Steunzender in kerktorens voor beter bereikbaar 112 Miraculeuze conceptie in Burgers' Ocean kpn BINNENLAND 5 +32CB Samsung Galaxy S5 mini Gratis 2000 MB met 4G Onbeperkt bellen sms'en +32CB Samsung Galaxy S4 Gratis Life companion 1000 MB met 4G Onbeperkt bellen sms'en kpn.com „Een simpele oplossing voor een groot probleem", stelt Marga Bult, die gisteren aan het woord kwam tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Samen met ande re gedupeerden deed de zangeres uit Twente haar beklag over de slechte bereikbaarheid van het alarmnummer. Bult verzamelde honderden klachten uit het hele land. Telecomproviders KPN en Vodafo- ne beloofden gisteren 'alles te doen' om de mobiele bereikbaar heid in de grensstreek en op het platteland te verbeteren. „Maar daarvoor moeten ook de regels worden versoepeld", vindt Harry Odenhoven, Vodafone-directeur. „Veel kerkbesturen willen niet met ons onderhandelen. En het duurt meestal meer dan een jaar om een vergunning voor de bouw van een zendmast te krijgen." Engelina van Steenbrugge, die een rapport schreef over de pro blemen met 112 in de Bommeler- waard, erkent dat burgers soms dwarsliggen bij de bouw van een zendmast. „Veel mensen vinden zendmasten lelijk. Maar het be lang van veiligheid zou boven wel stand moeten worden gesteld." Vorige week stelden telecomdes- kundigen in deze krant dat enkele duizenden nieuwe zendmasten nodig zijn om mobiele dekking in heel Nederland te garanderen. Dat kan honderden miljoenen eu ro's kosten. Roel Cazemier, burgemeester van de gemeente Dinkelland, pleitte gisteren voor een overheidsfonds waaruit de kosten voor nieuwe In deze moderne tijd kun je niet verlangen dat mensen via een vaste lijn bellen zendmasten worden betaald. De burgemeesters in de grensstreek vinden dat mobiele bereikbaar heid een nutsvoorziening moet worden, net als gas, water en elek tra. Ze gaan binnenkort om tafel met de telecomproviders om te kijken naar oplossingen op korte termijn. Het CDA in de Tweede Kamer wil dat de telecomproviders 100 procent mobiele dekking gaan bie den. Nu is dat wettelijk nog niet verplicht. Volgens KPN is het 'niet realistisch' dat heel Neder land mobiel bereik krijgt. „We kunnen niet zomaar overal nieu we zendmasten neerzetten", zei KPN-directeur Jacob Groote vori ge week in deze krant. Op 17 december gaat de Tweede Kamer in debat met de ministers van Economische Zaken en Veilig heid en Justitie over de bereik baarheid van 112. Dan ligt ook een rapport van TNO op tafel, waarin alle witte vlekken in Nederland in kaart zijn gebracht. Minister Henk Kamp van Econo mische Zaken zei eerder dit jaar dat bewoners in de gebieden zon der mobiele dekking er verstan dig aan doen een vaste telefoon lijn aan te houden. „Dat is echt on begrijpelijk", zegt Marga Bult. „In deze moderne tijd, waarin bijna iedereen met een mobieltje belt, kun je dat niet verlangen." ARNHEM - De geboorte van een adelaarsrog in Burgers' Zoo in Arnhem doet natuurvorsers over al ter wereld verbazen. De reden is het dubbele wonder dat er aan ten grondslag ligt: het dier is er ge komen zonder dat de moeder door een mannetje is bevrucht en het mirakel is gebeurd in een bak met 1,6 miljoen liter water waar twee volwassen mannelijke ade laarsroggen rondzwemmen. Het wonder deed zich twee maan den geleden voor in Burgers' Ocean, het koraalrifaquarium in het dierenpark. Ongeslachtelijke voortplanting is in de dierenwe reld wel bekend, bijvoorbeeld bij reptielen, insecten en vissen, maar bij roggen was het nog niet eerder gesignaleerd. Bovendien doet parthenogenese, zoals onge- slachtelijke voortplanting heet, zich volgens bioloog Max Janse normaal alleen voor in een mo- nosexpopulatie; met alleen vrouw tjes en geen man in de buurt. Janse, curator van de Ocean, ont dekte de achtergronden van de miraculeuze conceptie nadat gene tisch onderzoek was gedaan op het adelaarsroggejong. Het dier was toen al overleden aan een bac- teriële infectie. Bij alle pasgebo ren roggen wordt DNA-onder- zoek verricht, zodat zeker is wie de vader is. Waar de moeder in kwestie eerder nakomelingen ter wereld bracht met hulp van de twee mannelijke roggen, wierp zij nu een jong dat uit twee ver smolten eicellen van haarzelf is gegroeid. Over deze natuurweten schappelijke wereldontdekking gaat bioloog Janse in een weten schappelijk tijdschrift publiceren. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2014 door Peter Winterman DEN HAAG - Telecomproviders en gemeenten gaan samenwerken om de mobiele bereikbaarheid van 112 te verbeteren. Zo komen er moge lijk steunzenders in kerktorens in de gebieden waar het alarmnum mer nu niet te bereiken is. Marga Bult in Tweede Kamer Bij een pasgeboren adelaarsrog gemeten, foto Burgers' Zoo door John Bruinsma altijd de spanwijdte van het dier op- Elke maand €10,- korting SD-KAART SAIMSU SD-KAART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5