Ontwerper toont werking machine in tekening M'n computer viel stille STREEKTAAL ZEEUWS-VLAANOEREN 31 Van Wijck werd onlangs Neder lands kampioen in het technisch tekenen op de computer. Hij ver trekt op 30 september samen met andere jonge vaklieden uit diver se technische beroepsgroepen naar Lille (Frankrijk) voor Euro- Skills, het EK voor beroepen. „Ik ben al vroeg met CAD-tekenen en ontwerpen begonnen", vertelt hij thuis in Biervliet. „Eerst heel kleinschalig, kleine machineon derdelen. Om verder te komen in dit vak ben ik na het Calvijn Col lege overgestapt naar Scalda in Vlissingen. Daar ligt de lat hoger en heb ik veel steun van docente Maria van der Vliet. Ook krijg ik trainingen van experts Bob Kra mer en Richard Grootjans uit Kruiningen. Zij deden beiden mee aan de wereldkampioen schappen CAD-tekenen. Zoiets hoop ik ook te bereiken." Nog steeds geeft het werken op de computer, het ontwerpen, maar vooral het aanvullen en ver beteren van bestaande machines Erik de meeste voldoening. „Zien, dat ik iets kan maken waardoor iets beter werkt, is geweldig. Zo hebben we onlangs voor een be drijf hier in Biervliet een nieuwe transportband ontwikkeld." Van Wijck werd in maart van dit jaar Nederlands kampioen in de nationale finale van de Vakkan jers (mbo-vakwedstrijden) in Utrecht. Erik oefent zijn techniek - door animaties in 3D de wer king van onderdelen inzichtelijk maken - thuis intensief. „Het is steeds opnieuw ontwerpen tot het echt goed is: meestal verbeter ik ontwerpen meerdere keren." Nu is Erik twee dagen op uitnodi- Zenuwachtig? Nee, ik kan met druk omgaan. En een beetje spanning heb ik ook nodig ging van Skills Nederland naar Soest voor een bijeenkomst met de andere kandidaten: „We krij gen vooral mentale training, en teambuilding zodat we echt een team zijn wanneer we naar Lille gaan." Hij verdeelt zijn tijd de laatste we ken tussen school en training thuis, maar er blijft nog tijd voor afleiding: lessen voor zijn rijbe wijs en samen met een vriend sleutelen aan zijn Unimog. In Lille wachten hem straks diver se opdrachten. „We moeten pro ductietekeningen maken en iets ontwerpen. Maar ook een soort verkoopplaatje maken op het tech nische of een aanverwant vlak. Ze nuwachtig? Niet echt, ik heb al ge leerd met druk om te gaan en een beetje spanning moet er zijn, dat heb ik nodig." IWee fietstochten in omgeving van Hulst Fietsers kunnen zaterdag meedoen aan 'Fietstocht aan het Tuinhuis'. Twee routes (30 en 50 kilometer) leiden langs mooie plekjes in en om Hulst. Inschrijven tus sen 9.30 en 15.00 uur bij het tuinhuis van de Blaauwe Hoeve. Deelname 2,50 euro. C1000 Hulst is per 29 oktober Jumbo Supermarkt C1000 in Hulst is vanaf woensdag 8 oktober tijdelijk gesloten. De winkel heeft tijd nodig om een com plete metamorfose te onder gaan. C1000 Jansen gaat per 29 oktober verder onder de vlag van Jumbo, de keten die C1000 heeft overgeno men. Concert van OKK in tuin Kees Jacobse Muziekvereniging O.K.K. Groede/Schoondijke geeft zondag haar jaarlijkse tuin- concert in de tuin van Kees Jacobse aan de Tragel Oost in Schoondijke. Het concert wordt gegeven ter gelegen heid van het Pompoenen weekend. Aanvang 14.30 uur. De entree is gratis. kijk voor onze acties op Facebook utoschadeteam Hie eit daor 'n schööne veugel an de muur 'an- gen", zegt de man van de computer, binst a me 'n bakje koffie zitten drien- ken. „Die zie je tegenwoordig nie al te vee mêêr. D'r is nie vee plek ke mêêr voo veugels." Ik knikken 's en me drienken vérder onze kof fie uut. Vorige week goeng m'n computer kapot. Anêêns 'n blauwe streepe over m'n beeld toen 'k 'n mailtje most wegstieren. Midden in 'n re gel. Dan zit je raor te kieken joeng. Zömaor 'n paor blauwe strepen en floeps, 't was gebeurd, 'k Wou 'm nog 's opstarten, mao dat was ook niet meer mogelijk. Dan maor even naor m'n compu- terzaok gebeld en 'n afspraok ge- maokt. Je zit dan daorom wel 'n paor daogen ont'and. Je bin tegen woordig zó gewénd an al zukke diengen ee? An je tillefoon, je tille- visie, je koelkasse en je wasme- chiene. 't Is allemao op eletriek en as 't nie mêêr wérkt, dan valt het altied stille op 'n ongelegen öögenblik. Naor 'n uurtje was de computer gemaokt. Wat of t'r an was? 'k Zou 't nie kunnen zeggen. Daor 'ènk gêên verstand van. De reke- nieng zal tie wel stieren, zei tie nog. O jao, nog even over dien veugel. Da's 'n uul. Da's a 'êêl wat jaoren gelee jen dan 'k die von naost de gröote wegt. 't Moet rond deze tied geweest ziin. Ein de september, 't Was Terneuzen- se kèrremesse en die lag naost 't fietspad. Pas angereejen. Die was nog wèrm en ik nam dien uul mee naor 'uus, in 'n plastic zakje. De diepvries in en laoter is tie op gezet. 'n Schöóne stêênuul. Iederéén die in de kaomer kopit en 'm in 't zicht kriegt, zegt 'r iets van. Ook onze computerman. 'n Joenge gast. Jao allicht, dat binn'n allemao van die joenge rappe gas ten. En z'èn d'r plezier in. Vee ple zier. En d'electronica eit voor ud der ook glad gêên geheimen, want weten ze iets nie, dan zoe ken ze 't op op internet. Dezen gast ook 'óór. „Even opvraogen", zei tie en die goeng op z'n tab- bloid aan 't wérk. Mao dien uul. Dao stoeng tie toch van te kieken. Zö'n schööne veugel. Die was nog schöönder dan z'n uul die die op zijn tabbloid opvraogende. „Veel echter ee?" zei tie. Ik dochten: „Kiek, hie 'aol de woorden uut m'n mond." En onwillekeurig most ik an vroeger dienken. An de Faobeltjeskrante. Weeten jud der nog, die kwam zö rond zeven uuren? As de kleine kinders nao bed mosten? Jao, jao, toen goen- gen de kinders nog in tieds nao bed! Dan kwam de Faobeltjeskran te. 'k Was toen al in de twintig en mee plezier keeke kik nao dat pro gramma. Dao zaoten vee taolgrap- jes in. M'n favorieten waoren Ed en Willem Bever. Dat waoren ambtslui. Mee sleutels en tangen. Dat trok me wel an. Gröote won ders deejen ze nie. Ze waoren al tied onderwegt naor 'n kerwei. Net as onze computergast. Mao die wist alle problemen op te los sen. Die Bevers nie. Vee praoten, weinig wérk. En 't schoonste van de Faobeltjeskrante was het vèsje op 't ènde. Mee die spreuk: „En nu naor bed". En dan pienkeren- de dien uul nog 's mee êên ööge en was 't programma afgelööpen. De tillevisie goeng uut en de kin ders nao bed. Zö was 't toch? Gelukkig is m'n computer ge maokt, anders was t 'r 'iere noe 'n leege plekke in de krante. En de rekenieng? Die zat daonet al in m'n mailbox. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2014 Erik van Wijck toont hoe hij een technisch apparaat in duidelijke tekeningen kan 'ontleden', zodat veel mensen snappen hoe het werkt, foto Mark Neelemans door Wilma Valk BIERVLIET - Een machine zien in een werkplaats en die dan perfect namaken op je computerscherm öf een totaal nieuw apparaat ontwer pen. Dat is dé kick voor CAD-teke- naar Erik van Wijck uit Biervliet. Erik van Wijck, Vakkanjer HULST HULST SCHOONDIJKE www.facebook.com/autoschadeteam JoMMb dat tot wtod OMtcdtéaaA, it. door Rinus Willemsen Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71