een echt volkscafe M'n computer viel stille Alle activiteiten 2015 in teken 'Vlissingen 700' E)0 Zwarte Ruiter was verkracht, ondervindt problemen met STREEKTAAL 30 WALCHEREN Moeder op zoek naar fietsster die zoontje aanreed Middelburgse jonge vrouw, mogelijk vrienden verdachten Dauwendaelegroep Barcodes Horeca op Walcheren Vorige maand las ik in de overlijdensberich ten van de krant dat Joop Rijpsma was overleden. Daar schrok ik van. Ik had Joop nog geen jaar eerder leren kennen, toen hij en zijn ex-vrouw Tiny mij uitnodigden om kennis te ko men maken. Joop en Tiny waren tussen 1987 en 2000 de eigenaars van café De Zwarte Ruiter in Middelburg. Ze hadden tassen vol foto's bewaard, die ze graag met ons wilden de len. Het werd een gezellige mid dag. Het vriendelijke duo herin nerde zich nog veel van hun tijd in dat mooie pand aan de Dam, waar al sinds 1900 horeca is ge huisvest. De Zwarte Ruiter deed qua naam en faam niet veel onder voor voor gangers Damzicht en Het Maas trichts Bierhuis; het was een echt volkscafé, met kleurrijke klanten. Joop en Tiny vertelden er die mid dag schaterend over, wat maakte dat ik na het lezen van het overlij densbericht uiteindelijk zat te glimlachen. Ik dacht even terug aan die verhalen. Zo werd mij uitgelegd dat Jan 'Krul' één van de populairste stamgasten van café De Zwarte Ruiter was. Hij was een clown, die zelf ook vaak in de maling werd genomen. Jan leefde van de wind en had meestal niet veel geld. Hij had wel altijd dorst. Dat probleem loste hij op door voor ie dereen boodschappen te doen, in ruil voor een biertje. Bier dat achterbleef in de flesjes van andere klanten werd ook al tijd voor hem bewaard, op het achterplaatsje van het café. Dat dronk hij dan op tegen sluitings Hie eit daor 'n schööne veugel an de muur 'an- gen", zegt de man van de computer, binst a me 'n bakje koffie zitten drien- ken. „Die zie je tegenwoordig nie al te vee méér. D'r is nie vee plek ke mêêr voo veugels." Ik knikken 's en me drienken vérder onze kof fie uut. Vorige week goeng m'n computer kapot. Anêêns 'n blauwe streepe over m'n beeld toen 'k 'n mailt je most wegstieren. Midden in 'n re gel. Dan zit je raor te kieken joeng. Zömaor 'n paor blauwe strepen en floeps, 't was gebeurd, 'k Wou 'm nog 's opstarten, mao dat was ook niet meer mogelijk. tijd. Veel klanten lieten bewust een extra slokje over, want ze had den het toch wel een beetje te doen met arme Jan. Dat bleek ook die ene keer, toen twee rotzakken hem te grazen na men met een stuk hout. Jan had die dag zijn net ontvangen uitke ring op zak. Hij had geen enkel verweer, met zijn tengere pos tuur. Zijn geld was hij kwijt. Het café hing daarop een sok boven de bar, om geld in te zamelen voor Krul. Dat leverde zo veel geld op dat hij er wel van op va kantie naar de Antillen had ge kund. Dat gebeurde natuurlijk niet. De dorst won het van het va kantiegevoel: Jan gaf een paar rondjes en dronk de rest vakkun dig zelf op. Een ander illuster figuur uit die periode was Rinus Rustig, een man die worstelde met het bezit van een kunstgebit. Zo werd hij op een goede dag wakker met een flinke kater, maar zonder zijn tan den. Die kon hij nergens meer vin den. Uren later herinnerde hij zich dat hij iets had gedronken in de Sta tionsrestauratie van Middelburg. Hij kuierde richting station en deed navraag. Zijn tanden lagen inderdaad achter de toog. Men had die keurig voor hem bewaard. Nog gekker was die keer dat Ri nus naast Joop Rijpsma in het he rentoilet stond. Hij wilde iets zeg gen, maar daarbij viel zijn kunst gebit uit zijn mond, precies op het rooster van de pisbak. Zonder blikken of blozen pakte hij het er weer uit, en stopte het terug in zijn mond. Proost Rinus! Ik hoor Joop er nog om lachen. Dan maor even naor m'n compu- terzaok gebeld en 'n afspraok ge- maokt. Je zit dan daorom wel 'n paor daogen ont'and. Je bin tegen woordig zö gewénd an al zukke diengen ee? An je tillefoon, je tille- visie, je koelkasse en je wasme- MIDDELBURC - Een getuige in een strafproces, een jonge Middelburg se vrouw, wordt lastiggevallen door vrienden van verdachten die haar mogelijk verkracht hebben. Een van die verdachten (20) zit al ruim een half jaar in voorarrest. Hij moest, samen met een andere verdachte (19), gisteren voor de rechtbank verschijnen voor een tussentijdse behandeling van zijn zaak. Alle twee worden ze door het Openbaar Ministerie gere kend tot de zogenoemde Dauwen daelegroep. Volgens het OM heb- MIDDELBURG - Marleen Polderman reageerde verontwaardigd toen een fietsster haar zevenjarige zoontje aanreed op de Brigdamse- weg in Middelburg en er daarna meteen vandoor ging. Hij liep een dubbele botbreuk op in zijn on derbeen en zit momenteel tot zijn bovenbeen in het gips. Polder- wil graag in contact komen met de dader. Polderman: „Ik wil er echt geen klopjacht van maken, maar ik zou het fijn vinden als dit netjes afge handeld kan worden. Zo gaan we toch niet met elkaar om? Ik snap best dat ze geschrokken is en ik ben ook bereid om de aangifte in te trekken als ze zich alsnog meldt." Van de politie kreeg ze het advies om te posten bij de plaats van het ongeval. Ook is ze van plan andere scholen te vragen naar de vrouw uit te kijken omdat ze zelf twee jonge kinderen op haar fiets vervoerde. chiene. 't Is allemao op eletriek en as 't nie mêêr wérkt, dan valt het altied stille op 'n ongelegen óögenblik. Naor 'n uurtje was de computer gemaokt. Wat of t'r an was? 'k Zou 't nie kunnen zeggen. Daor 'ènk gêên verstand van. De reke- nieng zal tie wel stieren, zei tie nog. O jao, nog even over dien veugel. Da's 'n uul. Da's a 'êêl wat jaoren geleejen dan 'k die von naost de groöte wegt. 't Moet rond deze tied geweest ziin. Ein de september, 't Was Terneuzen- se kèrremesse en die lag naost 't fietspad. Pas angereejen. Die was nog wèrm en ik nam dien uul mee naor 'uus, in 'n plastic zakje. De diepvries in en laoter is tie op gezet. 'n Schööne stêênuul. ben leden van die groep zich voor al schuldig gemaakt aan inbraken in hun eigen wijk. Drie van de in totaal zeven verdachten worden ook verdacht van verkrachting van de jonge Middelburgse. Tijdens de zitting maakte recht bankvoorzitter Joost Duinhof be kend dat deze vrouw, die ook nog gehoord moet worden als getuige, 'lastig zou worden gevallen door vrienden van de verdachten'. Hij benadrukte dat de rechtbank daar zwaar aan tilt. Ook officier van justitie Jo Valente stelde dat het Het wordt wel een Amerikaans feestje, waarbij iedereen iets mee neemt, want geld is er niet. Er was een ton beschikbaar, maar het grootste deel van dat geld is al vergeven. Er is nog 33.000 euro be schikbaar voor 'als het echt niet anders kan', zei de ambtenaar die de plannen gisteravond presen teerde aan de gemeenteraad. Het feestjaar begint op 2 april, met Markiezendag; dan is het pre cies zevenhonderd jaar geleden dat Vlissingen stadsrechten kreeg. De gemeente heeft koning Wil lem Alexander en koningin Maxi ma, de markiezen van Vlissingen, Iederéén die in de kaomer komt en 'm in 't zicht kriegt, zegt 'r iets van. Ook onze computerman. 'n Joenge gast. Jao allicht, dat binn'n allemao van die joenge rappe gas ten. En z'èn d'r plezier in. Vee ple zier. En d'electronica eit voor ud der ook glad gêên geheimen, want weten ze iets nie, dan zoe ken ze 't op op internet. Dezen gast ook 'öör. „Even opvraogen", zei tie en die goeng op z'n tab- bloid aan 't wérk. Mao dien uul. Dao stoeng tie toch van te kieken. Zö'n schööne veugel. Die was nog schöönder dan z'n uul die die op zijn tabbloid opvraogende. „Veel echter ee?" zei tie. Ik dochten: „Kiek, hie 'aol de woorden uut m'n mond." En onwillekeurig most ik an vroeger dienken. An de Faobeltjeskrante. Weeten jud der nog, die kwam zö rond zeven uuren? As de kleine kinders nao bed mosten? Jao, jao, toen goen- gen de kinders nog in tieds nao niet zo kan zijn dat slachtoffers en getuigen van een misdrijf pro blemen ondervinden. Hij zei des gevraagd dat er bij de reclassering een melding is binnengekomen over dat lastigvallen. Concrete be wijzen daarvoor heeft hij echter nog niet. Raadsman Niels Koole vroeg de rechtbank het voorarrest van de 20-jarige te schorsen. Hij bracht ook naar voren dat het voorarrest van twee andere Middelburgers, ook verdacht van verkrachting van die jonge vrouw, al enige tijd geschorst is. Raadsman Eduard Smit vroeg ook om schorsing van het voorarrest van de 19-jarige. Hij wordt ver dacht van een inbraak en heling. De rechtbank ging mee in het ver zoek van Smit en wees het ver zoek van Koole af. uitgenodigd om het feest bij te wonen. Er is al een logo, 'een vrolijke fris se fles', dat overal in de stad moet opduiken volgend jaar. In april is er een feest week, er zijn taptoes, activiteiten met marine en defen sie ('misschien een landing op het Bellamypark'), een kunst markt, lezingen, er verschijnt een stadsgeschiedenis en er is een slot feest, dat waarschijnlijk samen valt met Wonderstroom. Organisatoren van bestaande eve nementen wordt gevraagd om aan te haken bij de festiviteiten. Alle activiteiten moeten zoveel mogelijk in het teken staan van 'Vlissingen 700'. Vlissingers heb ben een reeks ideeën ingediend: over onder meer een shantyfesti- val, een speciale editie van de Co- lourrun, een fotowedstrijd, een lied en kinderen in beweging. Tot 15 oktober van dit jaar kan ieder een nog evenementen indienen. bed! Dan kwam de Faobeltjeskran te. 'k Was toen al in de twintig en mee plezier keeke kik nao dat pro gramma. Dao zaoten vee taolgrap- jes in. M'n favorieten waoren Ed en Willem Bever. Dat waoren ambtslui. Mee sleutels en tangen. Dat trok me wel an. Groöte won ders deejen ze nie. Ze waoren al tied onderwegt naor 'n kerwei. Net as onze computergast. Mao die wist alle problemen op te los sen. Die Bevers nie. Vee praoten, weinig wérk. En 't schoonste van de Faobeltjeskrante was het vèsje op 't ènde. Mee die spreuk: „En nu naor bed". En dan pienkeren- de dien uul nog 's mee êên ööge en was 't programma afgelööpen. De tillevisie goeng uut en de kin ders nao bed. Zö was 't toch? Gelukkig is m'n computer ge maokt, anders was t 'r 'iere noe 'n leege plekke in de krante. En de rekenieng? Die zat daonet al in m'n mailbox. 'Getuige strafzaak lastiggevallen' door Rinus Willemsen door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal door Nadia Berkelder VLISSINGEN - ledereen in de stad is gevraagd om ideeën aan te dragen en evenementen te verzinnen om de viering van zevenhonderd jaar stadsrechten in Vlissingen extra feestelijk te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30