'Gezin lijdt erg onder terreur van echtgenoot' Bibliotheekvestigingen op Tholen gaan dicht 'Smoezen verzinnen. Dat was leuk' Olga Commandeur opent beweegtuin Noord-Beveland herziet grondbeleid I I AFSCHEID 28 BEVELANDEN en THOLEN 188 dagen voor brandstichting s2 Hij heeft de bankrekening geplun derd, alle abonnementen opge zegd en zijn vrouw, drie kinderen en schoonouders vaak heel ern stig bedreigd. Jo Valente, al heel lang actief als officier van justitie, zei gisteren dat hij zelden heeft meegemaakt dat iemand zo ge richt en gestructureerd een gezin te gronde richt. De echtgenote schetste tijdens haar slachtofferverklaring een ont hutsend beeld over hoe zij en haar kinderen moeten leven. Elke avond barricaderen ze hun huis uit angst dat hun man en vader L. van der K. (46, Middelburg) bin nen probeert te dringen. Ze heb ben geen geld en zijn afhankelijk van de voedselbank, Leger des Heils en giften. Ze hebben een he le periode 's nachts bewaking ge had, zijn zelfs een tijd moeten on derduiken. Volgens haar weigert haar man nog steeds de scheiding te accepteren zodat ze geen be roep kan doen op de bijstand. Een dochter is opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis omdat ze de problemen niet aankan. De Middelburger erkende bij de rechtbank dat hij door zijn psy chiatrische stoornis, onder andere ontstaan door te snelle gedwon gen afbouw van zijn medicijnen, veel problemen heeft veroorzaakt. Hij beloofde dat hij zijn gezin met rust laat en alimentatie zal be talen. Toch vindt Valente dat de man niet opgenomen moet wor den in een psychiatrisch zieken huis, maar dat het Pieter Baan Centrum moet kijken of hij in aanmerking komt voor TBS. Raadsman Martijn Kalle toonde zich verbaasd. Hij zei dat hij vorig jaar al aandrong op een zo spoe dig mogelijke behandeling van de ze zaak maar dat het OM geen haast heeft gemaakt. „Ook is door het OM in het voortraject nim mer om opname in het Pieter Baan Centrum gevraagd." Hij wees er ook op dat volgens psy chiaters de man volledig ontoere keningsvatbaar is. Uitspraak 25 september. Nu nog wordt per jaar zeven ton uitgegeven aan het bibliotheek werk. Een groot deel van dat geld zit in stenen (gebouwen) en col lectieve kosten, geeft wethouder Kees van Dis aan. Hij denkt dat de nieuwe werkwij ze een 'enorme impuls' gaat bete kenen voor de dienstverlening. Mensen uit alle kernen kunnen straks in hun eigen dorp terecht voor hun boeken, die ze dan via de computer bestellen. Mogelijk krijgen die afhaalpunten nog een verdere invulling, door een combi natie te maken met school, kinder opvang, ontmoetingsplaats, koffie tafel enzovoorts. Hoe dat precies uitpakt, is afhankelijk van moge lijkheden en behoeften. Lezers worden via een poll gevraagd hun mening te geven. Naast de afhaalpunten wordt ste vig ingezet op jeugd van a tot en met 12 jaar. Bibliotheekmedewer kers gaan - in samenspraak met de scholen - leesbevorderingsacti viteiten uitvoeren die aansluiten op het onderwijs. Op scholen ko men jeugdcollecties-op-maat te staan. Aan ouderen zal de biblio theek vooral inhoudelijke advies diensten (bijvoorbeeld omgaan met digitale mogelijkheden) gaan bieden. De gemeenteraad beslist in november over de bibliotheek. Nou ja, nog niet helemaal. De ko mende twee weken werpt ze zich met haar gebruikelijke verant woordelijkheidsgevoel op de orga nisatie van het afscheid van burge meester Nuis. 'Lien van het ge meentehuis', zoals ze in de volks mond werd genoemd, was door de jaren heen rechterhand van menig Thools burgemeester en bouwde met allen een vertrou wensband op. „Ze waren alle vijf heel verschillend, zeker weten. Maar ik heb het met allen goed kunnen vinden". Een paar dagen voor haar negen tiende verjaardag -1 november 1969 - ging Lien aan de slag bij de toenmalige gemeente Sint-Maar tensdijk. Als typiste, telefoniste, lokettiste, noem maar op. „Mijn eerste klus was het stencillen van de begroting." Maar ook de entad ministratie en bevolkingsadmini stratie behoorden tot haar taken pakket. In 45 jaar tijd veranderde er echter veel. Vanaf de herindeling in 1971 ver richtte Lien van lieverlee steeds meer werk voor de burgemeester. Ze volgde opleidingen in haar vrije tijd en klom op tot bestuurs- secretaresse. Eén van haar favorie te taken was het voorbereiden van koninklijke onderscheidin gen. Lien genoot van de vreugde bij mensen die verrast werden. „En van de list en bedrog. De smoezen die we moesten verzin nen om mensen zonder argwaan naar het gemeentehuis te krijgen. Dat was altijd heel erg leuk." Stralend kijkt ze ook terug op een hoogtepunt als het bezoek van de koninklijke familie aan Tholen in 1996. Absoluut dieptepunt was het overlijden van burgemeester Baerends in 1985 na een noodlot tig ongeval. „Dat was erg emotio neel." In 45 jaar tijd stapte de be- stuurssecretaresse over van papier op iPad en leerde ze pro-actief te werken in plaats van opdrachten uit te voeren. Dat vergde soms best wat inzet. „Maar ik heb nooit onvrede gehad. Het is altijd heel afwisselend werk geweest. Geen dag was hetzelfde." Het doel van de beweegtuin is het bevorderen van een gezonde levenswijze en dit voor iedereen bereikbaar te maken. De beweegtuin is ontwikkeld voor senioren, maar eigenlijk ge schikt voor jong en oud. De toe stellen bieden ook mogelijkheden voor mensen met een beperking. De beweegtuin is ingericht voor iedereen die onder andere zijn spieren wil trainen, balans en coördinatie wil verbeteren en met anderen of individueel wil bewe gen. De omgeving waarin de be weegtuin zich bevindt is ruimte lijk en (rolstoel)toegankelijk. Wekelijks zullen er onder begelei ding activiteiten in de beweeg tuin worden gehouden. Een over zicht van deze activiteiten staat op de nieuwe website www.be- weegtuinborsele.nl die vanaf 13 september online is. De beweeg tuin is tot stand gekomen door de inzet van onder andere R&B Wo nen, de gemeente Borsele, het VrijwilligersHuis en Speeltuinver eniging 't Zandkasteel. WISSENKERKE - Noord-Beveland herziet haar grondbeleid tegen het licht van de economische cri sis. Na jaren van actief grondbe leid, waarbij de gemeente zelf de ontwikkeling van bouwgrond in zette, wil Noord-Beveland over op faciliterend grondbeleid: met het initiatief bij ondernemers. Pri ma, oordelde Maurice Schenk van Deloitte Real Estate, opstellers van de concept-beleidsnota, giste ren in de raad: de gemeente heeft genoeg grond voor jaren: met na me Stadspolder in Kortgene en de haven Kamperland. Volgens Mark Faasse (BEN) moet de gemeente de grondprijs verlagen, omdat wo ningbouwprojecten (Sportvelden Wissenkerke) traag verkopen - nergens in Zeeland staat een huis zo lang te koop als op Noord-Beve land: 3,5 jaar, stipuleerde hij. Maar de grondprijsnota komt pas aan bod als het grondbeleid is vastge steld, hoorde hij van het college. Pim Schenkelaars werd donder dagavond beëdigd als vervangend raadslid voor Ariekees Ouds hoorn, die door medische behan delingen zijn raadsverplichtingen niet kan nakomen. Schenkelaars maakte afgelopen raadsperiode al deel uit van de NBB-fractie, tot de partij bij de verkiezingen de derde zetel verloor. MIDDELBURG - 188 dagen cel. Die straf legde gisteren de Middel burgse rechtbank op aan de Am sterdammer Abdelouahad N. De man heeft op 6 maart van dit jaar een brandbare stof gegooid naar een Goesenaar met wie hij een za kelijk conflict had, en met behulp van een aansteker had hij de vloei stof in brand gezet. Door snel zijn shirt uit te trekken voorkwam de Goesenaar dat hij ernstig gewond raakte. In navolging van de offi cier van justitie noemde de recht bank dat gooien met een brandba re vloeistof en aansteken 'een bi zarre daad'. Maar de rechtbank concludeert ook dat er geen spra ke was van een poging tot moord of doodslag. Dubbelvertrek door Emile Calon MIDDELBURG - Een Kapels gezin leeft al lange tijd in een hel omdat de echtgenoot ernstige psychiatri sche problemen heeft. Lien van Sprundel neemt na 45 jaar afscheid van de gemeente Tholen. foto's Leo Adriaansen door Esme Soesman THOLEN - De vier bibliotheekvesti gingen op Tholen (Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint Philipsland en Sint-Annaland) gaan sluiten. De bedoeling is in plaats daarvan in al le negen kernen een afhaal- en re tourvoorziening te vestigen. Daar mee bespaart de gemeente Tholen jaarlijks 275.000 euro. door Esme Soesman THOLEN - Ze 'doorstond' twee her indelingen, twintig wethouders en vijf burgemeesters. Bestuurssecre- taresse Lien van Sprundel (63) uit Sint-Maartensdijk heeft na 45 jaar, als langst zittende ambtenaar, af scheid genomen van de gemeente Tholen. HEINKENSZAND - 'Bewegingsambas- sadeur' Olga Commandeur is zater dag aanwezig bij de opening van een beweegtuin bij de Fonteyne in Heinkenszand. De opening is om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60