Lijstje van Gesink is weer een stukje langer TVveede ritzege Aru Haase opent tegen debutant Nieuwe gezichten 36 SPORT DAVIS CUP US Open-winnaar peinsde er niet over om zich af te melden voor het Davis Cupduel tussen Nederland en Kroatië. In de tijdrit van dinsdag 2 septem ber, waarin hij achttiende werd, repte Gesink al over concentratie- problemen. „Mijn gedachten gin gen alle kanten op om privérede- nen", stelde de Achterhoeker toen, zonder te onthullen wat er precies aan de hand was. Nu weten we dat dus wel. Gesink besloot woensdagavond de Ronde van Spanje te verlaten om zijn ge zin bij te staan. Een beslissing die door niemand in twijfel werd ge trokken. Sterker: Gesink kreeg van alle kanten steun uit de wie- Ierwereld. Juist de kopman van Belkin werd deze tegenslag niet gegund. De 28-jarige Gesink had de laatste jaren al zoveel voor de kiezen ge had, wist iedereen. In 2008 werd hij zevende in de Ronde van Span je, zijn eerste toptienplaats in een grote ronde. Dat Gesink in de edi tie van 2014 de ronde als nummer zeven van het klassement verliet, is eigenlijk de enige parallel met toen. Destijds was Gesink 22 en lag de wereld aan zijn voeten. Hij zou Joop Zoetemelk, de laatste Ne derlandse winnaar van de Tour de France, gaan opvolgen, was de hoop van wielerminnend Neder land. In de jaren die volgden reed Ge sink heel wat mooie resultaten bij elkaar, maar kon hij de belofte die hij met zich meedroeg niet inlos sen. Tegenslag lijkt daarvan de be langrijkste oorzaak. De lijst met dompers die Gesink zowel spor tief als privé te verwerken kreeg, is lang. Een lijstje: In 2009 valt Gesink in de vijf de etappe van de Ronde van Frankrijk en breekt hij zijn pols. In datzelfde jaar staat Gesink in de zeventiende etappe tweede in de Ronde van Spanje. Een val kost hem echter vier plaatsen in het algemeen klassement. In oktober 2010 overlijdt de va der van Gesink na een zware val met de mountainbike. In het najaar van 2011 breekt Gesink zijn bovenbeen, nadat hij in de zomer een matige Tour heeft afgewerkt. In 2012 geeft Gesink na een val op in de Tour de France. In 2013 nopen gezondheidspro blemen hem tot opgave in de Ron de van Italië. In de Tour is Gesink later dat jaar slechts luxeknecht. Dit voorjaar onthult Gesink dat hartritmestoornissen hem al een paar jaar parten spelen. Hij on dergaat een operatie. De combinatie van bovenstaande lijst van rampspoed en de zwan gerschapscomplicaties van zijn vrouw zetten de zevende plaats in het klassement waarmee Ge sink de Vuelta verliet in een nieuw perspectief. Robert Wagner was in Spanje de kamergenoot van Gesink. De Duitser maakte de lijdensweg van zijn ploeggenoot vanaf het begin mee. „Hij heeft zich lang sterk ge houden, zowel mentaal als fysiek. Maar woensdag was het te veel. Zijn vrouw belde en toen besloot hij dat het beter was om naar huis te gaan", zei Wagner gisteren. Het maakt benieuwd naar het ni veau dat Gesink kan halen als hij definitief verlost is van de mal heur die hem al jaren teistert. Krij gen we de ware Gesink in 2015 te zien? Het is te hopen voor de Aal- tenaar. De lijst met zwarte bladzij den in zijn loopbaan is onder hand wel lang genoeg. Aru en Froome gingen in de fina le met succes in de aanval. De 24-jarige Aru nam het initiatief op de flanken van de venijnige col Alto Montecastrove. Froome was sterk genoeg om naar hem toe te springen in een poging wat tijd goed te maken. Rodetruidrager Al berto Contador liet hen begaan en kwam samen met rivaal Ale jandro Valverde en Jaoquim Rodri guez op dertien seconden achter stand over de streep. Contador heeft nu 1.19 minuten voorsprong op nummer twee Froome. De Brit passeerde Valver de, die derde is op 1.32 minuten. AMSTERDAM - Zelfs een aarzeling had Marin Cilic niet gehad. Na zijn sensationele triomftocht bij de US Open en aansluitend de no dige plichtplegingen reisde hij vanuit New York zonder morren door naar Amsterdam, om zich woensdag bij zijn ploeggenoten te voegen. Het play-offduel tus sen Nederland en Kroatië om een plek in de Wereldgroep van de Da- vis Cup had hij reeds in zijn agen da gezet en belofte maakt schuld. Bovendien: „Ik help m'n land graag." Bij de presentatie in het stadhuis gedeelte van de Amsterdamse Stopera bekrachtigde de 25-jarige grandslamwinnaar gistermiddag het beeld van de kampioen zon der sterallures. Geen spoortje van arrogantie of vedetteneigingen viel te bespeuren. Voor de loting grapte en grolde hij met zijn Ne derlandse collega's. „Ik sta nog met beide benen op de grond", be nadrukte Cilic, die overigens pas morgen in het" dubbelspel voor het eerst aantreedt. „Natuurlijk- ben ik dolgelukkig. Deze titel zal ik me altijd blijven herinneren en koester ik, juist ook omdat ik zo Niet Marin Cilic, maar debutant Mate Delic is door de Kroatische captain Zeljko Krajan als kopman naar voren geschoven in het play-offduel in de Davis Cup voor een plek in de Wereldgroep. Het is een strategische zet, overigens met tijdelijk karakter. De pas laat in Amsterdam gearriveerde US Open-winnaar Cilic krijgt een extra dag vrijaf om vervolgens in het restant van de driedaagse als nog bij te springen. Delic opent het bal vandaag tegen Igor Sijsling, waarna Robin Haase het opneemt tegen tienertalent Borna Coric. Voor morgen staan in het dubbel bij Nederland spe cialist Jean-Julien Rojer en Thie- mo de Bakker met potlood inge vuld, terwijl Cilic wordt geflan keerd door erkend dubbelaar Marin Draganja. Zondag zou, bij een tussenstand met perspectief, Delic voor Cilic kunnen plaatsma ken. Krajan: „Marin meteen opstel len, zou te veel risico's met zich meebrengen." Krajan toonde zich verheugd met de komst van Cilic. „Marin op de achterhand hebben, maakt een groot verschil. Met zijn aanwezigheid haalt hij de druk bij de anderen weg. Er is het be sef dat we op hem kunnen terug vallen." Jan Siemerink ziet de uitgelezen kans bij de aftrap, maar weigerde zich rijk te rekenen. „Speculeren heeft niet veel zin. Eerste vereiste is dat we zelf goed spelen." fantastisch speelde en het mijn beste toernooi uit m'n leven was. Ik ben niettemin dezelfde geble ven, er hangt zeker geen ander au ra om me heen. Ik geef nu alleen meer interviews en onderga hul digingen, maar dat hoort erbij." Die bescheidenheid is geen pose, verzekert Tomislav Polsak. Vol gens de sportjournalist van het dagblad Jutarnji List, die in zijn jeugdjaren kortstondig trainings partner van Cilic op het nationale tenniscentrum in Zagreb was, is er 'nauwelijks een bescheidener en beleefder persoon te vinden'. „Hij is zelfs een beetje verlegen", meent Polsak. „Al neemt die schuchterheid langzaamaan af." Cilic werd geboren in het Bosni sche dorp Medugorje en stamt uit een armoedig gezin met drie broers. Hij leerde tennissen op een provisorisch aangelegd baan tje naast het ouderlijk huis. Reli gie beheerste, naast de sport, zijn leven. Zo bidden zijn ouders de dag voor belangrijke wedstrijden, zoals ook tijdens de US Open, voor hem in de rooms-katholieke kerk. Dat Cilic boven zichzelf uitsteeg, was bij het thuisfront niet meer ingecalculeerd. De voormalige nummer één van de wereld bij de junioren, die in 2010 tot de laatste vier op de Australian Open door drong en zijn opwachting in de mondiale top tien maakte, leek niet bestand tegen het daaruit voortgevloeide verstikkende ver wachtingspatroon. „Met als ge volg dat de afgelopen jaren de aan dacht en de waardering voor hem afnamen", aldus Polsak. Cilic werd te vroeg afgeschreven. De illusie om in de voetsporen van zijn huidige coach en vroege re idool Goran Ivanisevic te tre den, bleek geen ijdele hoop. Pol sak: „En nu praat iedereen in Kroa- Robert Gesink stapte woensdag uit de Vuelta. Lost hij in 2015 eindelijk zijn belofte in? foto VI Images door Chris van Mersbergen MONTE CASTROVE EN MEIS - Met de kennis van nu krijgt de uitspraak die Robert Gesink voor aanvang van de Ronde van Spanje in deze krant deed een wrange bijsmaak. „Tegenslagen horen bij de sport en ik zal ze heus nog tegenkomen", zei de man uit Aalten, niet wetend dat het noodlot hem zo snel al weer zou treffen. Of beter gezegd: zijn vrouw, die in het ziekenhuis ligt met complicaties als gevolg van haar zwangerschap. MONTE CASTROVE - Fabio Aru heeft in de achttiende etappe van de Ronde van Spanje zijn tweede zege geboekt. De Italiaanse wielrenner van Astana versloeg na een rit over 157 kilometer Chris Froome over tuigend in de sprint. Eerder zege vierde hij in de elfde etappe. Cilic is kampioen zonder sterallures door Marco Knippen MANCHESTER - Trots poseert Louis van Gaal met zijn twee laatste aanwinsten. Topspits Radamel Falcao wordt voor een fortuin gehuurd van AS Monaco, Da ley Blind trainde gisteren voor de eerste keer mee na zijn overgang van Ajax. De twee nieuwelingen kunnen zondag hun debuut maken, als Manchester Uni ted op Old Trafford aantreedt tegen Queens Park Rangers, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36