatsdrukkerij, is gemaakt van geitenleer gevoerd met zijde en dateert uit 1964. Hoewel de stukken nu digitaal beschikbaar zijn, brengt de minister nog steeds ook een papieren versie mee. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2014 nieuwe hoedjes I Jetta Klijnsma (PvdA) I Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) Koningin Juliana leest in de jaren '60 de troonrede voor. foto's Spaarnestad/HH Kathleen Ferrier (CDA) Bewindsman Wil lem Drees met een koffertje met daar op de tekst: 'Derde Dinsdag in Septem ber'. Krista van Velzen (SP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11