Stikstof zorgt voor keurslijf Verstikking Mediamonster van Ben de Reu zal Zeeland kaal vreten commentaar ZEELAND 23 Pomp blijft BP vlissingen - De stikstofproblema- tiek is een complexe kwestie met verstrekkende gevolgen. Hoe zit het precies? Vijf vragen en ant woorden. Wat is stikstof? Strikt genomen: een chemisch ele ment, afgekort tot N. In de prak tijk wordt 'stikstof gebruikt als verzamelnaam voor allerlei ver bindingen die het element aan gaat, zoals stikstofdioxide (NO2) en ammoniak (NH3). Is stikstof schadelijk? In principe niet. Sterker nog: zon der stikstof geen leven. Planten, dieren en mensen hebben stikstof - onder meer een bouwsteen van eiwitten - nodig om te kunnen functioneren. Maar zoals met al les: overdaad schaadt. Door een te ruime toepassing van kunstmest (waarin stikstof zit) en verbran ding van fossiele brandstoffen door industrie en verkeer komt te veel stikstof in het milieu. Wat heeft dat voor gevolgen? Door te veel stikstof gedijt een aantal plantensoorten (grassen, braam, brandnetel) juist goed. Zij verdringen daarmee de zeldzame re plantensoorten. Ook de dieren die van deze plantensoorten af hankelijk zijn, verdwijnen. De na tuur wordt dus minder divers, eenzijdiger. Verder kunnen plan ten doodgaan doordat stikstof ir de bodem wordt omgezet in salpe terzuur (verzuring). Waarom zou de economische ontwikkeling van Zeeland daar door 'op slof gaan? Dat heeft alles te maken met de Natura 2000-gebieden, de in Euro pees verband beschermde natuur gebieden. In vrijwel alle Natura 2000-gebieden in de provincie komt stikstofgevoelige natuur voor. In een groot deel van die ge bieden is sprake van een stikstof probleem omdat de normen wor den overschreden. Vergunningen voor bedrijfsuitbreidingen of nieuwvestigingen die leiden tot meer stikstof mogen daardoor niet worden verleend. En nu? Om Zeeland economisch van het slot te houden, moet eerst de na tuur in de Natura 2000-gebieden worden verbeterd. De provincie heeft recent twaalf miljoen euro opzij gezet voor deze 'herstelmaat regelen'. Daarnaast moet zij er voor gaan zorgen dat de stikstof neerslag in de Zeeuwse natuurge bieden een dalende lijn vertoont. Te veel stikstof is een bedreiging voor de bio-diversiteit in na tuurgebieden. Daarom is het goed dat er beschermen de maatregelen worden geno men. In Zeeland, waar de vele mooie natuur ook een grote economische waarde heeft, is dat extra van belang. Maar het kan niet zo zijn, dat nieuwe stikstofregels hier gangbare economische ontwikkelingen bemoeilijken of zelfs verhinde ren. Omdat Zeeland al aan de norm zit. Deze rigide aanpak is onredelijk en onverstandig. Onredelijk, omdat een flink deel van de stikstoflast komt aanwaaien zonder dat Zeeland er iets aan kan doen. Onverstan dig, omdat Zeeland de discus sie tussen vissers en natuur- clubs nog niet is vergeten. Als de natuur al te nadrukkelijk voorrang krijgt op de mens, zal er hier uiteindelijk geen draag vlak voor natuurbescherming over blijven. Het huidige stikstofplan is vol strekt onvoldoende doordacht. SIJ NADERifpSj^ Bij de foto op de voorpagina van gisteren* over de brand in Vlissin gen, is per abuis verzuimd om de bron te vermelden. De foto is ver strekt door Hotel By the Sea. DEN haag - BP mag ook de komen de 15 jaar de grond huren voor tankstation De Voetpomp aan de A58 bij Krabbendijke. Dat is de uitkomst van een veiling door het Rijk. De opbrengst voor de Rijks overheid is 480.000 euro. Deze week buigen provin ciale staten zich over de toekomst van Omroep Zeeland en de PZC. Het is prima dat het hoogste bestuursorgaan van de provincie stilstaat bij de stand van zaken in de mediawe reld, hoewel men er op zich niets mee te maken heeft. Omroep Zee land krijgt van de rijksoverheid - ■zonder tussenkomst van de pro vincie - jaarlijks 8,5 miljoen euro. De PZC is als onderdeel van het Wegener-concern een private on derneming. De Omroep weet dat uit de subsidiekraan niet meer ongelimiteerd euro's blijven gul pen. En kranten hebben het in ons land al jaren moeilijk. In een gezamenlijke brief van Wegener en Omroep Zeeland wordt het voornemen van een samenwer king nog eens uitgesproken om daarmee het spook van de bezui nigingen en dalende inkomsten te lijf te gaan. Ook wil men graag subsidie om app's te ontwikke len waarmee jongeren worden geïnformeerd over uitgaan en cul tuur. PvdA-gedeputeerde Ben de Reu is een warm voorstander van sa menwerking. Hij schetst de sta ten een beeld waarbij een Zeeuws Mediahuis ontstaat. Om te beginnen samen onder één dak. En bovendien wil hij ze kop pelen aan andere gesubsidieerde organisaties, zoals Scoop, Zeeuw se bibliotheek, Zeeuws Archief, Stichting Cultureel Erfgoed Zee land en Hogeschool Zeeland. Zijn visioen is dat er een Zeeuws persbureau ('een breed opgezet platform voor de nieuwsvoorzie ning in Zeeland') ontstaat. Met zijn aanbeveling begeeft hij zich op een terrein waar een fat soenlijke overheid zich verre van hoort te houden. Zonder twijfel zijn z'n motieven zuiver. Maar - via een omweg - zet hij finan ciële middelen van de provincie in om de twee marktleiders van de Zeeuwse mediawereld te hulp te komen. Daarmee creëert hij een modderpoel, die zo troebel is dat geen mens meer zicht houdt op de subsidiestroom. Het is goed voor Zeeland als er een onafhankelijke krant én een onafhankelijke omroep blijven. Mijn journalistieke wieg stond bij de PZC en ik leerde er het vak. Net als de PZC is ook Om roep Zeeland me dierbaar. Elke beweging om ze samen te breng en (eerst samenwonend en daar na getrouwd in gemeenschap van goederen) betekent een verar ming van de pluriformiteit. Wat zal beginnen als uitwisselen van feitelijk, op het oog onschuldig nieuws, mondt zonder enige twij fel uit in een eenheidsworst van reportages, achtergronden en me ningen. Wie controleert straks nog of de omroepmiljoenen wel fatsoenlijk worden besteed? De PZC? Als partner van de omroep? Ie zou denken dat hier mogelijk heden liggen voor andere media bedrijven, zoals CTV Zeeland. Maar het mediamonster dat Ben de Reu wil scheppen, gaat straks ook op commercieel gebied de markt beheersen. Het econo misch evenwicht wordt zo ern stig verstoord dat het Zeeuws Me diahuis - nota bene met subsidie - concurrenten kapot kan maken. In plaats van een scala aan nieuwsbrengers blijft er daardoor misschien nog slechts één over. Dat is pure kaalslag. Het saneren van onafhankelijke media is een proces waar politici zich niet mee moeten bemoeien. De Sta ten doen er dan ook goed aan, ge hoord de beraadslagingen, elk voorstel van gedeputeerde staten inzake samenwerking van Om roep Zeeland en PZC te verwer pen en over te gaan tot de orde van de dag. Peter de Jonge, Goes Hoofdredacteur CTV Zeeland en ex-hoofdredacteur Algemeen Dag blad DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2014 door Peter de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49