Robert Cesink verlaat Ronde van Spanje Nieuwe uitdaging Goese poolers 32 SPORT SPECIAL OLYMPICS EUROPEAN GAMES Coach Henk Vonk ziet op European Games kansen voor Zeeuwse wielrenners met verstandelijke handicap. John Degenkolb kroonde zich eer der op de dag tot de onbetwiste sprintkoning van de Ronde van Spanje. De Duitse renner uit de Nederlandse ploeg Giant-Shima- no won zijn vierde rit. Dit keer was hij in de zeventiende etappe van Ortigueira naar La Coruna de snelste in de massasprint. Hij troefde in de laatste meters de Australiër Michael Matthews en de Zwitser Fabian Cancellara af. In de top van het algemeen klasse ment veranderde niets. De Span jaard Alberto Contador blijft de leider met een voorsprong van 1.36 minuut op zijn landgenoot Alejandro Valverde. Robert Ge sink bezet de zevende plaats op 6.43. De 190 kilometer lange etappe voerde de overgebleven 169 ren ners over een glooiend parcours langs de rotskust van Galicië. Vijf renners vormden de vlucht van de dag: de Spanjaard Lluis Mas Bo- net, de Italiaan Elia Favilli, de Luxemburger Bob Jungels, de Au straliër Rohan Dennis en de Eritreër Daniel Teklehaimanot. Ze konden het jagende peloton niet voorblijven. In de massas print was Degenkolb verreweg de snelste. Hij heeft nog één ritzege nodig om zijn record van vijf rit- zeges in de Vuelta van 2012 te eve naren. In de etappe van vandaag zal dat niet lukken, want dan krijgen de renners wederom een etappe met een aankomst bergop voorgescho teld. sw 'mono TERNEUZEN -Voor Henk Vonk uit Terneuzen kunnen de Special Olympics European Games in Antwerpen voor sporters met een verstandelijke handicap niet snel genoeg beginnen. De zestigjarige coach van het Nederlandse ID-cy- clingteam dicht de Terneuzense wielrenners Edwin Maas (48) en Marijn Stahl (24), Jean Hamers (31) uit Fijnaart en Kevin Wester (21) uit Alkmaar, goede medaille kansen toe. „Al blijft het moeilijk om de concurrentie in te schat ten, want de tegenstanders ko men uit 58 landen." Vonk baseert zijn optimisme op de voorbereiding, waarin zijn ren ners lieten zien in een prima vorm te verkeren. „Het afgelopen weekeinde nog behaalden Edwin, Marijn en Kevin in een testwed- strijd op het parkoers van de Olympische wegwedstrijd in Lommei topklasseringen." De laatste voorbereidingen wer den deze week getroffen in huize Vonk. Dinsdagmorgen was er de presentatie van de Nederlandse ploeg met de hoofdsponsors Rabo bank en Aegon in Utrecht. Daar na vertrok de delegatie met specia le bussen naar Sint-Niklaas, waar ze tot 13 september verblijven. „We worden daar ontvangen door de burgemeester. De organi satie zorgt voor een druk program ma", vertelt hij vlak voor zijn ver trek. De openingsceremonie van de Special Olympics European Ga mes vindt zaterdag plaats in het Heizelstadion in Brussel. Zondag komt Edwin Maas al in actie op de vijf kilometer tijdrit. „Dat is een selectiewedstrijd. De finale van de tijdrit is maandag. Dan wordt ook de 15 kilometer weg wedstrijd verreden", aldus Vonk. Dinsdag is er een rustdag, maar daarna wordt er dagelijks een on derdeel van het wielrennen afge werkt, met als klapstuk de veertig kilometer wegwedstrijd op vrij dag waarin Maas, Wester en Ha mers zullen starten. De lengte van het parcours bedraagt 2,5 kilo meter. Vonk verwacht dat het pittig zal worden. „Met name de bochten maken het lastig", heeft hij ge zien. De Terneuzenaar kwam zes jaar geleden in aanraking met het ID-wielrennen, nadat Jan de Jon ge een oproep deed voor zijn bege leidingsteam. De oud-Hulstenaar was zelf een fanatieke sporter. „Ik heb marathons gelopen. Toen ik in 2008 behoorlijk ziek werd, moest ik het lopen op een lager pitje zetten. Ik houd van alle spor ten, maar vooral van atletiek en wielrennen. Toen ik de oproep zag, leek het me iets voor mij. Ik zag het coachen wel zitten. Zo ben ik erin gerold. Bovendien ken ik Jan al heel lang." Samen met Benny Borgt en De Jonge zet hij zich in voor het ID-wielrennen in Nederland. „Ik ben begonnen als assistent, voor dat ik hoofdcoach werd. De groep bestaat uit elf wielrenners. We maken maandag- en donderdaga vond trainingsritten door Zeeuws-Vlaanderen." Zodra het wielerseizoen begint, wordt de fo cus gericht op de wedstrijden. „We rijden veel wedstrijden in Nederland en België. Dat brengt de nodige kosten met zich mee, maar dankzij Jan de Jonge hebben we voldoende sponsors. Onze ren ners hoeven niets te betalen. Al les wordt voor hen geregeld. Dat is niet voor alle deelnemers weg gelegd." Na het nationaal kampioenschap in Heerenveen is de selectie ge maakt. „We hebben een sterke ploeg. Er zitten jongens bij die een gemiddelde snelheid van 38 kilometer per uur halen." De coach hoopt met enkele medailles naar Nederland terug te keren. Dat zou een extra stimulans bete kenen voor de Special World Ga mes van 2015 in Los Angeles, waar Vonk eveneens als coach van het Nederlandse ID-cycling team zal optreden. Ruim tweeduizend sporters met een verstandelijke handicap doen in Antwerpen mee in tien sport disciplines. De Nederlandse dele gatie bëstaat uit 39 sporters, elf coaches, een hoofd en assistent van de equipe, ploegarts Teun van Egmond, een fotograaf en communicatiemedewerker. De sporters komen naast het wielren nen ook op de onderdelen atle tiek, judo, tafeltennis, voetbal en zwemmen in actie. De sluitingsce remonie is zaterdag 20 september in het Sportpaleis in Antwerpen. Toen Vincent Peemen vier jaar ge leden het toenmalige biljart- en snookercentrum Yip Plaza over nam, was het op sterven na dood. Nu, onder de nieuwe naam Sport pub Goes, floreert de sport weer als nooit tevoren. Met vijf poolteams, vijf biljart teams en twaalf dartsteams in competitie is er weer volop leven in de brouwerij aan de Rimme- landstraat in Goes. Beste voorbeeld hiervan is het vlaggenschip van de poolspelers, Sportpub Goes 1. Opvallend is het aantal Belgen in het Goese team. Er staan er vier op de spelerslijst. Gevraagd naar het waarom daar van komt meteen de kracht van de club aan de oppervlakte. Toen Peemen drie jaar geleden het Open Zeeuwse kampioen schap pool organiseerde, deden er ook nogal wat Belgen mee. Tegen sluitingstijd (2 uur in de nacht) legden enkele van de zuiderburen de vraag op tafel of zij niet in Goes competitie konden komen spelen. De onderlinge contacten waren dusdanig goed dat binnen de kort ste keren een vriendenteam werd gevormd dat in de derde divisie begon en meteen kampioen werd. Promotie was het gevolg, waarbij daarna zelfs de tweede divisie werd overslagen en met dispensa tie aan een avontuur in de eerste divisie begonnen werd. Weer werd de ploeg kampioen en pro moveerde naar de eredivisie, de hoogste klasse van Nederland, met het eerder gememoreerde ge volg. Met toppers als Ivo Aerts (Neder lands Limburger en in het bezit van de A-status, Tim de Ruyter uit Roosendaal, teamcaptain Ron- ny Brokken uit Hulst en de Bel gen Olivier Mortier, Noël Bruyn- ooghe, Olivier van Lotringen en Moritz Lauwereyns, kan men spre ken van een sterrenensemble op pool-gebied. Doelstelling is evenaring van het beste seizoen tot nu toe en als het kan nog iets meer. Zondag wordt meteen afgetrapt met een zware opdracht. Rege rend kampioen Thurston Rotter dam is immers de tegenstander, samen met Emmen 1. door Hans Koenekoop LA CORUNA - Robert Gesink heeft gisteravond wegens privé-omstan- digheden de Ronde van Spanje ver laten. „Mijn zwangere vrouw is in de afgelopen week twee keer geo pereerd. De situatie is inmiddels niet verbeterd en ze ligt nog altijd in het ziekenhuis. Ik verlaat per di rect de Vuelta om bij mijn gezin te zijn waar ik op dit moment hard no dig ben", lichtte Gesink toe. Hij stond in het klassement op de ze vende plaats. k ID-cydingteam jaagt op medailles door Aector Dooms I John Degenkolb viert zijn vierde overwinning in de Vuelta van 2014. foto Hollandse Hoogte 39 De Nederlandse ploeg op de Special Olym pics European Games in in Antwerpen be staat uit 39 sporters. UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden vierde divisie. Zandee Kloetinge - 's Lands Welvaren 2 6-2: Martin Capelle - Ni co Peeters 30-20, 52; Ad v.d. Werf - André Schouwenaar 23-25, 64; Paul Bodbijl - Peter Smulder 25-14, 51; Wim Zandee - Willem Smid 20-13,57. Wereldbeker Porto. Robert Vink - Daniël Pe- na (Spa) 28-30, 63; Robert Vink - Andreas Vol bracht (Dui) 19-30, 44. Ronald van Geyt - Jim Anneveldt (Ned) 25-30, 52; Ronald van Geyt - Murat Byuktuncer (Tur) 30-9, 28; Sylvia Eckel - Francis Forton (Bel) 8-30,14; Sylvia Eckel - Ah met Alp (Tur) 11-30, 22. Vink, Van Geyt en Eckel uitgeschakeld. SCHIETINGEN Wemeldinge. Wip 1:1e hoofdvogel J. Raas (Kwadendamme), 2e hoofdvogel C. Riemens (Kwadendamme, 1e zijvogel L. de Hond ('s-Heerenhoek), 2e zijvogel L. van Dijke (Kloe tinge), 3e zijvogel J. Harinck (Yerseke), 1e kal P. Nagelkerke ('s-Heerenhoek), 2e kal B. Buys (Oud-Gastel), 3e kal P. Brouwer (Wemeldin ge). Bondsschieting. Wip 2: 1e zijvogel E. Maat (Ellewoutsdijk), 2e zijvogel K. Scheepers (Oud-Gastel), 1e kal K. Vlemmix (Oudelande), 1e kal J. Harinck (Yerseke). Kampioenschap kleppen: 1R. van Oosten (Wemeldinge), 2. R. de Puyt (Lewedorp), 3. R. de Puyt (Lewedorp), 4. J. Braam (Oudelande). Kampioenschap klei ne vogels: 1 J. Raas (Kwadendamme), 2. Patr. Oosthoek ('s-Heerenhoek), 3. L. de Hond ('s-Heerenhoek). Koningen en keizers: L. Rent meester (Ovezande). Supercup finale: 1Wil lem Teil 1 77 pnt. (Ovezande), 2. Victoria 57 pnt. (Kwadendamme). TENNIS Hongkong. Vrouwen. Eerste ronde: Han- tuchova (Slw/2) - Ling (HKo) 6-1 6-4. Tweede ronde: Gajdosova (Aus) - Bertens (Ned) 4-6 6-1 6-4, Lisicki (Dui/1) - Min (VSt) 6-1 6-1, Sai- sai (Chn) - Wickmayer (Bel/6) 6-4 6-2, Schiavo- ne (Ita) - Date-Krumm (Jap) 6-3 4-0 opgave. p. WIELRENNEN Ronde van Spanje. WorldTour, 17e etappe Ortigueira - La Coruna: 1. Degenkolb (Dui) 190,7 km in 4.26.07, 2. Matthews (Aus), 3. Cancellara (Zwi), 4. Stuyven (Bel), 5. Ferrari (Ita), 6. Fernandez de Larrea (Spa), 7. Soupe (Fra), 8. Wyss (Zwi), 9. Caruso (Ita), 10. Reynes (Spa); 13. Kelderman, 18. Ligthart, 26. Gesink, 45. Clement 0.22, 92. Keizer 1.33, 93. De Kort, 133. Sinkeldam 2.37, 143. Ten Dam 4.37, 144. Tjallingii, 160. Poels 6.59 Algemeen klassement: 1. Alberto Contador (Spa) 67.51.07, 2. Valverde (Spa) 1.36, 3. Froome (GBr) 1.39, 4. Rodriguez (Spa) 2.29, 5. Aru (Ita) 3.38, 6. Martin (Ier) 6.17, 7. Gesink 6,43, 8. Samuel Sanchez (Spa) 6.55, 9. Barguil (Fra) 8.37, 10. Caruso 9.10; 15. Kelderman 17.54, 32. Poels 59.36, 41. Ten Dam 1.20.20, 79. Clement 2.12.35, 83. De Kort 2.18.05, 90. Keizer 2.21.25,137. Ligthart 3.12.26,144. Sinkeldam 3.19.51,152. Tjallingii 3.29.22 Ronde van Groot-Brittannië. Vierde etappe Worcester - Bristol: 1. Kwiatkowski (Pol) 184,6 km in 4.19.09, 2. Timmer (Ned), 3. Teuns (Bel), 4 Bauer (NZe), 5. Ion Izagirre (Spa), 6. Roche (Ier)' 17. Van Baarle 0.06, 25. Tankink. Algemeen klassement: 1Kwiatkows ki 15.49.33, 2. Zardini (Ita) 0.03, 3. Teuns 0.14, 4. Roche, 5. Izagirre 0.23, 6. Wiggins (GBr) 0.27; 12. Van Baarle 0.48, 25. Tankink 1.31. door Joop van den Oudenhoven GOES - Het poolteam van Sportpub Goes trapt zondag af voor een nieuw seizoen met als uitdaging een evenaring van het succes van de afgelopen competitie. Toen pak ten de Goese poolspelers de derde plaats in de eredivisie en de natio nale beker. Sportpub Goes speelt voor het tweede sei zoen in de eredivisie. Er staan vier Belgen op de spelerslijst 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70