Zeker 1300 graven geruimd op Tholen Dieseldieven betrapt op dijk Sint Annaland Tevredenheid van Tholenaren over politie moet fors omhoog 26 BEVELANDEN en THOLEN STOFFEN SPEKTAKEL Met honderden wurmen ze zich door de gangetjes, de dames. Op de Stoffenbeurs zie je weinig heren. Zilveren erepenning bij afscheid Avondvullend programma De werkzaamheden beginnen maandag in Stavenisse waar de be graafplaats tot en met vrijdag 26 september niet toegankelijk is op werkdagen tussen 7.30 en 18.00 uur. In Stavenisse worden 66 over ledenen herbegraven uit de perio de 1973-2002. Op heel Tholen gaat het om 1300 graven uit diezelfde periode. Aan het werk is een lange periode van voorbereiding vooraf gegaan. De gemeente Tholen is er - inge geven door ruimtegebrek - al een jaar of vijf, zes mee bezig. „Het is een gevoelig onderwerp. Daar moet je goed over nadenken, met veel mensen over praten en ver volgens luisteren, luisteren, luiste ren. Je kunt met zoiets niet vol staan met één briefje. Je moet daar zorgvuldig mee omgaan", licht wethouder Jan Harmsen de insteek van de gemeente Tholen toe. In totaal zijn 2400 nabestaan den en/of rechthebbenden aange schreven, waaronder ook kerkelij ke organisaties en begrafenison dernemers. In 1300 gevallen is af stand van de grafrechten gedaan, 1100 nabestaanden hebben geko zen voor verlenging van de graf rechten (800 keer) of de overstap naar een particulier graf (300 keer). In Sint Philipsland en Anna Jacobapolder is de inventarisatie nog gaande. Omdat de administra tie van de begraafplaatsen daar minder uitgebreid is, vergt het achterhalen van nabestaanden meer zoekwerk. Daar gaat het om het achterhalen en aanschrijven van nabestaanden van zo'n 300 graven. Uiteindelijk komen alle dertien begraafplaatsen in de gemeente Tholen aan bod. Na Stavenisse is hoogstwaarschijnlijk Sint-Anna- land aan de beurt. Tussen nu en een jaar hoopt de gemeente alle begraafplaatsen te hebben gehad. Op elke begraafplaats wordt een verzamelgraf gerealiseerd, met daarop een monument met alle namen en geboorte- en sterfdata. De verwachting is dat in Stavenis se dat monument er eind van dit jaar al staat. Het ruimen en herbegraven wordt door een gespecialiseerd be drijf uitgevoerd. Tijdens het werk zijn de begraafplaatsen gesloten. De plek waar wordt gewerkt wordt met zeil afgeschermd. SINT ANNALAND - Op de Molendijk in Sint Annaland zijn gisternacht twee mannen betrapt bij diefstal van dieselolie uit een graafmachi ne. Bij hun bezigheden raakte de bodem vervuild. Het duo, een 26-jarige man uit Sint-Maartensdijk en een 27-jari- ge Poolse man, is overgebracht naar het politiebureau in Breda. De aanhouding vond plaats door opsporingsambtenaren van de Zeeuwse veiligheids- en milieu dienst (RUD) en de Visfederatie. Die waren op surveillance in Na- tura 2000-gebied Oosterschelde. GOES - „Ik word hier zó hebberig van." De stoffenbeurs in de Zee landhallen in Goes is nog maar een kwartier open en Liebine Jager uit Koblenz heeft al een tas je vol quiltstofjes aangeschaft. Ze staat nu met een dubbel bonte tas in haar handen: rood-oranje - groen-blauw nepbont. „Daar doet mijn zus een moord voor. Die ga ik voor haar maken." Terwijl de koopman de benodig de anderhalve meter van de rol knipt, legt Liebine uit dat ze al va ker de Stoffenbeurs in Goes heeft bezocht. „We knopen er een weekeindje in Kamperland aan vast." We? „Ja, mijn man is naar het centrum. Die zie ik om 12 uur in het restaurant. Een goede kans dat ik dan nog niet klaar ben, maar hij wil wel eventjes meelo pen." Annelie Jaarsma uit Breda struint samen met haar moeder de beurs af. „Ik ben zo blij dat ik heb leren naaien." Ze heeft een cursus ge volgd, maar ze kon al heel veel. Haar moeder heeft voor coupeuse geleerd en Annelie hielp als kind Ze zagen eerst een leeg busje bij de zeedijk staan, waarna opviel dat de twee mannen zich ver dacht ophielden bij de graafmachi ne. Daar troffen de toezichthou ders vier jerrycans aan, met een slang erbij. De graafmachine wordt gebruikt bij de dijkverzwaring bij Sint An naland. Vorige week kreeg de politie op Schouwen-Duiveland negen aan giften te verwerken van diefstal van brandstof uit auto's. Niet dui delijk is of de twee mannen daar ook de hand in hadden. al vaak mee. „Ik kan nu zowat al les thuis maken en als ik het echt niet weet, vraag ik het aan mijn moeder, Jeanet." Die weet dat zorgvuldig zelfgemaakte kleding beter past en beter valt. „En het is in elk geval nooit made in Bangla desh." Eva D'Hont uit het Vlaamse Ka pellen is al enorm opgetogen met de aanschaf van zes meter wollen trijp, waarmee ze een stoel gaat bekleden. Bij een knopenkraam wordt ze nog blijer, want ze vindt een leren knoop die al twee jaar mist aan de winterjas van haar man. „Het is een hele dure jas en hij hangt al twee jaar in de mot- tenballen. Overal heb ik naar zo'n knoop gezocht en nu, zonder te zoeken, vind ik hem." In zijn buggy slaapt baby Johan nes de slaap der onschuldigen ter wijl zijn moeder, Hanneke de Smit uit Middelburg, nog even bij de gordijnstoffen snuffelt. „Daar ga ik niets van kopen, hoor, want ik heb al zo veel impulsaankopen in mijn netje." Johannes is de jongste van zes en Hanneke maakt de meeste kleding voor haar kinderen zelf. „De stoffen in spireren gewoon. Ik zie precies voor me wat ik er van ga maken. Met mijn aankopen tot nu toe, kan ik wel vier weken achter de naaimachine: jurkjes en pakjes voor de winter." Zelf maken is vol gens Hanneke beter en goedkoper dan confectie. „Toch let ik heel goed op kwaliteit, want het is niet slim om veel werk te stoppen in troep. Spullen van goede stof willen de jongere kinderen nog wel van de oudsten afdragen. Als het afgewassen is, peinzen ze daar nog niet over." Vergeleken met de andere zeven gemeenten van het politiedistrict De Markiezaten geldt Tholen als een relatief veilige gemeente, plaatste burgemeester Willem Nuis de uitkomst in een breder ka der. Behalve de veiligheidsmoni tor die inzicht geeft in de subjec tieve veiligheid, zijn ook de cijfers van politie en brandweer op een rij gezet. Op basis van beide bron nen heeft het college prioriteiten op het gebied van veiligheid ge steld. Gekozen is voor woningin braak, geweld, vernieling, verkeer, overlast en brandveiligheid. Bijna 63 procent van de geënquêteer den vindt dat de politie te weinig in de buurt beschikbaar is. Op een schaal van o tot 10 krijgt de politie op dat punt een 3,7. Vol gens Nuis staat bij urgentie nood hulp niet ter discussie. In andere gevallen kan het wel zo zijn dat er niet altijd iemand direct beschik baar is om een verhaal aan te ho ren, wat dat gevoel van slechte be reikbaarheid zou kunnen verkla ren. Binnen het district is de am bitie echter uitgesproken dat men sen voortaan teruggebeld gaan worden met uitleg waarom nie mand is langsgekomen. Dat zou in de beleving veel uit kunnen maken. Blijdschap was er vanwe ge de twee ervaren wijkagenten die binnenkort op Tholen aan het werk gaan. Nuis zei niets te we ten over mogelijke sluiting van het bureau in Tholen. Door de na tionale politie wordt wel aan een huisvestingsplan gewerkt. THOLEN - Lien van Sprundel heeft gisteren een gemeentelijke onder scheiding ontvangen bij haar af scheid als bestuurssecretaresse van de gemeente Tholen, na een dienstverband van 45 jaar. Zij kwam in 1969 in dienst van de ge meente Sint-Maartensdijk, werd in 1974 secretaresse van de burge meester en later van B en W. Ze is de langst zittende medewerker, maar krijgt de penning vooral uit erkenning voor de manier waarop ze haar functie uitoefende. v60 minuten voor Mrt een ontspannende ma sa 1 ma^aoe van 60 minuten vuu. Met een ontspannende massageArrangement 2 personen en aansluitend het Europa (diner 4 drankjes) '«lu voor slechts 145,- i.p.v. 183,- voor 2 personen info@werelt.nl t31(0,113 252 249 www.werclt.nl door Esme Soesman STAVENISSE - Het komend jaar wor den zeker 1300 graven geruimd op de begraafplaatsen op Tholen. De stoffelijke resten worden herbegra ven. Van de nabestaanden van 2400 graven hebben er 1300 afstand van het graf recht gedaan 'In elk geval niet made in Bangladesh' door Mieke van der Jagt I Het aanbod van stoffen, knopen, garen en band is op het Stoffen Spekta kel in de Zeelandhallen overweldigend divers. door Esme Soesman THOLEN - Maar 18,5 procent van de Tholenaren is tevreden over het functioneren van de politie in de buurt. Dat is de uitkomst van een door het CBS uitgevoerde veilig heidsmonitor. Dat cijfer moet om hoog, gaven diverse fracties giste ren in de commissie bestuurszaken aan. Restaurant De Werelt en City Spa Goes biod|>n Deze actie is alleen geldig op donderdag, vrudag en zaterdag. Aangeboden City Spa Goes "Dt aaupa/Mijtftctxi tag +31(0)113 231 277 info@city-spa-goes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58