Nederland opvolger Neelie Kroes Kind reist vanaf 2015 gratis mee in trein L Mogelijke besmetting twee artsen Hogazon.nl IN HET NIEUWS 3 K^Kmppino een aantal vrienden praat niet meer met me, houdt afstand." Een Rode Kruis-medewerker legt aan vader Doe uit dat de hele fa milie - tien personen - 21 dagen lang het huis niet mag verlaten. „Krijg ik nog te horen wat het was?", vraagt de vader. „Want ik denk dat het geen ebola was, maar dat hij vergiftigd is." Hij zal het nooit weten; het test team is te laat, het lichaam wordt aan het eind van de dag direct naar het crematorium gebracht. Vanuit het niets duikt ineens Wil liam V. Dakel op, parlementslid voor een kleine oppositiepartij. „Ik doe zes, zeven van dit soort be zoeken per dag, mensen bellen me", zegt hij. Dakel laat een zak rijst van 25 kilo achter, en 40 dol lar. „Dat betaal ik zelf. Dit hoort het World Food Programme te doen, maar die reageren erg traag." De medewerkers van het Rode Kruis ontsmetten zich intussen en stappen in de auto. Onder be geleiding van de politie - deels omdat lijken-ophalers in het verle den met stenen zijn bekogeld en deels om de weg vrij te maken - rijden ze naar de volgende locatie. „Hé", zegt de bestuurder, „hier waren we vorige week ook." Het Rode Kruis was al twintig keer eerder in deze nederzetting van circa veertig huisjes en hut ten. In een gebouwtje van golfpla ten ligt het lichaam van Bendu Johnson, die de avond ervoor is overleden. Rond de hut, op een af standje, huilen vrouwen met lui de uithalen. Een schoonzus van de overleden vrouw stapt naar vo ren: „Ze had twee kinderen, de va der is weggelopen omdat hij bang was voor het virus. De kinderen hebben niemand meer." Ze gaat de kinderen halen; Abra ham (7) zorgde voor zijn zieke moeder tot ze stierf. De kans is groot dat het jochie nu ook ebola heeft. Hij heeft zijn zusje Beatrice op zijn arm. Een medewerker van het Rode Kruis vraagt of er ie mand voor de kinderen kan zor gen. „Ik durf het niet", zegt de schoonzus. „Ze kunnen niet in het dorp blijven, we kunnen nu al nauwelijks eten kopen op de markt omdat we hier vandaan ko men." In allerijl wordt een ambulance gebeld, die de kinderen naar een observatiecentrum brengt. Twee mannen in witte pakken tillen in tussen een zware, zwarte lijken zak in de pickup truck. Ze ont smetten zich en stappen in de au to. Op naar het volgende adres. ROTTERDAM - Twee Nederlandse tropenartsen zijn in Sierra Leone mogelijk besmet met het ebolavi- rus. De twee willen zo snel moge lijk terug naar Nederland, maar hun repatriëring verloopt moei zaam door stroperige procedures. Nick Zwinkels (uit Reeuwijk) en Erdi Huizenga (uit Apeldoorn) werken in het voornamelijk met Nederlands geld gebouwde Lion Heart Medical Centre in Yele in Sierra Leone, een kliniek gericht op het bestrijden van malaria en kindersterfte. Afgelopen weekend bleek een patiënt, die in eerste in stantie geen symptomen van ebo la vertoonde, toch besmet te zijn. De twee Nederlandse artsen zijn met hem in contact geweest. „Ze weten niet of zij nu ook dra ger zijn van het virus. Ze verto nen gelukkig geen symptomen van de ziekte, maar de incubatie tijd kan tot drie weken oplopen", zegt Karei Gillissen, schoonvader van Zwinkels, de arts die sinds een paar maanden in de kliniek werkt. Bloedtesten worden in Sierra Leone pas gedaan als een patiënt wél ebola-symptomen ver toont, zoals hoge koorts. Ook kan het zijn dat het virus nu nog niet te vinden is bij zo'n test. „Ze wil len zo snel mogelijk terug naar Nederland." „Dat kan niet met een reguliere lijnvlucht. Dat zou risico op verspreiding van het vi rus kunnen opleveren", zegt Ma- ciel Toorenvliet van de Lion Heart Foundation, de stichting die het ziekenhuis ondersteunt. brand. Bondskanselier Angela Merkel (CDU) hield echter aan hem vast als commissaris. Ze wil de geen andere, meer competente kandidaat voordragen. Dat wordt uitgelegd als een signaal dat Mer kel de benoemingen in Brussel niet heel serieus neemt. 'De kanselier meent waarschijn lijk dat als (in Europa) puntje bij paaltje komt, het toch op haar aan komt', schreef het Handelsblatt. Dit zou ook verklaren waarom IJver, nieuwsgierigheid, leergierigheid en goede contacten Berlijn niet al te luid protesteert tegen het feit dat Duitsland een zware functie in Junckers commis sie is misgelopen. Overigens is er ook waardering voor Oettinger. Als Energie-com missaris kwam hij eveneens nage noeg onbeslagen ten ijs, maar die functie heeft hij naar behoren we ten in te vullen. En de deelstaat Baden-Württemberg, een econo misch powerhouse, ontwikkelde zich onder Oettingers premier schap volgens het High Tech Ver band Bitkom tot een 'hotspot van de internationale IT-branche'. Oettinger blijft kalm. Hij be schikt, zegt hijzelf, over 'ijver, nieuwsgierigheid, leergierigheid en goede contacten'. Daarmee kom je in Europa een heel eind. Dat heeft het Nationaal Openbaar Vervoer Beraad (NOVB), waarin overheden en vervoerders zitten, gisteren bekendgemaakt. Het startbedrag van 20 euro, dat nu nog vereist is bij een treinreis, is niet nodig voor de kinderkaart. Dat scheelt een gezin aanzienlijke investeringen, stelt het NO VB. Een gezin van vier personen moet nu voor een reis in totaal 80 euro op chipkaarten storten. Straks is dat nog maar de helft. De kosten van het project worden betaald uit de 16 miljoen euro die reizigers die vergeten uit te checken jaarlijks vergeten terug te vragen. Van de reizigers vergeet 1,7 procent uit te checken. Zij kun nen later hun geld terugvragen, maar dat gebeurt lang niet altijd. De NS komt over enkele weken met een app die het terugvragen van het geld makkelijker maakt. Eind volgend jaar moet dat ook via de Reisplanner-app kunnen. Verder komt er één meldpunt voor het terugvragen van het geld. Medewerkers van het Rode Kruis, halen in en rond de Liberiaanse hoofdstad Monrovia zeven dagen per week met zes teams lichamen op van mensen die thuis aan ebola zijn overleden, foto Rik Coverde KOZIJNEN DEUREN DAKKAPELLEN KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 48 77 Cünther Oettinger I Eurocommissaris Günther Oettinger. foto Europese Commissie UTRECHT - Kinderen tot 12 jaar kun nen vanaf het voorjaar van 2015 gratis met een volwassene meerei zen in de trein. Ze moeten dan wel een eigen ov-chipkaart hebben, ge laden met een gratis abonnement. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2014 zij n ten einde raad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3