Brand in Amercentrale na explosie 4 BINNENLAND Veel informatie uit het MH17-rapport is te danken aan de Maleisiërs. En nu onderhandelen ze ook al in Moskou. DEN HAAG - Trots twitterde His- hammuddin Hussein gisteren een foto vanuit zijn hotel in Mos kou. 'Mijn uitzicht: het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken', schrijft de Maleisische minis ter van Defensie erbij. Kijk mij hier eens even met de Russen pra ten, lijkt hij te willen zeggen. Drie dagen eerder maakten de Ma leisiërs al bekend weer een onder zoeksteam naar Oost-Oekraïne te sturen, waar nog altijd de restan ten van vlucht MH17 liggen. Ondertussen wordt Nederland op tv belachelijk gemaakt door de pro-Russische rebellenleider Andrej Poergin, die dinsdag in Nieuwsuur zei dat de Nederlan ders ook makkelijk op de ramp plek terechtkunnen. Maar dan moeten ze wel netjes een brief schrijven aan de Volksrepubliek Donetsk, 'niet aan de provincie Donetsk zoals Nederland om poli tieke redenen tot nu toe heeft ge daan'. En zo lijkt ons land, in het begin de grote aanjager van de on derzoeken naar de vliegtuigcrash, er nu een beetje achteraan te hob belen. Hoe kon dat zo komen? Na vier dagen vol met beelden van lichamen die heen en weer worden gesleept, is er eindelijk po sitief nieuws te melden. De trein met de lichamen van tientallen slachtoffers rijdt van Torez naar Charkov. 's Avonds overhandigen de rebellen de zwarte dozen uit het vliegtuig aan onderzoekers. Nederland verdrinkt die avond in de gloedvolle speech die minister Frans Timmermans bij de VN houdt. Daardoor raakt een belang rijk feit ondergesneeuwd: dat die trein mocht rijden en dat die zwarte dozen werden overgedra gen, was te danken aan de Malei siërs. Zij onderhandelden direct met de rebellen in Donetsk, iets wat Nederland tot dat moment niet deed. En daar waar Neder landse onderzoekers nauwelijks op de rampplek zijn, sturen pers bureaus foto's door van Maleisiërs die ongehinderd door het veld lij ken te lopen. Hun goede relaties met de rebellen zijn opvallend, want de Maleisische premier Najib Razak sprak al snel na het neerstorten van MH17 van 'een aanslag'. Een woord dat het Neder landse kabinet tot op de dag van "vandaag niet heeft gebruikt. Ra- zak moet wel. Hij ligt in eigen land onder vuur vanwege zijn af wezigheid na het verdwijnen van vlucht MH370, waar ook veel Ma leisiërs aan boord waren. Razak moet zijn reputatie redden. Dag van Nationale Rouw. Met groot eerbetoon komen veertig slachtoffers aan in Nederland. On- derzoekers van de Nederlandse Onderzoeksraad voor Veiligheid zijn nog niet op de rampplek: te gevaarlijk. Maleisische experts lo pen er al dagen rond. Zelfs de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) vindt dat raar. Premier Razak houdt met zijn Au stralische collega Abbott een pers conferentie in Maleisië en zegt dat de rapporten van inlichtingen diensten 'behoorlijk sluitend' zijn over de oorzaak van de crash. Bei de landen sturen weer onderzoe kers naar Oekraïne. Den Haag rea geert eerst verrast, maar zegt later dat het wel in overeenstemming met Nederland is. Een dag later stuurt ook premier Rutte een se nior-onderzoeker naar Kiev. Het werk van de Maleisiërs wordt ge prezen. Nederland kan (als EU-lid betrokken bij het conflict in Oek raïne) niet zo eigenzinning optre den, stellen bronnen. De Nederlandse Onderzoeksraad publiceert zijn voorlopige rap port. Belangrijke conclusies daar in blijken gebaseerd op foto's van wrakstukken genomen door de Maleisische onderzoekers en op informatie uit de zwarte dozen veiliggesteld door de Maleisiërs. Waar Nederland zich vooral bezig houdt met de benoeming van Timmermans in de Europese Commissie, onderhandelt minis ter Hussein in Kiev en Moskou over de voortgang van het onder zoek. De uitkomst is nog onbe kend. Vandaag is Hussein in Ne derland. Rond kwart voor één ontplofte een transportband die biomassa naar de silo's brengt. Hoe dat kon gebeuren is nog onbekend. Alle medewerkers van Essent bleven ongedeerd. Er werd ook niemand vermist. De brand die volgde ging gepaard met zwarte rookwolken. Die trokken richting het polderge bied tussen Geertruidenberg en Drimmelen. Volgens een woordvoerder van Es- sent is de stroomproductie voor Nederland niet in gevaar en draait de centrale gewoon door. Ruim dertig brandweerwagens waren ter plaatse en een blusboot werd opgeroepen voor extra wa tervoorziening. De hulpdiensten zijn de silo's niet binnengegaan omdat er sprake zou zijn van in stortingsgevaar. „Het blijkt een he le lastige klus, want de construc tie is instabiel", aldus de politie. Er werd daarom een hoogwerker ingezet. Er waren gisteren zo'n honderd brandweermensen in touw. Vanuit een helikopter wer den warmtebeelden gemaakt voor de brandweer. Volgens de Veiligheidsregio Midden en West-Brabant zijn er geen gevaar lijke stoffen gemeten. Het is niet het eerste incident met silo's bij de Amercentrale. In juni woedde korte tijd brand in een ondergrondse silo. De oor zaak was toen broei in biomassa, een plantaardig of dierlijk materi aal, zoals gft-afval, mest en hout, dat als brandstof kan worden ge bruikt in plaats van fossiele brand stoffen zoals kolen en olie. De Amercentrale draait voor een deel op de 'groene' biomassa en voor een deel op kolen. Drie toeristen gepakt met 76 kiio drugs Twee Nederlanders en een Belg zijn afgelopen zaterdag op gepakt in een bus in het Spaan se Salou. Ze hadden 76 kilo drugs, waarschijnlijk marihua na, in hun koffers zitten. De drie (tussen 25 en 32 jaar) wa ren onderweg van Benidorm naar Nederland. In Salou maak te de bus een tussenstop. De politie vond daar zes koffers met drugs in het bagageruim. De drie zitten in een cel in Tar ragona. Een van hen is al eer der wegens drugshandel met justitie in aanraking geweest. Drie stenengooiers melden zich bij politie Drie mensen die in de Haagse Schilderswijk stenen naar agen ten zouden hebben gegooid, hebben zich gisteren gemeld bij de politie. Ze gingen naar de politie nadat die dinsdaga vond hun foto's openbaar had gemaakt. Twee verdachten zijn 16 en 20 jaar oud, de leeftijd van de derde is nog niet be kend. De politie had foto's van tien mensen op internet gezet Zij zouden stenen hebben ge gooid tijdens een betoging van de organisatie Pro Patria (voor het vaderland) op 10 augustus. Opeens hobbelt Nederland achter de Maleisiërs aan RECONSTRUCTIE ONDERZOEK MH17 door Cyril Rosman 21 JULI Een expert van een Maleisisch onderzoeksteam bekijkt al op 22 juli de rampplek in Oost-Oekraïne. foto HH 23 JULI O/vliegramp Het laatste nieuws en achtergronden 6 SEPTEMBER 9 SEPTEMBER GISTEREN GEERTRUIDENBERG - Bij de Amer centrale in Geertruidenberg zijn gistermiddag bij een explosie vier biomassasilo's beschadigd geraakt. Na de ontploffing brak een grote brand uit. Het sein brand meester werd gisteravond om tien voor half acht gegeven. Niemand raakte ge wond. Het nablussen duurde nog enkele uren. BARCELONA DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4