Races veel te gevaarlijk I I I I 44 Een Terneuzenaar uit Canada wist nog precies in welke straten NSB'ers woonden 2 Nieuwe parking kost Sluis veel geld Terneuzen in voor smart parkeren 28 ZEEUWS-VLAANDEREN Bingo in speeltuin voor Edukans MONUMENTEN Peter Vermeersch geeft met pagina Terneuzen Leeft op Facebook een blik op alles wat verloren ging. JL Schoolplein Iets doen wat niet mag, span nend! Maar hoever kun je gaan? Tot wanneer is het nog verantwoord? Kristy van Hurck (16) uit Sas van Gent, Aura van der Vleuten (15) uit Axel en Marit Noteboom (16) uit Sluiskil zijn het over een ding eens: er moet heel snel iets worden gedaan aan de illegale straatraces op de Axelse Vlakte. De drie vmbo 4-leeringen van het Zeldenrust-Steelantcollege geven helemaal niets om auto- en motor sport, maar hoorden deze week wel veel over de races, die vrijwel elke zondag op de Autrichehaven- weg worden gehouden. De evene menten trekken honderden toe schouwers. „Ik snap wel dat ze zo'n weg ge bruiken, omdat daar bijna geen verkeer rijdt. Zo'n lange, rechte weg nodigt natuurlijk uit om hard te rijden. Maar toch vind ik het echt niet kunnen. Het trekt steeds meer mensen. Wat als er een racer de macht over het stuur kwijt raakt? Dan kan hij, of misschien wel toeschouwers, het misschien niet meer navertellen", vertelt Ma- rit. Aura is het roerend met haar eens. „Ze kunnen beter op zo'n weg ra cen dan in de bebouwde kom en het is natuurlijk ook hun eigen ver antwoordelijkheid om zo hard te rijden. Misschien moet er een par- TERNEUZEN - In speeltuin Oranje- kwartier wordt vanavond vanaf 18.30 uur een bingo gehouden. De opbrengst is voor Edukans. Stu dente Dounia Mekkaoui uit Ter- cours worden aangelegd, waar vol doende veiligheidsmaatregelen zijn getroffen." Aura, Marit en Kristy vinden dat de politie moet ingrijpen. „Het is misschien overdreven om er met een met de Mobiele Eenheid naar toe te gaan. Het is beter om met de organisatie in gesprek te gaan, denk ik. Zo kom je wellicht samen tot een oplossing", aldus Aura. Terwijl bestuurders en politie zich buigen over de vraag hoe de races aan te pakken, trekken de wedstrij den steeds meer toeschouwers en deelnemers. Ook de drie vmbo'ers zijn best nieuwsgierig. „Maar ik ga toch niet kijken, hoor", zegt Marit. „En als ik dat al zou doen, dan van een heel grote afstand." Aura en Kristy denken er net zo over. Kristy vindt ook dat de orga nisatoren van de races zo snel mo gelijk met de beheerder van de weg (Zeeland Seaports), de ge meente Terneuzen en de politie in overleg moeten treden. „Wellicht is het een idee om er een legaal evenement van te maken, dat bij voorbeeld een paar keer per jaar wordt gehouden. Dan moet wel al les officieel worden geregeld, dus met een echte vergunning. Op de ze manier kan het volgens mij echt niet verder. Als ik het alle maal zo hoor en zie, is het er echt onveilig. Ik zou er absoluut niet naartoe gaan om te kijken." neuzen gaat in oktober naar Ethio pië om les te geven en te zien wel ke projecten Edukans realiseert. Kinderen van bingospelers mo gen gratis in de speeltuin. terneuzen - Peter Vermeersch (48) woont in Axel. „Maar ik ben een Terneuzenaar hoor, geboren op 't Java", haast hij zich er met een bij te zeggen. Vermeersch is trots op zijn stad. Daar zouden ve le anderen in het kader van de imagoverbetering van Terneuzen best een voorbeeld aan kunnen nemen. Die trots uit zich in het verzame len van foto's van Terneuzen. En ja, dan vervalt ook Vermeersch in nostalgische gevoelens. Want vroeger, toen de slopershamer in Terneuzen nog niet ontdekt was, was alles zo mooi. Hotel Rotter dam, de watertoren, de Axelse- brug, de rolbrug bij Ribbens, de bootjes tot aan de Steenen Beer... Weg, weg, allemaal weg. „Het is bij mij begonnen met Hotel Rot terdam. Dat vond ik zo'n mooi pand. Ik heb nog voorgesteld aan de gemeente om het te laten op knappen door leerlingen van de LTS, als een schoolproject. Maar ja, daar moest een theater komen. Vanaf de sloop van het hotel ben ik foto's gaan verzamelen van het oude Terneuzen", vertelt Ver meersch. Inmiddels telt zijn collectie dui zenden foto's. Die deelt hij sinds vorig jaar dagelijks op zijn face- bookpagina Terneuzen Leeft. „Ik krijg respons van oud-Terneuze- naren, die nu in landen over de hele wereld wonen. Laatst nog van eentje die na de Tweede We reldoorlog in Canada is terechtge komen. Die stuurde mij foto's en schreef mij een brief. Prachtig, hij wist nog precies de straten in Ter neuzen waar NSB'ers woonden." Vermeersch vindt het leuk om te rug te kijken naar foto's van pan den die er niet meer zijn, maar toch hoopt hij dat Terneuzen heeft geleerd van het verleden. Er is al veel te veel gesloopt, dus dat gene wat nog monumentale waar de heeft (of kan hebben) moeten we koesteren. Zo denkt het Histo risch Netwerk Oud Terneuzen er ook over. Het netwerk lanceerde deze week, in de aanloop naar een debat in de Grote Kerk over monu menten in Terneuzen, het tien puntenplan Terneuzen Monu mentaal. In samenwerking met tal van partners, zoals het onder wijs, moet het bewustzijn over de Terneuzense historie groeien. Het tienpuntenplan is een prikkel voor het forum. Dat houdt zich za terdag (tijdens Open Monumen tendag) van 10.00 tot 12.00 uur be zig met de vraag of Terneuzen monumenten moet behouden of juist plaats moet inzetten op pan den met een moderne uitstraling. Zo is ook de ansichtkaart van Ver meersch (zie hiernaast) bedoeld. Bijna niets wat er op staat, is nu nog terug te vinden in het huidi ge Terneuzen. OPEN MONUMENTENDAG De parkeerplaats, die momenteel wordt aangelegd, moet helpen het tekort aan parkeerplaatsen op piekdagen op te lossen. De par king met vijfhonderd plekken wordt aangelegd door de inves- teerdersgroep Ontwikkelings maatschappij Sluis, die de grond ter plekke in bezit heeft. Voor de exploitatie zijn er twee opties, vertelde Van de Vijver: óf de Ontwikkelingsmaatschappij gaat de parking zelf runnen, óf de gemeente huurt die en verkrijgt de inkomsten ervan. Het lijkt kiezen tussen twee kwa den. Als de eigenaar zelf de par king exploiteert en, volgens ver wachting, een lager tarief gaat hanteren dan dat op de gemeente lijke parkings, lopen huidige klan ten van de gemeenteparkings naar de nieuwe stek. Alleen op piekdagen hebben ze die keuze niet; maar die zijn er niet zóveel. Het verlies aan inkomsten op de eigen parkings loopt op tot zo'n twee ton, liet Van de Vijver becij feren. De gemeente kan de parking ook huren. Dat kost bij elkaar 182.000 euro per jaar. De meeste klanten zullen ook in dit geval van de an dere gemeentelijke parkings ko men, waardoor er nauwelijks tot geen extra opbrengst is. Ook hier geldt: alleen op piekdagen 'becon curreren' die parkings elkaar niet. „Als de nieuwe parking er alleen komt om de drukte op piekdagen op te vangen, hadden we dan niet beter alleen een overloopterrein aangelegd", vroeg Robert Evers (PvdA) zich daarom af. De raadscommissie stuurde Van de Vijver op pad met de opdracht te gaan onderhandelen over de huurprijs van 140.000 euro en de looptijd van tien jaar. De wethou der brengt binnen een paar we ken verslag uit en komt dan met een voorstel. TERNEUZEN - Het college van B en W van Terneuzen is wel te por ren voor de invoering van 'smart parkeren'. PvdA-raadslid Jack d'Hooghe wees het dagelijks bestuur er op dat in zo'n dertig steden in par keergarages al kan worden be taald via een app op de mobiele te lefoon. Bij de herijking van het parkeerbeleid wordt bekeken of dit ook in Terneuzen kan. ZATERDAG 27 SEPTEMBER EB door Raymond de Frel In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: ille gale straatraces bij Westdorpe. I Aura. I Ma rit. I Kristy. Monumenten in Terneuzen levend houden door Raymond de Frel Peter Vermeersch Op Open Monumentendag (zater dag) staat tijdens een discussie in de Grote kerk in de Noordstraat de toekomst van monumenten in Terneuzen ter discussie. Om 10.00 uur opent Peter Clijsen, oud-raadslid van GroenLinks en pleitbezorger van het behoud van monumenten, samen met burge meester Jan Lonink het debat. Daarna discussieert een forum met Nico Fierloos van Fierloos Ar chitecten, Kees de Regt van aanne mersbedrijf Van der Poel en Edwin Hamelink van de Heemkundige Vereniging. Zij gaan in op de vraag of Terneuzen monumenten moet behouden of moet inzetten op panden met een moderne uitstra ling. door Martijn de Koning SLUIS - De nieuwe parkeerplaats in de Maria- en Havenpolder in Sluis gaat de gemeente Sluis jaarlijks zo'n twee ton kosten. Er zijn nau welijks tot geen baten, alleen maar kosten, vertelde wethouder Chris van de Vijver woensdag aan leden van de gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68