Aynsley Lister opent zesde editie Bluesfestival in The Lane Muziek Monumentaal vol eigentijdse klanken UIT 3 We zijn er bijzonder trots op een artiest van dit formaat te hebben kunnen strikken voor de ope ning van de zesde editie van ons bluesfestival", laten de organisatoren van Bluesclub The Lane in Oostburg weten. Zij doelen op het jonge, Britse gitaartalent Aynsley Lister. Hij is dit jaar genomineerd voor beste Britse Blues Award en hij geeft za terdagmiddag om 16.00 uur de muzikale af trap voor Bluesfestival in The Lane. Het behoort tot de traditie dat er ook een van de betere tribute bands wordt gepro grammeerd. Dit keer is dat de Nederlandse, vorig jaar opgerichte, Electric Gypsies. Zij brengen een zeer verdienstelijke ode aan Ji- mi Hendrix. Dat doen ze met een spetteren de show waarin iets van Woodstock en Isle of Wight in herinnering wordt gebracht. De akoestische act op het knusse podium in het tuimpaviljoen wordt verzorgd door de zeer ervaren Britse Jed Thomas. Hij is al ja ren een van de betere bluesmannen op het jaarlijkse Rory Gallagher Tribute Festival in Ballyshannon. Voor de afsluiting van dit bluesfestival te kent Paddy Maguire. Deze gitarist/zanger brengt rechtstreeks uit de Mississippi Delta de meest basale blueslicks ten gehore of laat een vlaag van gillende gitaarnoten a la Hen drix of Stevie Ray Vaughan klinken. Will Oldham (1970 - Louisville, Kentucky). Hij kan met zijn alter ego op een steeds onvoorspelbare en eigenzinnige manier tijdloze en organisch geconstrueerde me lodieën bedenken. Muziek die wortelt in de roots van country, folk, rock, gospel en dromerige pop. Met een stem, die schuurt en ontroert en een aureool van wee moed in zich draagt, trapt hij ge sloten deuren open en weeft van zijn fantasieën een geloofwaardi- ge en overtuigende nieuwe werke lijkheid. Will Oldham is geen gemakkelij ke prooi voor journalisten. Hij spreekt niet graag over zijn privé- leven. Liever laat hij de muziek spreken. En wie daarin weet door te dringen ontdekt een veelkleu rig palet aan sferen en thema's. Muziek en teksten waarin grote thema's uit het leven zonder opge legde moraal of waarde-oordeel de luisteraar in een ijzeren greep kunnen houden. Wie een kaartje weet te bemachtigen voor een concert hoort die muziek altijd op een andere vaak nog intrigeren der wijze uitgevoerd, want 'de opnamen zijn afgerond en moe ten weliswaar lang meegaan, maar de uitvoerder en bedenker gaat verder en neemt die muziek mee op een reis. Alles wat je vast legt moet ook een toekomst heb ben.' Will Oldham stapt eind jaren ne gentig als Bonnie Prince Billy de muziekwereld in. Daarvoor gaf hij onder zijn eigen naam, maar vooral als Palace, Palace Brothers, Palace Songs een reeks singles en albums uit. Verwarrend voor ie dereen die een artiest in een hok je wil stoppen of op naam wil se lecteren. Dat besefte ook Will Old ham en met Bonnie Prince Billy heeft hij een naam en karakter waaronder al zijn muzikale be denksels beschutting vinden. Oldham begon al op jonge leeftijd met acteren. Hij speelde in toneel stukken, speelfilms en tv-films. Dat stopte nadat het tot hem door drong dat acteren en het bijbeho rende systeem niet was wat hij als tiener in gedachten had. Hij keerde vanuit Los Angelos terug naar zijn vrienden in Louisville. Dat waren overwegend muzikan ten in de daar bloeiende alterna tieve en experimentele muzieksce- ne. In 1993 verschijnt onder de naam Palace Brothers een eerste langspeler. Het muziekvirus krijgt hem te pakken. Al zijn ac teerlessen en ervaringen en teleur stellingen daarin komen dan goed van pas. Hij zet ze in om van het opnemen een feest te maken voor iedereen die daarbij betrokken is. De basis voor zijn succes is in die eerste jaren gelegd. Als lohnny Cash hem in 1999 uitnodigt het Bonnie Prince Billy nummer 'I See A Darkness' met hem voor de American Recorings op te nemen is die basis inmiddels een stevig fundament. Om van nauwelijks te beantwoor den vragen af te zijn is in 2012 het boek 'Will Oldham on Bonnie Prince Billy' verschenen. Het is de weergave van een gesprek tussen schrijver en muzikant Alan Licht en Will Oldham. Het leest als een bijsluiter bij zijn muziek en is een eye-opener voor de manier waar op je als onafhankelijk muzikant een weg kan volgen waarop je naar hartelust kan voortborduren. In dat boek heeft Will Oldham het over zijn wens een serie onver sterkte kleine optredens te doen. Bij grotere versterkte optredens zijn er volgens hem teveel krach ten aan het werk die een zinnige communicatie verstoren. Amster dammer Leo Meijer (beheerder van de Nederlandse fansite) en Middelburger Tonnie Dieleman (programmeur en fan vanaf het eerste uur) lazen dat en kregen bijna tegelijkertijd een fantastisch idee. Ze namen contact op met el kaar en vervolgens met Oldham. Het plan lukte en Bonnie Prince Billy komt met Emmett Kelly van The Cairo Gang als begeleider voor zeven concerten in kleine zaaltjes en kerkjes naar Neder land. Tonnie reist als Broeder Die leman en support act mee. Dat al les onder de noemer Royal Dutch Touren die kan nu al de boeken in als een bijzonder stukje mu ziekgeschiedenis. Fraaie, witte verschijningen schrijden vandaag door de winkelstraten en over de weekmarkt van Zierikzee. Het zijn leden van Close Act en ze openen het jaarlijks Festival Muziek Monumentaal. „Wij willen een extra culturele dimensie geven aan de Open Monumentendag door muziek en monumenten met elkaar te verbinden. Dit levert vaak ver rassende optredens op bijzon dere locaties op", zegt voorzit ter Daan van der Wekken van de Stichting Muziek Monumen taal. De hoofdmoot van het fes tival manifesteert zich zaterdag met eigentijdse muziek op spe cifieke locaties in de monumen tale binnenstad. Daaraan voor af gaan de straattheateracts van daag en morgenavond een con cert van het Vlaamse trio Kam- pa Kampa! in de St. Lievens- monstertoren. Het trio brengt wereldmuziek met tango's, chansons en luisterliedjes. Het programma zaterdag omvat on der meer een optreden van VOF De Kunst. Deze bekende nederpopband treedt om 16.30 uur op het Havenplein op. Veel eerder is het de beurt aan de van oorsprong Zierikzeese saxo fonist Mischa van der Wekken. Na zijn studies aan conservato ria in Den Haag en Parijs ont wikkelde hij een geheel eigen stijl. Hij is met zijn kwintet te vinden op het pleintje aan de Maarstraat (13.00 en 14.00 uur). Voor Shantiekoor Het Veers Scheepstuig is een passende plek gevonden voor een optre den: aan boord van de Arnemui- den 17 die vaart in de omgeving van de stadspoorten. Verder tre den o.m. op: Sol Y Luna, Zyde- GoNutz, Clown Jovel, Piraten Looporkest, ensemble Ad Hoe. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2014 Het jonge Britse gitaartalent Aynsley Lister opent bluesfestival in The Lane. Zaterdag 13 september, Bluesfestival in The Lane, Oostburg, vanaf 16.00 uur. Bonnie Prince Billy I Bonnie Prince Billy ofwel Will Oldham treedt op in de lieflijke Kapel van Hoo- gelande. The Royal Dutch Tour Bonnie Prince Billy The Cairo Gang: 15 septem ber, Grijpskerke kerkje van Hoogelan- de, 16 sept. Utrecht Doopsgezinde Kerk, 17 sept. Zwolle Statenzaal, 18 sept. Persingen kerkje, 19 sept. Rotter dam Noorse Kerk, 20 sept. Winsum Obergumer kerk en 21 sept. Amster dam Roode Bioscoop. VOF De Kunst treedt op tijdens Festival Muziek Monumentaal. door Ali Pankow Zie voor volledig programma: www.muziekmonumentaal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39