1814 1903 De troonrede sinds De koets Nederland viert volgende week twee eeuwen prinsjesdag. Maar de meeste rituelen en tradi ties zijn een stuk jonger. 10 VERDIEPING TWEE EEUWEN PRINSJESDAG Prins Willem Frederik, de late re koning Willem I, schreef zijn eerste troonrede zelf. 'Edel Mo gende Heeren!', begon zijn kor te epistel. 'Na de bekrachtiging der Grond wet, heeft zich mijne eerste en voornaamste zorg bepaald tot de bijeenroeping der Staten-Ge- neraal.' Hij besprak er, in alge mene termen, de stand van de economie, buitenlands beleid, financiën, wetgeving en defen sie. Sinds 1849 is het niet de ko ning, maar de minister-presi dent die de troonrede opstelt. Over het algemeen is het de vorst die de tekst voorleest, maar een enkele maal moest hij of zij verstek laten gaan - we gens ziekte, zwangerschap of overlijden van een familielid. Wie prinsjesdag zegt, zegt Gou den Koets. Maar tot 1903 moest het publiek het doen met de Gla zen Koets. Koningin Wilhelmina besloot vanaf dat jaar het ge schenk van de stad Amsterdam ook in te zetten op Prinsjesdag. Dat wil zeggen: alleen bij goed weer, want bij regen bleef de koets in de garage. Ook in de eer ste jaren na de Tweede Wereld- oorlog bleef de Gouden Koets binnen. Wilhelmina wilde de plechtigheid sober houden en verscheen per auto. Sinds Juliana is de koets nog slechts eenmaal ongebruikt ge bleven: in 1974, toen op de nabij gelegen Franse ambassade een gijzeling plaatsvond. Ook toen vond men de pracht en praal niet passend. Met een beetje fantasie zou je nog kunnen zeggen dat Neder land komende dins dag tweehonderd jaar prinsjesdag viert. Want het was immers in 1814 dat de toenmalige prins Willem Frederik, de latere koning Wil lem I, de eerste troonrede voorlas ten over staan van het parlement. Maar dan moet je voor het gemak even vergeten dat het toen niet de derde dinsdag van september be trof, maar een mooie dag in het voorjaar, 2 mei om precies te zijn. In de jaren erna schoof prinsjesdag naar de eerste maandag in november en de derde maandag in okto ber om pas in 1887 op de huidige datum te belanden. Tweehonderd jaar prinsjesdag betekent evenmin tweehonderd troonredes: dat aan tal is allang gepasseerd. Koning Willem- Alexander leest op 16 september nummer 225 voor, omdat zijn voorvaderen er nog wel eens de gewoonte van maakten er twee per jaar voor te schotelen aan het par lement - bijvoorbeeld als er verkiezingen waren geweest. Tweehonderd jaar Ridder zaal dan, dat andere ankerpunt van prins jesdag? Helaas. De eerste twee jaar zat de koning met zijn paperassen in de Trêves- zaai op het Binnenhof, de jaren erna werd de rede afwisselend in Brussel en in Den Haag voorgelezen. Het zou tot 1904 duren voordat de Ridderzaal het epicentrum van de plechtigheden werd. Om het helemaal bont te maken: het is dinsdag niet eens de tweehonderdste prinsjesdag. Tijdens de oorlogsjaren kwam het politieke feestje ge heel te vervallen. De naam prinsjesdag is bovendien veel ouder: die werd in de 17e en 18e eeuw al gebruikt om de verjaarda gen van de prinsen van Oranje aan te dui den. De huidige versie van prinsjesdag is een fraai samenraapsel van oude en nieuwe tra dities. De gouden koets, de route door Den Haag, het koffertje met de miljoenennota, de balkonscène op paleis Noordeinde, de hoedjes: het zijn allemaal rituelen die pas veel later aan het festijn zijn toegevoegd. Het mag de pret allemaal niet drukken. Er is reden voor feest. Den Haag pakt flink uit uit voor het jubileum met een groots cultu reel festival. Er is een galabal, een hoeden- show, een fototentoonstelling over poli tiek, er zijn films en documentaires. Het Nationale Archief heeft een speciale troon rederoute door Den Haag gemaakt, er is een prinsjesmarkt en een paardenshow met de Gele Rijders. Ongetwijfeld zal het hoogtepunt toch weer zijn de koninklijke stoet in de gouden koets. Traditie sinds 1903. I Litho met por tret van koning Willem I. 11915: Koningin Wilhelmina loopt naar de Ridderzaal. Ach ter haan de Gou den koets. Over oude redes en Erica Terpstra (WD) door Sandra Donker O/prinsjesdag Laatste nieuws en achtergronden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10