Borssele moet in Nederlandse handen blijven 'Dreigen met motorzaag: cel en tbs' Struikelblok 'Wij laten ons niet wegjagen' ZEELAND 27 Van Beveren lijsttrekker CDA commentaar DELTA lijk document van McKinsey Company, dat in de handen van de PZC is, blijkt dat een fusie de energiebedrijven Delta en het veel grotere Eneco sterker maakt. Zeeland betaalt daarvoor een prijs: honderden hoogwaardige banen worden verplaatst naar Rot terdam. Delta heeft 1600 medewerkers in de provincie. M, Veel hoogwaardige functies - mogelijk een kleine ïooo - zouden naar Rotterdam vertrekken. Delta stel de dan ook de eis dat Goes de hoofdvestiging van het gefuseer de netwerkbedrijf zou worden, maar verloor dat gevecht. Delta en Eneco onderzochten daarom compensatie van 210 tot 375 ar beidsplaatsen. Zo zou Zeeland mogelijk een data- en it-center, klantenservice en een deel van het management en de backoffice behouden. Een fusie leek binnen Delta en ook bij een deel van de de aan deelhouders de voorkeur te ge nieten. Verkoop is lastiger. In een flauwe markt is de energietak moeilijk te verkopen. Zelfstandig doorgaan is de derde op tie, maar wordt door een aantal aandeelhouders gezien als riskant- ste scenario. Ook Eneco zag strategische voor delen in een fusie. Er waren al ver gaande stappen gezet, zoals het ontwikkelen van een gezamenlij ke visie. De conclusie was helder: door een huwelijk van Delta en Eneco zou een robuust bedrijf ontstaan dat een leidende speler wordt op de energiemarkt. Voor de aandeelhouders zag het plaatje er rooskleurig uit. Het fusiebe- drijf zou goed zijn voor 50 tot 100 miljoen extra winst per jaar. Uiteindelijk bleek de kerncentrale het grootste struikelblok voor Ene co. Dat is merkwaardig, want die kerncentrale stond er twee jaar te rug ook al. ENECO Het is dat Delta en Eneco zelf de stekker uit de fu siebesprekingen hebben getrokken. Hadden ze dat niet ge daan, dan had politiek Den Haag wel een handje geholpen. Want als de Tweede Kamer één ding niet wil, dan is het dat de kerncen trale Borssele in buitenlandse han den komt. SP, PvdA, GroenLinks, D66, CDA en SGP (een ruime meerderheid) wijzen verkoop aan een buiten landse partij faliekant af, blijkt uit een rondgang in de Kamer. In 2009 droeg de Kamer de regering ook al op om 'er alles aan te doen wat in haar macht ligt om te zor gen dat zowel het juridisch als economisch eigendom van de kerncentrale Borssele in over heidshanden blijft'. Toen speelde de verkoop van Essent aan het Duitse RWE. Essent bezat op dat moment de helft van de kerncen trale, Delta de andere 50 procent. De situatie is vijfjaar later niet an ders. De WD is 'in principe niet tegen verkoop aan een buitenland se partij'. René Leegte: „Het is bo vendien onzin dat Eneco de kern centrale niet ziet zitten. Als je voor het klimaat bent, ben je voor techniek die geen CO2 uitstoot. Dat is kernenergie." De sociaal-democraten zien dat anders en zijn wel tegen verkoop aan het buitenland, laat Jan Vos weten. Hij krijgt veel bijval. „D66 vindt dat wat betreft de veiligheid van de kerncentrale de hoogste normen moeten gelden", reageert Stientje van Veldhoven. „Het toe zicht hierop moet bij de Neder landse staat blijven liggen." Om een andere reden vindt het CDA dat ook: Nederland moet zich niet afhankelijk maken van buitenlandse energiebedrijven. El- bert Dijkgraaf (SGP) ziet andere oplossingen dan verkoop aan het buitenland. „Ik kan me voorstel- Volgens officier van justitie Jo Va- lente drong K. in de nacht van 1 november 2013 haar slaapkamer binnen, kroop op haar en betastte haar. Het lukte haar om hem van haar af te krijgen en naar buiten te werken, zo bleek gisteren tij dens de rechtszaak tegen de zwak begaafde K. Het dreigen gebeurde op momenten dat collega's, of een agent, iets deden wat hem niet zinde. Valente wees erop dat de verdachte een bekende is van de rechtbank. Hij eiste dat de man veroordeeld wordt tot een celstraf van één jaar en tbs met voorwaar den zodat de man behandeld kan worden. Want dat laatste is vol gens de officier hard nodig om te voorkomen dat de man in herha ling valt. Raadsman Dick Olie zet te grote vraagtekens bij de aanran ding. „Het is^zijn woord tegen het hare." len dat de kerncentrale wordt on dergebracht bij een productie- of netwerkbedrijf. Verzelfstandiging is ook een optie, al is het de vraag of dat financieel stabiel is." GroenLinks wil dat de kerncentra le wordt gesloten, benadrukt Lies- beth van Tongeren. De SP wilde sowieso niet dat Delta fuseert met Eneco. Henk van Gerven: „Delta past prima in de Zeeuwse schaal, waardoor ook de betrok kenheid van de regio bij het be drijf groot is." Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) wil niet reageren op een rapport dat hij niet kent, laat zijn woordvoerder weten. MIDDELBURG - CDA Zeeland heeft Kees van Beveren benoemd tot lijsttrekker bij de verkiezingen voor Provinciale Staten. Van Beve ren (57) is sinds 2010 gedeputeer de. Voordien was hij Statenlid. De verkiezingen zijn op 18 maart 2015. Tegelijkertijd wordt een nieuw bestuur voor waterschap Scheldestromen gekozen. Daar voor schuift het CDA zittend da gelijks bestuurder Denis Steijaert (45) naar voren als lijsttrekker. Is overname van Delta door Eneco aantrekkelijk? Beide bedrijven hebben met behulp van McKinsey de afgelopen maanden heel se rieus geprobeerd een antwoord te vinden op die vraag. Het ge renommeerde consultancykan- toor komt tot de conclusie dat een overname door Eneco een prima optie is. Ondanks dit ad vies hebben de directies de be sprekingen gestaakt. Borssele blijkt een struikelblok. Een kerncentrale zou het groene imago van Eneco schaden. Het is lastig om te beoordelen of overname van Delta door Ene co de beste optie is, want de ge sprekken zijn gestaakt en nog niet alle vragen zijn beant woord. Wel is de conclusie ge rechtvaardigd dat een kerncen trale serieuze verkenningen niet in de weg mag staan. Dat valt overigens Delta noch Ene co te verwijten. Wettelijke re gels staan het afstoten van Bors sele in de weg. Daar kan alleen Den Haag iets aan veranderen. De politiek doet er goed aan de regels snel te veranderen. WESTDORPE - De organisatie van de illegale straatraces op de Autri- chehavenweg bij Westdorpe vreest dat het ingestelde samen scholingsverbod zondag uitdraait op rellen. Mede-organisator Jamed Elhage staat niet voor de gevolgen in. „Dit verbod kost uiteindelijk al leen maar geld, want de Mobiele Eenheid zal vast moeten opdra ven. Wij verzamelen zondag ge woon op onze vaste plek. Kom zeg, wij doen aan sport, dat is toch geen misdaad? Wij laten ons echt niet zomaar wegjagen." Elha ge vindt dat hij met de races de streek juist iets geeft. „Vraag maar eens aan de Westerscheldetunnel hoeveel extra omzet dit geeft. Wij willen met burgemeester Lonink praten over de mogelijkheden." Lonink zegt nog nooit een ver zoek van de organisatie te hebben gekregen voor een gesprek. De ra ces geven steeds meer overlast, constateert hij uit klachten. „We hebben ook verkeersmaatregelen, zoals het aanbrengen van ver keersremmers, bekeken. Dit is geen optie omdat de weg goed toegankelijk moet blijven voor be stemmingsverkeer. Ook lopen we het risico dat het racen dan op een andere plek gaat gebeuren. Met het optreden op grond van sa menscholing kunnen we overal in gemeenten tegen illegale races optreden. Legaliseren, in welke vorm dan ook, van zulke races op de openbare weg is geen optie." VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2014 de fusiebreker a Delta NV Omzet 2013: 2,1 miljard euro Winst: 2013: 75 miljoen euro Eigen vermogen 2013:1,1 miljard euro Aantal klanten in Zeeland:160.000 Aantal medewerkers: 3394 fte Aandeelhouders: provincie Zee land (50 procent), Zeeuwse ge meenten en voor een klein percen tage de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant als ook zes ge meenten rond Zeeland. Hoofdkantoor: Middelburg Eneco Omzet 2013: 5,25 miljard euro Winst 2013: 241 miljoen euro Eigen Vermogen 2013: 4,6 miljard euro Aantal klanten 2,2 miljoen Aantal medewerkers: 7018 fte Aandeelhouders: 55 gemeenten Hoofdkantoor: Rotterdam door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Dreigen met een draaiende motorzaag, dreigen een collega's hoofd te kraken, een agent mishandelen en een meid- paal van de reclassering vernielen. En daarnaast zou Zierikzeëenaar Bart K. (33) zich ook schuldig heb ben gemaakt aan een poging tot verkrachting van een collega. Behandeling is volgens de officier van justitie hard no dig om te voorkomen dat de man in herhaling valt. vervolg van pagina 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59