Slechts een klein beetje eten gaat de afvalbak in Vissen in Othene dood na maaien van riet Parkeergarage in Hulst voor SP onaanvaardbaar II 1 I 44 Bezoekerscentrum is een educatieve zandbak, waarin verhalen over het Zwin te vinden zijn 24 ZEEUWS-VLAANDEREN BEZOEKERSCENTRUM ZWIN Bezoekers van het meest zuidelijke strand van Nederland kunnen alles te weten komen over zand en Zwin. Gemeente Hulst gaat controleren bij milieustraat Uit de zorg Toen Terneuzenaar Cees Koole (60) een paar we ken geleden in de krant las dat er maar een paar ziekenhuizen in Nederland zijn die actief voedselverspilling tegen gaan, sloeg hij steil achterover. Zijn werkgever ZorgSaam werd niet genoemd. Het stak Koole, net zoals zijn collega's op de afdeling voeding het niet leuk vonden. Waai. secutu omgaan mei hoe veelheden? Dat doen ze bij ZorgSaam al zeven jaar. Van de 350.000 ziekenhuismaaltij den die landelijk dagelijks wor den bereid, belandt veertig pro cent ongegeten in de afvalbak. „Bij ons ligt dat gemiddelde net iets boven de tien procent. En dat vind ik eigenlijk nog te veel", ver telt Koole. De inzet van acht warmemaaltijd- buffetwagens (mooi scrabble- woord) zorgde voor een flinke om slag. ZorgSaam koopt maaltijden in bij ZorgCuisine. Die leverde lang geportioneerde maaltijden aan. Patiënten kruisten een dag vooraf op een lijstje aan wat ze wilde eten. Dat is door de buffet wagens verleden tijd. „We bestel len nu apart vlees, vis, groenten, aardappels, pasta en rijst. Patiën ten kunnen daardoor op het mo ment dat 'de keuken op de afde ling komt binnenrijden' hun war me maaltijd zelf samenstellen. Ze hebben de keuze uit twee soorten vlees of vis, groenten en aardap pels, rijst of pasta. Nee, dat bete kent niet dat wij alles dubbel moe ten bestelllen. Dat is een kwestie van ervaring. We weten dat er af delingen zijn, waar veel ouderen liggen. Die hebben vaak het liefst tijd. Maar bijvoorbeeld op de Paaz-afdeling liggen ook veel jon ge mensen. Die bieden we eerder macaroni of nasi aan." Overigens is het aantal warme maaltijden per dag in twee jaar tijd met 25 procent gedaald, mede omdat de ziekenhuisopnames steeds korter worden. Het einde van die tendens is nog niet in zicht. Ondertussen streeft Koole er met zijn 55 collega's naar om de afvalberg nog kleiner te ma ken. „Vijf procent moet haalbaar zijn. Er is bijvoorbeeld nog winst te behalen in de communicatie tussen de artsen, verpleegkundi gen en afdeling voeding. Wij we ten niet altijd dat een arts een pa tiënt net naar huis heeft gestuurd. Ik snap wel dat dit niet het eerste is waar een arts aan denkt. Maar het zou wel een beetje schelen." Medewerkers van een gespeciali seerd bedrijf zijn in opdracht van de gemeente Terneuzen in de plassen in de wijk druk met het verwijderen van riet. Dat is nodig voor de doorstroming van het wa ter. „Dat doen we niet anders dan andere jaren. De mensen gaan met een bootje het water op en maaien het riet dan net onder het RETRANCHEMENT - Zand. Als strand is het natuurlijk al sinds mensenheugenis de belangrijkste attractie van badplaats Cadzand en de hele Zeeuws-Vlaamse kust. En het Zwin was tot voor kort vooral bekend als verzande zeearm. Maar zand is zoveel meer, meldt het nieuwe bezoe kerscentrum 't Zwin. Op de plaats van het voormalige Zwinmuseumpje is nu een open, onbemand informatiecentrum verrezen. Onder een groot alumi nium schuurdak, geïnspireerd op 'gepotdekselde daken van Zeeuws-Vlaamse boerderij schu ren', ligt een 'vloer' van verschil lende zandsoorten. In het midden is een zandbak met puur zand strand te vinden, daar omheen lig gen allerlei soorten ander zand. In een deel van het bezoekerscen trum staan informatiepanelen, die laten zien waar overal zand is en wat er met zand allemaal is te doen. Op één van de borden is te lezen waar die verschillende soorten zand allemaal voor gebruikt kun nen worden. Zand kan worden in gezet voor bescherming, reiniging en als grondstof voor allerlei pro ducten van glas. Voor een zeewe ring, waterzuivering of een drink glas is zand nodig. Maar ook in be ton, een computerchip, een verre kijker, een zonnecel, blus- of schoonmaakmiddel is zand ver werkt. De panelen zelf zijn nog van hout. Maar vóór de herfstvakantie is de informatie - ook over het Zwin en de planten en dieren, die zich in zand, klei, water en de lucht boven het natuurgebied op houden - op glazen platen afge drukt. „Glas wurdi van zanu ge maakt, dus is glas hét materiaal waarop de informatie van het be zoekerscentrum te vinden moet zijn", stelt Tiny Maenhout, de voortrekster van het centrum voor de gemeente Sluis. Het heeft wat langer geduurd voor het bezoekerscentrum op de parkeerplaats voor het strand van Retranchement verrees, omdat het Nederlandse Zwincentrum wil en moet (voor het binnenha len van Europese subsidie) aan sluiten bij het grote, nieuwe Na- tuurcentrum 't Zwin in Knokke dat in het voorjaar van 2016 open gaat. Maar nu staat er dan toch echt een onthaalcentrum, waar gasten ook even naar het toilet kunnen en de handen kunnen wassen. Maenhout: „Er komt nog een bij zonder informatiepaneel aan de kant van het parkeerterrein. Daar komen onder meer verwijzingen naar het brillenpad en andere avontuurlijke belevenissen in de Zwinnatuur op te staan." INFORMATIE- EN ONTHAALPUNT water af', legt woordvoerder Da niël Rouw van de gemeente Ter- neuzen uit. Vervolgens wordt het riet bij elkaar geharkt en op de kant gelegd. Rouw: „Bij dat werk zijn er onbedoeld vissen meegeno men. Die belandden op de kant. We doen dit al tijden op dezelfde manier, maar hier werden we ver rast door de vele vissen in de vij ver. Het maaiwerk gaat gewoon door, alleen gaan we voortaan wat voorzichtiger te werk. Er wordt minder riet opgeschept en voordat het op de kant wordt ge legd, schudden we het beter." Hoeveel vissen het maaiwerk niet overleefden, is onbekend. In het bestemmingsplan Binnen stad wordt gesproken over de mo gelijkheid een ondergrondse par keergarage in het centrumgebied te realiseren, om de parkeerdruk in de binnenstad te ontlasten. De SP ziet daar helemaal niets in. „Absoluut onaanvaardbaar", aldus Van der Poorten. „Waarom een dure ondergrondse parkeergarage laten bouwen, als het 's-Graven- hofplein grotendeels leeg staat? Bovendien vinden wij het niet passen in het straatbeeld van een historische stad als Hulst." „Voor het straatbeeld is het juist positief', counterde Jordy Alvarez van Groot Hontenisse. „Dan is er minder blik op straat. Vraag is wel of het financieel haalbaar is, in vergelijking tot bovengronds parkeren." De PvdA is vooral be nieuwd of de parkeergarage is be doeld voor bewoners of voor het winkelend publiek. De gemeenteraad buigt zich op 25 september over het plan. HULST - De gemeente Hulst be gint waarschijnlijk deze maand nog met een proef bij de milieu straat. De gemeente heeft begre pen dat steeds meer Belgen het milieupark aan de Afrikaweg ge bruiken om hun afval te dumpen. Die mogelijkheid is echter alleen voorbehouden aan inwoners van de gemeente Hulst. Wethouder Diana van Damme vertelde dinsdag bij de raadscom missie ruimte dat bij de ingang ge controleerd zal worden. Dat zal steekproefsgewijs gebeuren. De gemeente wil het liefst studenten inzetten om de controles uit te voeren. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, één van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering teamleider voeding Cees Koole. CCU UdUJLUUllClC HoiidllUSC Uldcll- I Cees Koole begon als kok bij het ziekenhuis. Nu koopt ZorgSaam maaltij den in. „Nog maar weinig Nederlandse ziekenhuizen koken zelf." door Raymond de Frel TERNEUZEN - In een vijver in de nieuwbouwwijk Othene in Terneu- zen hebben eergisteren heel wat vissen het loodje gelegd tijdens maaiwerkzaamheden. door René Hoonhorst Carla Schönknecht, provincie Op de plek van het voormalige Zwinmuseum is een bezoekerscen trum over 'zand' en de natuurbele ving in het Zwin verrezen. Het centrum is het kleine broertje van Natuurcentrum 't Zwin dat in Knokke wordt gebouwd. Het informatie- en onthaalpunt past in het Europese project Re creatie Ecotoerisme in de Zwin streek (REECZ), dat de beleving van natuur, erfgoed en landschap in de grensregio wil versterken. Onthaalcentra, (nieuwe) routes door de natuur en informatiepane len dragen daar aan bij. Provincie Zeeland en de Europese Gemeenschap financierden samen (ieder 110.000 euro) de kosten van het bezoekerscentrum. door Bob Maes HULST - De SP verzet zich tegen de mogelijke plannen om in het cen trum van Hulst een parkeergarage te realiseren. Dat zei fractievoorzit ter Mildred van der Poorten dins dag bij de raadscommissie ruimte. Zwincentrum gewij d aan het 'nut van zand'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64