'Vogels bespieden in natuurlijke omgeving' Jeugdhulp bij gemeenten blijft sprong in het diepe ZEEUWS-VLAANDEREN 25 „Het is toch prachtig als je allerlei trekvogels kunt zien rusten en fourageren op speciaal voor hen aangelegde eilandjes in het Zwin. Wij faciliteren natuurliefhebbers door onder meer hutten neer te zetten, van waaruit de vogels ge observeerd kunnen worden", be toogt projectleider Fabiaan van de Sande van Natuurcentrum 't Zwin. De officiële eerste steen - de fun dering en een deel van de muren staan al - van het centrum wordt zaterdag 27 september gelegd. Maar dan duurt het nog wel dik een jaar voor 't Zwin open gaat, verwacht Van de Sande. Hij wil nog niet helemaal uit de doeken doen wat de (betalende) bezoeker kan meemaken in het nieuwe Natuurcentrum. Maar hij onthult al wel dat belangstellen den thuis raken in de wereld van de trekvogel. De routes en het trekgedrag van vaste fourageer- ders en bijzondere dwaalgasten kunnen in het gebouw worden ge volgd. Het ligt voor de hand dat de lepelaar een speciale plek in de tentoonstellingsruimten in neemt, omdat die bij aanleg van de eerste vogeleilandjes direct zijn karakteristieke kop liet zien. Het Natuurcentrum vervangt het oude vogelpark. Een aantal ooie vaars, 'hoofdbewoner' van het voormalige park, heeft intussen weer een stek gevonden op de 24 ooievaarspalen die in het nieuwe natuurgebied zijn neergezet. De andere vogels, die lang niet alle maal in het wild zouden overle ven, zijn niet bij de poelier of een (sterren) restaurant terechtgeko men, benadrukt centrumleider Kris Struyf. „Ze zijn naar diverse parken in België verhuisd. En een behoorlijk aantal exemplaren is naar een bijzondere vogeltuin in de Verenigde Arabische Emiraten gegaan." SGP-raadslid Jerry Pladdet vatte het dinsdagavond in de Terneu- zense raadscommissie samenle ving kernachtig samen. „We be ginnen er in 2015 aan. Het zal een proces van leren en ontwikkelen zijn. In de praktijk zullen we ze ker zaken tegenkomen die niet goed lopen. We moeten die dan gelijk aanpakken." Hij trok een duidelijke grens. „Niemand mag buiten de boot vallen. We moe ten alle middelen benutten om dat te voorkomen, want het gaat vaak om kwetsbare jongeren en gezinnen." Veel is op papier al geregeld. Spin in het web van de nieuwe jeugd hulpverlening wordt het gemeen telijke Centrum voor Jeugd en Ge zin, althans in Hulst en Terneu- zen. Sluis dicht die rol toe aan wel zijnskoepel Porthos. Die organisa ties moeten de vinger aan de pols houden. Ze moeten er niet alleen voor zorgen dat 'klanten' de hulp krijgen die ze nodig hebben. Ook moeten ze goed volgen of de ge meente wel uitkomt met het geld van de rijksoverheid voor de jeugdhulpverlening. Hoewel het Rijk 'terloops' ook bezuinigt, gaat het in het geval van Terneuzen om 13,3 miljoen euro op jaarbasis; tien procent van de lopende ge meentelijke begroting. Het inkopen van de zorg laten al le Zeeuwse gemeenten over aan een inkooporganisatie van de ge zondheidsdienst GGD. Contrac ten met zorgaanbieders - vijfenze ventig staan er al klaar - moeten nog worden geregeld. Het wach ten is op de besluitvorming in al le gemeenteraden tegen eind sep tember. Onder aanvoering van Niemand mag buiten de boot vallen. Het gaat vaak om kwetsbare jongeren Joyce Kramer (PvdA) wil de Slui- se gemeenteraad eerst een groot aantal vragen beantwoord zien. Veel zal er in 2015 nog niet veran deren voor huidige klanten, al zul len mensen met een persoonsge bonden budget (pgb) wel worden gedwongen 'de goedkoopste voor ziening' te nemen. Wat dat bete kent, moet nog blijken. Over de te verwachten kosten is ook nog veel onduidelijk. Het is daarom de bedoeling de uitgaven goed te volgen, zodat 'we bij een te hoge vraag nog op tijd kunnen bijstu ren', aldus wethouder Cees Lief- ting. Teleurstellend vond Frans van Kollem (GroenLinks) dat pre ventie, het voorkomen van proble men, geen topprioriteit krijgt. Dat kan geld schelen. Herdenking Britse en Canadese doden De Europese afdeling van het Royal Canadian Legion herdenkt zaterdag de slacht offers die vielen tijdens een bombardement op boerderij De Dobbelaere bij IJzendij- ke, op 20 oktober 1944. De boerderij werd gebruikt als uitvalsbasis van de geallieer den. Bij de ontploffing vie len 38 Britse en Canadese do den. De herdenkingsbijeen komst vindt plaats vanaf 10.00 uur aan het monu ment bij de Isabellaweg. Kruisdijkschans is op zaterdag open De gerenoveerde woning op de Kruisdijkschans is tij dens Open Monumenten weekend, komend weekein de, alleen zaterdag open en niet zondag, zoals gisteren in de krant stond. De wo ning is te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. Daarnaast houden museum Het Bolwerk en Het Zeeuw se Landschap zaterdagmid dag op de Kruisdijkschans het evenement De Theatrale Maaltijd. Tussen 14.00 uur en 17.00 uur kunnen bezoe kers meedoen aan onder meer workshops. AARDENBURG Kerktoren voor één keer te beklimmen Wie graag eens de toren van de katholieke kerk in Aar denburg wil beklimmen, moet komend weekeinde zijn kans grijpen. Bij hoge uitzondering mogen bezoe kers, tijdens Open Monu mentenweekend, naar bo ven. Er zijn ook rondleidin gen (beide dagen vanaf 10.00 uur elk heel uur) en er is een expositie van kostba re spullen die normaal in de kluis liggen. Paardenkeuringen tijdens jaarmarkt De internationale jaarmarkt in Koewacht staat zaterdag weer op het programma. In vier categorieën worden vanaf 13.30 uur paarden ge keurd. Daarnaast is er een kleinveekeuring. Voor jonge bezoekers is er animatie en er zijn demon straties oude ambachten, li ve muziek van de Vlaamse coverband G-Strings en een rommelmarkt Begin herinrichting De Grote Putting Nog deze maand wordt in Hengstdijk begonnen met de herinrichting van natuur gebied De Grote Putting. Oude afrastering en loslig gende buizen worden opge ruimd en vervangen. Nog voor de winter worden er nieuwe akkers ingezaaid. De plannen voor de tweede fa se (2015) zijn nog in de maak. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2014 Genodigden van beide kanten van de grens verbazen zich over de vele gebruiksmogelijkheden van zand. foto Mark Neelemans RETRANCHEMENT - Het idee voor een enorme kooi als grote 'vogel- luchthaven' hebben de Vlamingen al lang laten varen. Bezoekers van Natuurcentrum 't Zwin moeten tal van (trek)vogels kunnen bespieden in een natuurlijke omgeving. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De overheveling van de jeugdhulp naar gemeenten per 1 januari 2015 blijft een sprong in het diepe. Niemand weet hoe het precies zal lopen, hoe zorgvuldig al les ook is voorbereid. Jerry Pladdet, SGP IJZENDIJKE HEILLE KOEWACHT HENGSTDIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65