Woningbranche: nog steeds last van krimp Gezinnen betalen te veel aan vloerverwarming 2 4 I 2 WONEN J EP De woonbranche profiteert nog niet van de oplevende huizenmarkt. Toenemende con currentie van bouwmarkten, tuincentra en webshops zorgt er voor dat de omzet van woonspe- ciaalzaken nog steeds terug loopt. Dat schrijft het econo misch bureau van ING in een donderdag gepubliceerd rapport. In het eerste halfjaar daalde de omzet in de branche met bijna 2 procent. ING voorziet voor heel 2014 een krimp in de omzet van woninginrichters van 1,5 pro cent, gevolgd door stabilisatie in 2015. „Consumenten kijken kri tisch naar hun uitgaven. Retai lers die zich niet weten te onder scheiden krijgen het nog moeilij ker", zegt ING-onderzoeker Dirk Mulder. In steeds meer winkels is het tegenwoordig mogelijk om woonaccessoires te kopen. Neder land kent nu ook nog een groot aantal woonboulevards. Volgens Mulder is sprake van een over schot en dat helpt de branche niet in haar concurrentiestrijd met nieuwe spelers op de markt. De meeste Nederlanders met vloerverwarming kunnen 110 euro per jaar besparen als zij een energiezuinige waterpomp ko pen. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de kortingswebsite HIERbespaart.nl Veel mensen weten niet dat de verwarming naast gas ook stroom verbruikt. Er is namelijk elektrici teit nodig om het warme water rond te pompen. Met name bij vloerverwarming kunnen de kos ten fiks oplopen. Omdat de vloer- verwarmingspomp meestal niet in het zicht staat, zijn veel huis houdens zich daar niet van be wust. De meeste mensen met vloerverwarming - blijkt volgens de website uit een rondvraag on der installatiebedrijven - gebrui ken nog een oude pomp met maar één stand. Die pompen staan op vol vermogen aan, ook in de zomer als het niet nodig is en kosten volgens de site 130 euro per jaar aan stroom. Een nieuwe, zuinige pomp kost maar 20 euro per jaar aan elektriciteit. De aan schaf is in 2,5 jaar terugverdiend. Al ruim 23 jaar wonen Adrie (80) en Maja (68) de Wolf in één van de laatste voormalige keuterboerderijen op Oost-Souburg. De boerderij, die dateert uit 1875 en op de lijst van Rijksmonumenten staat, heeft in de 23 jaar een aantal verbouwingen ondergaan, maar ademt nog steeds de sferen uit van toen. „Alles is met zorg gedaan om de identiteit van het huis te behouden." door Maarten Back Hoewel de rubriek de naam 'Ach ter de voordeur draagt', is dat bij dit huis misschien niet ge heel toepasselijk. Ja, de voor deur is er nog, maar doet geen dienst meer als entree vertelt Maja. „Iedereen die langskomt, maakt gebruik van de achterdeur mede omdat mijn man en ik veel in de tuin bezig zijn." Het voormalig boerderijtje kan worden gezien als schakel tussen de Burchtstraat en de Rit- themsestraat en doet best een beetje denken aan een klein museumpje. Maja en haar man sparen allerlei oude voorwer pen, van tegeltjes tot kerkelijke beelden. Alles heeft een waardig plekje gekregen, aan de muur of op de kast, en alles is op elkaar afge stemd. Bij binnenkomst werkt het huis daarom ook als een magneet. Maja: „Er staan twee nieu we stoelen en een bank, de rest is allemaal tweedehands, het huis leent zich daar namelijk prima voor." Voordat familie De Wolf het huis 23 jaar gele den kocht, woonden zij er feitelijk om de hoek vertelt Maja. „Met onze vier kinderen woonden wij een paar huizen verder in de Ritthem- sestraat. Wij hadden altijd goed contact met de toenmalige bewoner van het huis en mijn echt genoot was ook familie van de man." Na het overlijden van de toenmalige bewoner werd het huis geveild en weer te koop gezet. „Zo heb ben wij het kunnen kopen", legt Maja uit. Met drie van de vier kinderen uit huis, namen Adrie, Maja en jongste dochter intrek in het boerderijtje. „Het ging allemaal heel snel. Aan gezien ons oude huis grensde aan de tuin van ons nieuwe huis, werd alles door de tuin ver huisd." Na twee jaar begon Adrie aan de heidense klus om de boerderij te verbouwen vertelt zijn vrouw. „Het huis is achttien meter lang en zes meter diep. Het was opgesplitst in twee delen; deels woonhuis en deels schuur." Adrie, die toen nog werkte als bouwkundig uitvoerder, wist wat hem te doen stond: Iets moois maken, maar wel zo authentiek mogelijk. De stal werd omgebouwd en daar bevindt zich nu de keuken en dé slaapkamer. Maja: „De keuken hebben we zelf gebouwd, omdat nieuw hier niet past in het plaatje." De deurposten zijn verhoogd, want vroeger werden de mensen niet zo groot, maar de bedstee is daarentegen wel twee meter lang en dat is bijzonder volgens Maja. „Vroeger waren deze meestal ook kleiner, omdat de men sen natuurlijk niet zo groot waren en meestal zittend sliepen." Waarom deze bedstee dan wel twee meter lang is? Waarschijnlijk om de ruimte te benutten, want eronder zit de kelder. „En hoe gek het ook klinkt", vertelt Maja. „De kelder is misschien wel het fijnste onderdeel van het huis. Het is er altijd heerlijk koel en in de winter gebruik ik de kelder altijd als opslagruimte voor mijn pot ten jam die ik zelf maak." Het huis, dat bestaat uit veel kleine vertrekken, heeft ook nog het ori ginele enkelglas in de kozijnen. Een lust voor het oog, maar bij winterse temperaturen af en toe wel koud. Maja: „We zouden er voor kun nen kiezen om voorzetglas te laten plaatsen, maar dat doet afbreuk aan de buitengevel." Ook buitenshuis, zijn indirecte eigenschappen van een boerderij nog goed te merken, want wat de Enkhuizer Almanak was voor vissers en schippers, dat was vruchtbare grond voor de boeren. Maja: „Alles hier in de tuin groeit als kool." De voortuin, waar voor de intrek van familie De Wolf nog aardappels gerooid werden, is nu volop in bloei met struikgewas en bomen. De achtertuin is een klein doolhof, met een groot kippenverblijf, tuinhuisjes en ja; zelfs een echt museumpje. m EP' foto HH I 1 Tl 11 Wonen in monument: De keuterboerderij Maja: „Er staan twee nieuwe stoelen en een bank, de rest is allemaal tweede hands."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46