Stemmen vanuit buitenland wordt iets gemakkelijker, belooft Plasterk 44 Voor de puzzels is ruimtelijk inzicht nodig, scherp denken en een beetje moed 44 Ik zie nog BINNENLAND 7 Jezelf al puzzelend bevrijden uit een afgesloten ruimte: jongeren zijn dol op het spel met de 'escape rooms'. 2 miljoen dollar voor opruimen plastic soep Het project van Boyan Slat (20) om de plastic soep uit de ocea nen te vissen, kan de volgende fase in. De 2 miljoen dollar die nodig is om onder meer een proef uit te voeren, is binnen. Dat maakte Slat gisteren via Twitter en op zijn site The Ocean Cleanup bekend. Ruim 37.000 mensen doneerden de afgelopen maanden via crowd- funding de benodigde dollars om het plastic afval uit het wa ter te vissen. Dat geld wordt be steed aan het testen van proto types. Over een paar jaar hoopt Slat een apparaat op ware groot te te installeren op zee. IWentse eekhoorns vallen dood uit boom Twee eekhoorns zijn in het bui tengebied van Almelo dood uit een boom gevallen. Dat heeft een getuige gemeld. Het Dutch Wildlife Health Centre (DW- HC) in Utrecht gaat de twee diertjes onderzoeken. „Het is opmerkelijk, want we vinden zelden dode eekhoorns, laat staan dat ze uit de boom val len", zegt eekhoorndeskundige Vilmar Dijkstra van de landelij ke zoogdiervereniging. Volgens hem wordt onderzocht of de dieren lijden aan een ziekte die in het verleden ook in Neder land heeft geleid tot massale sterfte onder eekhoorns. Minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken, PvdA) komt bin nenkort met een wetsvoorstel dat stemmen vanuit het buitenland moet vergemakkelijken. Nu moe ten expats zich voor elke verkie zing registreren. Vervolgens krij gen ze per post een stembiljet. Daarbij gaat vaak iets mis: men sen zijn te laat met hun registra tie of hun stembiljet raakt zoek bij de post. Ook komt het voor dat ingevulde stembiljetten niet of te laat in Nederland aankomen. Plasterk houdt echter vast aan stemmen per post. Internetstem- men is volgens de huidige stand van de techniek 'niet verant woord', stelt Plasterk. „Hackers zullen zich uitgedaagd voelen", waarschuwt hij. De Kamer legt zich daar voorlopig bij neer, al hoopt vooral de WD dat expats hun stem op termijn toch elektro nisch kunnen uitbrengen. Kamer lid Joost Taverne heeft daarvoor een wetsvoorstel in de maak. Plas terk is bereid een test uit te voe ren om te zien wat technisch nu wel mogelijk is, maar stelt dat die test de huidige stemprocedure niet kan vervangen. 700.000 Nederlanders wonen in het buitenland. Voor een deel gaat het daarbij om grenswerkers, die hun brood in Nederland ver dienen. Voor hen zou het nog ge makkelijker zijn om op verkie zingsdag hun stem in Nederland te mogen uitbrengen. Daar wil de politiek niet aan. Ze staan name lijk niet in Nederland ingeschre ven. AMSTERDAM - De deur is net ach ter de vijf vrienden op slot ge daan. De tijd tikt. Naarstig begint iedereen rond te snuffelen in de donkere ruimte vol spiegels, kas ten, sloten en curiosa. René zet een oude pick-up aan, terwijl Renée aan de slag gaat met een stel grote puzzelstukken. „Ik heb wat!", roept Sander. Hij toont een cryptisch briefje dat orakelt over een 'gecombineerd encyclope disch brein'. De raadselachtige kamer in de krochten van de Amsterdamse Beurs van Berlage is het decor van het spel Sherlocked. Een uur hebben de vrienden, dan moeten ze zijn ontsnapt. Sherlocked is een zogeheten escape room, een soort real life videogame waarbij spelers al puzzelend, brainstor mend en speurend binnen een vastgestelde tijd uit een kamer moeten zien te ontsnappen. Het fenomeen, eigenlijk een mo derne versie van een doolhof, is overgewaaid uit Boedapest, waar al tientallen 'kamers' zijn. De eer ste Nederlandse escape room opende een jaar geleden in Bun schoten. Nu zijn er al tien in ons land, waarvan drie in Amsterdam. Sherlocked blijkt lastiger dan vooraf gedacht. Het groepje vrien den worstelt al een minuut of tien met een serie boeken en komt maar niet verder. De tele foon die in de kamer staat, rin kelt. René neemt op. Het is een hint van de makers van het spel, die met camera's meekijken naar de verrichtingen van de jongeren. „We moeten echt meer in dat en cyclopedische brein duiken", vat hij samen. Juist. Vijf minuten later valt het kwart- je pas. De volgende puzzel, inclu sief een stok kaarten en een klei ne, ouderwetse telefooncentrale in een verborgen ruimte, lijkt^een makkie. Na tien minuten aanrom melen, beginnen de gezichten steeds meer te betrekken. Weer rinkelt de telefoon. Opnieuw een tip van de makers van het spel. Escape rooms zijn zo gemaakt dat in principe iedereen eruit moet kunnen komen, zegt Victor van Doorn, mede-bedenker van Sher locked. „Voor de puzzels is ruim- minstens vijf raadsels die we moeten oplossen telijk inzicht nodig, scherp den ken, een beetje moed, maar geen kracht. En je moet outside the box kunnen denken." Het lukt bij iets meer dan een kwart van de deelnemende groe pen om binnen de tijd uit de Sher- locked-kelder te komen. Met nog een half uur op de teller, heeft het er geen schijn van dat het deze vrienden gaat lukken te ontsnappen. De drie vrouwen van het gezelschap komen lange tijd vast te zitten in een nieuwe verborgen ruimte. Sander kijkt verslagen rond in de hoofdruim te. „Ik zie nog minstens vijf raad sels die we moeten oplossen", con stateert hij. De race tegen de klok lijkt verloren. Dan komt alles plots in een stroomvérsnelling. De vrouwen komen vrij, een muur kan opzij worden gescho ven en een hoop hysterisch gehan nes met een schuifwand levert een sleutel op. Renée rent ermee naar dé deur, die na wat proberen open zwaait. Euforie, high fivesze hebben het gehaald, met nog een halve mi nuut op de klok. Even later, bij het drankje na af loop, blijkt die euforie toch wat misplaatst. „Per ongeluk hebben jullie een deur geforceerd waar door jullie een kortere route heb ben genomen", vertelt Van Doorn. Hierdoor heeft de groqp een aantal coole puzzels gemist. Bovendien blijkt de wand slechts toevallig in werking te zijn gezet. René verzucht: „Ik word met de minuut verdrietiger van onze prestatie." VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2014 DELFT ALMELO door Laurens Kok DEN HAAG - Nederlanders die in het buitenland wonen, krijgen in de toekomst hun stembiljet per e-mail opgestuurd.Ze kunnen het dan zelf printen, invullen en opstu ren. Ook hoeven ze zich nog maar één keer te registreren. Stemmen per internet is nog een brug te ver. Vluchten uit modern doolhof REPORTAGE ESCAPE ROOMS door Emiel van Dongen De stress in de 'escape room' neemt toe bij deelnemers (vanaf links) Renée, Corinne, Sander (laag), René (hoog) en Marit. foto Mare Driessen/HH Victor van Doorn, mede-bedenker van Sherlocked Deelnemer Sander zakt de moed in de schoenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7