I II Beoordeling 4 UIT Smelten en schrapen maar! EF KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Om geld in te zamelen voor de opleiding van jonge brandweerlieden organiseert de brand weer van het Zwitserse Zermatt een eetfestijn op het plein voor de kerk. Het ruikt er geweldig, naar gesmolten kaas! Wat er op het menu staat? Raclette natuur lijk. In hoog tempo worden bord jes met dikke plakken kaas dicht onder een soort mobiele grill-he mel geschoven. Aardappeltje er bij, wat zuur en klaar. Simpel, maar zó lekker! „Omdat wij hier in Wallis de juiste kaas van melk uit de hoge bergweides gebrui ken", luidt de verklaring. „Niet die voorgesneden, verpakte rom mel uit de supermarkt." Halfhar- de, volvette kaas met een kruidi ge smaak en een pittige geur heb je ervoor nodig. Oorspronkelijk werden voor raclette gehalveerde Alpenkazen gebruikt, die met hun snijvlak bij een smeulend houtvuur in de open schoorsteen werden gehouden. De gesmolten, rokerige kaas werd steeds afge schraapt en opgevangen op bord jes. Raclette komt dan ook van het Franse 'racler', wat schrapen betekent. En dus niet smelten, dat is 'fondre', waar fondue (ge smolten) vandaan komt. Het is riskant dit alles af te doen als taalkundig geneuzel, in een land waar ze maar liefst vier ver schillende talen spreken: Duits, Frans, Italiaans en Reto-Ro- maans, wat op zich weer in acht erkende dialecten voorkomt. Nee, de taal die je spreekt, maakt we zenlijk onderdeel uit van je iden titeit en toont tot welke stam en geloofsgroep je behoort. Ook al luistert het lang niet meer zo nauw als in het verleden. Zo lees ik in mijn aan de voet van die machtige Matterhorn aange schafte 'Kochbuch aus der Schweiz' (auteur: Hanns U. Chris ten) dat in de jaren vijftig in de Duitstalige dalen nog vrijwel geen kaasfondue werd gegeten. Als je er als argeloze toerist om vroeg, kon je te horen krijgen dat je maar een dorp verder moest rij den, waar ze Frans spraken en dus wél fonduden. Om er bijna beledigd aan toe te voegen: 'Wij doen dat hier niet\ Hoe in hemelsnaam kon kaasfon due dan toch uitgroeien tot het nationale gerecht van Zwitser land? Dat is te danken aan een slimme reclameman, die het niet bestaande werkwoord 'figugegl' bedacht. Dat klinkt best Zwitser- Duits, maar zou zomaar ook Re- to-Romaans kunnen zijn. Het is een samentrekking van de eerste letters uit de zin 'fondue ist gut und gibt eine gute Laume' (vrij Het Zeeuws Mosselhuis verwacht je in Philippi ne, of in Bruinisse of Yer- seke, maar niet direct in Westkapelle. Toch zit het restaurant daar best op zijn plaats: het karak ter van het nieuwe res taurant past wel bij het stoere dijkdorp: kwalita tief goed zonder preten ties. Nadia Berkelder De naam is een beetje bedrieg lijk, want je kunt wel degelijk an dere dingen dan mosselen eten in het Zeeuws Mos selhuis. De kaart is wel beperkt: er staan wat vlees- en visgerech ten op en mossels dus, op aller lei verschillende manieren be reid. Het mosselhuis zit aan de Zuid straat, de belangrijkste straat van Westkapelle, op een hoek in een pand met veel glas. Het interieur geeft bezoekers een strandge- voel: het ziet er binnen uit als een paviljoen, met tafels van echt sloophout (geen nepperds van laminaat), een witte vloer, witte kunststof stoelen en indus triële vintagelampen. Er hangen frisse foto's van het Iezeren to rentje, de kleine vuurtoren van Westkapelle, en van visserijtafe relen en pannen vol mossels. De bar is stoer, met gele tegeltjes. Er zijn twee terrassen: voor de zaak en achter, waar eters wat be schutter zitten. We twijfelen: er is een Zeeuws menu van vier gangen voor 24 euro, met schelpdieren, sushi, zeebaars en ijs toe; eigenlijk van alles wat we lekker vinden, maar we besluiten toch van de kaart te eten. De kaart waar voor vis- vrezers ook Hollandse biefstuk met béarnaise en voor vegeta riërs risotto met kruiden op staat. Dat de keuze beperkt is, vind ik een goed teken: uitgebrei de menukaarten kunnen op gro te voorraden en minder vers eten duiden. We drinken een glas goede fris se witte huiswijn (met een groot glas ijsgekoeld water erbij) en prikken een kommetje zoet zure mosselen weg; zelfgemaakt, denken we: een goed borrelhap je. We zitten heerlijk, maar we storen ons wel aan de harde syn- thesizermuziek: Vangelis? Het brood bij het voorgerecht is lekker: volkoren, vers en smaak vol en er zit gezouten boter bij. Mijn gezelschap krijgt carpaccio van zalm als voorgerecht. De zalm - die goed van smaak is - is bestrooid met hele dunne rin gen van rode ui en plukjes ruco- la en besprenkeld met zure room met mierikswortel erdoor, scherp en fris tegelijk. De kapper tjes zitten in een apart bakje naast het bord. De reden daar voor is ons niet duidelijk: mis schien zijn er veel mensen die geen kappertjes lusten? Zelf eet ik wokmosselen als voor gerecht. En er zijn niet alleen mossels de wok ingegaan, maar ook kokkels, die overduidelijk vers zijn, - en die ik stiekem veel lekkerder vind dan mosselen - en wat scheermessen. De schel pen zijn heel goed op smaak ge bracht met onder meer selderij en room. Intussen horen we geklop met een garde vanuit de keuken: dat is de hollandaisesaus voor bij de zeebaars in wording, gokken we. Die zeebaars is met de hengel ge vangen, wordt ons bij het bestel len verteld. En dat is een aanbe veling omdat vissen met de hen gel duurzamer is dan andere vis- methoden. (Koks vinden lijnge- vangen vis ook nog kwalitatief beter omdat hij niet gekneusd zou zijn, maar dat verschil proef ik eerlijk gezegd niet). De baars is gefileerd: ik krijg één kant van de vis, op de huid ge bakken, gedrapeerd op een heu veltje van gewokte lamsoren. Het is een smaakvolle vis, die nét iets korter in de pan had ge mogen. Ernaast ligt een romige streep hollandaise, die erg mild van smaak is. Een eenvoudig maar lekker hoofdgerecht: ik houd van vis zonder poespas. Mijn tafelgenote eet een pan mosselen op oosterse wijze: de schelpen zijn pittig gekruid met groene curry, peper, koriander en kokos, wat goed combineert met de zoetzilte smaak van de mosselen. De sausjes (zoete chili en pittige vissaus) zijn eigenlijk overbodig: de mossels hebben ge noeg smaak van zichzelf. En alles lijkt hier te kloppen: de friet (rechtstreeks van een boer in de buurt) is heerlijk en de sa lade met een plukje wakamé is goed: dit is eten waar je tevre den van wordt. Toch besluiten we nog met een dessert; fris yog hurtijs (van het Badpaviljoen in Domburg, verklapt de chef) met sinaasappelsap en Affagato: kof fie met ijs, een vleugje likeur, ca ramel, koekkruimels en room. We hebben er een favoriet op Walcheren bij. EFB Kwaliteit zonder pretenties In Eten doen de redacteuren Edith jb Ramakers en Nadia r* Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaliteit Vers, goed klaargemaakt en gunstig geprijsd: er is een viergangenmenu voor 24 euro, een mosselmaaltijd voor 10,50. Wij betaalden 90 euro, inclusief drankjes. Bediening Hartelijk en vlot; een beetje meer schwung mag van ons best. Entourage Licht en fris restaurant, in het hart van Westkapelle. Conclusie: Uitstekende mosselen en prima vis: wij hebben een nieuwe favoriet op Walcheren. Zeeuws Mosselhuis, Zuidstraat 128, 4361 AJ Westkapelle. Telefoon: 0118 - 570909. www.zeeuwsmossel- huis.nl. In het seizoen elke dag open vanaf 12.00 uur. Het Zeeuws Mosselhuis is minder geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten. Eigenaar en chef Cas Zwemer in de keuken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40