In de bres Beeld van Wandelen langs natuur en historie Arnemuiden Strandspullentaxi duikt in gat in de markt 1 24 WALCHEREN MUSEUM DE SCHOTSE HUIZEN Geld voor restauratie monument De beheerster van De Schotse Huizen verloor haar hart aan het museum. 'Het zijn unieke panden.' Vlissingen wil ondernemers onder boulevard ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland is bereid 15.000 euro bij te dragen om de zandhon- ger in de Oosterschelde tegen te gaan. Zo'n zelfde bedrag wordt ook van de gemeenten Noord-Be veland en Veere verwacht. Alledrie gemeenten liggen dicht bij de Roggenplaat; een zandbank die heel belangrijk is als rust plaats voor zeehonden en als foe- rageergebied voor trekvogels. De Roggenplaat wordt echter steeds kleiner en lager en zandsuppletie is hard nodig. De provincie Zee land brengt een miljoen euro in, maar verwacht ook van gemeen ten een bijdrage. Van andere par tijen - waaronder andere gemeen ten - uit de Alliantie Oosterschel de wordt ruuu euiu vei wadii. Met die gezamenlijke inzet hopen de betrokkenen de minister er van te overtuigen geld te stoppen in de redding van de Roggenplaat. Via de crowdfundingwebsite www.koopeenkuub.nl kunnen in dividuen een steentje bijdragen. 'S-HEER ARENDSKERKE - De provin cie verstrekt met voorrang een subsidie van 135.000 euro voor de restauratie van de monumentale schuur van de Arendshoeve in 's-Heer Arendskerke. Eigenlijk gaat het om geld dat voor de subsidieronde van 2015 is bedoeld, maar de restauratie van de schuur kan niet langer wach ten. De bouwkundige staat van met name het dak is zo slecht dat het monument de komende win ter niet zal overleven als er niets gebeurt. Vanwege die bijzondere omstandigheden staat de provin cie daarom toe dat deze maand al wordt begonnen met de werk zaamheden. Het ministerie van OC&W stort jaarlijks 20 miljoen euro in het Provinciefonds voor de restaura tie van rijksmonumenten. Voor Zeeland is ruim 1,3 miljoen euro per jaar beschikbaar. VEERE - Het raam van de sfeervol le zolder van museum De Schotse Huizen biedt een spectaculair zicht op het Veerse Meer. Een ide ale ruimte voor vergaderingen of teambuilding bijvoorbeeld, meent de kersverse beheerster van het museum Marieke Gideon- se (38). De zolder is sinds dit sei zoen te huur. Evenals de beelden zaal op de begane grond en de Al ma Oakskamer. Zij het dat die laatste twee ruimtes alleen be schikbaar zijn buiten openingstij den van het museum. Die verhuur maakt deel uit van het streven van het museum naar financiële zelfstandigheid. Even als opgerekte openingstijden en nieuwe activiteiten. Daarvoor zoekt het museum verdere samen werking met Veerse onderne mers. Tot nu toe steunen zes on dernemers het museum. Voor het eerst kent De Schotse Huizen ook een winteropening. Marieke Gideonse licht een tipje van de sluier op van de toekomst plannen. „Tot 2016 krijgen we sub sidie van de gemeente. Daarna moeten we zelfstandig verder. Mijn droom is dat dat ook gelukt is in 2016. We moeten meer pu bliek trekken en dat ook vasthou den. Komende maand presente ren we een definitief plan voor de toekomst van De Schotse Huizen en de verdere herinrichting van het museum. We zijn vooruitlo pend daarop al begonnen met de verhuur van ruimtes. Deze pan den zijn zo uniek. Ik ben echt ver liefd geworden op 'de Huizen'. Je ziet dat particulieren en bedrijven steeds vaker een aparte locatie zoeken voor recepties, bijeenkom sten en dergelijke. Deze panden passen daar feilloos bij. Dat gaan we ook verder uitbreiden. We blij ven vanaf 1 november voor het eerst in de weekeinden open van 10.00 tot 17.00 uur. Daarnaast kun nen scholen en groepen op aan vraag ook doordeweeks terecht voor educatieve projecten. In de vakantieperiodes, kerst- en voor jaarsvakantie, zijn we dagelijks open." „Buiten het hoogseizoen komen er ieder weekeinde één of cwee stadswandelingen vast op het pro gramma. Op 19 oktober staat een 'walking diner' gepland. Begin punt is het museum en daarna wandelend van voorgerecht naar hoofdgerecht en verder. Ieder ge recht bij een ander restaurant. In november start een workshop fo tografie op zolder", somt zij wat nieuwe activiteiten op." „We plaatsen nu een aantal gla zen platen tegen de zijwanden van de zolder. Daarop, of erach ter, kunnen exposanten hun werk tonen. Het huisje met bedstee ha len we weg. De zolder wordt dan ruimer en lichter. Mét dat schitte rende uitzicht." Gideonse ziet een mooie toe komst voor de Huizen. „Onze vijf tig vrijwilligers steunen dat vol enthousiasme." De tentoonstelling, waarvan het thema aanhaakt bij dat van de open monumentendagen, schetst b h ii v h a; d P d 0 d v d Wandelaars kunnen een stedelij ke en een groene route lopen. De groene route sluit aan op het Wandelnetwerk Walcheren. Nieuwe wegwijzers geven de rou tes aan. Daarlangs zijn ook infor matieborden, aanlegsteigers, speel- voorzieningen en rustplaatsen ge komen. Niet alleen voor toeristen, ook voor de Arnemuidenaren zelf. Die behoefte bleek er te zijn. De wandelroutes zijn gemaakt in overleg met met bewoners en de Damesdenktank, een groep vrou wen uit Arnemuiden die zich met onder meer de leefbaarheid bezighoudt. Wandelaars kunnen tijdens hun tochten ook bij speciale praatpa len luisteren naar verhalen over de omgeving. Bovendien heeft kunstenaar Albert Kramer 'viskis- ten' ontworpen die her en der zijn geplaatst. De wandelroutes zijn gisteren offi cieel geopend door burgemeester Harald Bergmann. VLISSINGEN - De ruimte onder de boulevards moet worden ver huurd aan ondernemers. Nu is die ruimte nog in gebruik bij de strandwacht, maar die heeft in middels alweer een tijd een nieu we post op de Nolledijk. De gemeente Vlissingen hoopt dat het badstrand aantrekkelijker wordt als er winkels en horeca ko men onder de boulevard. De huur opbrengst zou gebruikt kunnen worden om onderdelen van de plannen voor de boulevard uit te voeren. „Het is een hele grote ruimte", zegt wethouder Albert Vader. „Daar kun je hele leuke dingen mee doen." Het gaat om een initiatief van Hein Lambermont uit Oostkapel- le. Hij denkt een gat in de markt te hebben aangeboord, nu water schap en gemeenten niet langer toestaan dat mensen af en aan rij den naar hun strandhuisjes. „Ik had zelf ook met dat pro bleem te maken en toen kwam ik op het idee", zegt hij. Lam bermont schafte er speciaal een terreinauto voor aan, en kreeg toe stemming van waterschap en ge meente. „Die vonden het een mooie oplossing." Omdat hij zelf in de elektriciteitsbranche werkt, betrok hij een vriend bij de exploi tatie. De taxi werkt volgens een roos ter, te beginnen op 19 september in Vrouwenpolder. Een ritje naar de dichtstbijzijnde parkeerplaats kost een tientje. Afleveren aan huis kan oplopen tot 21,50 euro, af hankelijk van de afstand. Belang stellenden kunnen het rijschema en andere relevante gegevens vin den op een speciale website: strandspullentaxi.nl. D ZZÜk 'Ik ben verliefd geworden op deze panden' door Annemarie Zevenbergen I Beeld van de tentoonstelling 'Op reis' in De Schotse Huizen. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Verkoping van twee bruine paarden te Middelburg anno 1852; onder toeziend oog van notaris Van der Horst Serlé. Eén van de ge volgen van de komst van tram en trein, verklaart Ruud Backx. Hij is één van de samenstellers van de expositie 'Op reis' in museum De Schotse Huizen aan de Veerse Kaai. Vi door Maurits Sep ARNEMUIDEN - In Arnemuiden zijn twee nieuwe wandelroutes uitge zet langs de cultuurhistorie en de natuur van het vissersstadje. Doel ervan is de identiteit van Arnemui den te versterken. OOSTKAPELLE - Op Walcheren rijdt de komende weken een strandspul lentaxi. Die brengt spullen uit de strandhuisjes naar de parkeerplaat sen, of desgewenst zelfs naar de ei genaars thuis. d< VI V w m ni k< re D Sl O] w ze w VI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24