9 FZC Matthijs ZEEUWSE ECONOMIE 22 ZEELAND De Zandbaan Riüand Zeeland dreigt economisch op slot te gaan. Niet door een groene leugen, wel door Haagse boekhoudregeltjes. donderdag Dit is de week van Matthijs. Mijn Mat thijs, onze Matthijs, de jongste van ons zonenduo. Volgende maand zal ik hem een knuffel geven voor zijn 26ste verjaardag. Wat een man al, eigenlijk. Niet voor mij hoor, een zoon blijft toch een zoon, die geef je altijd een aai over zijn krullen zelfs als er grij ze haren in mochten opduiken. Deze week is van onze Mat thijs. Morgen mag hij zijn lera- rendiploma in ontvangst ne men. Een mijlpaal, inderdaad. U kunt zich dat voorstellen. De eerste tijd nadat hij was uit gevlogen, hielden we hem een beetje koesterend in de gaten. Lukt het wel met de studie, zorg je dat je voldoende vitami nes binnenkrijgt, moet je nou alweer naar zo'n studentenbier- festijn, zou je niet op een sport club gaan? Logisch dat de berichtgeving uit Matthijs' studentenstad Nij megen al vrij snel weinig infor matie meer bevatte over zijn biertapvaardigheden en avon tuurlijke omzwervingen op het liefdespad. Ouders willen nu eenmaal graag geruststellend voor de gek worden gehouden. Twee jaar geleden kwam de omslag. Volwassen geworden? Het zou kunnen. Matthijs werd sportief, supersportief eigen lijk, afgetraind. Hij kreeg oog voor gezond voedsel. Hij vond zijn grote liefde. En de studie vorderde naar zijn wens en on ze hoop. Zie je wel, zeiden we thuis tegen elkaar, het verstand komt met de jaren. Dus, daarom, deze week is voor Matthijs. Morgen gaan we hem feliciteren. Met cadeaus, met fa milie en vrienden, met een etentje aan de Waal. Natuurlijk, Matthijs was al lang uitgevlogen. Maar toch, het is net of de rollen nu omgedraaid worden. Die blik, laatst toen hij thuis was, is in mijn hoofd blij ven hangen. We hadden het over de verhuizing van de krant naar Vlissingen, en dat mijn dagelijkse fietstocht dus opeens hééééél veel langer is geworden. Ik had elke dag meer dan voldoende uitvluch ten om de auto te pakken. Re gen, wind, afspraken. Matthijs keek, zei niets. Ai. Grote knul, dit is jouw week! 1974-1975 Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200 jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen U krijgt dagelijks een voorproefje. Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl VLISSINGEN - Zeeland slaat hard op de Haagse trom. Door nieuwe re gels voor de uitstoot van stikstof kan straks geen bedrijf in Zeeland nog uitbreiden en worden boe ren, vissers en recreatiebedrijven aan banden gelegd. Een groene leugen? Nee. Wel zotte Haagse re geltjes. Een cursusje 'creatief boek houden met stikstof. In Nederland zijn 162 gebieden aangewezen die van belang zijn voor het behoud van diverse plan ten- en diersoorten. Daarvan lig gen er 12 in Zeeland. Iedereen die ook maar iets in of rond die Natu- ra 2000-gebieden wil, moet zijn plan laten toetsen op de effecten op de natuur. Waaronder de uit stoot van stikstof, want die be dreigt veel planten en dieren in hun voortbestaan. Gevolg: veel be drijven krijgen geen vergunning of de vergunning wordt door de rechter vernietigd. Dat leidt voor al buiten Zeeland tot grote proble men. Toch is in Den Haag een 'oplos sing' bedacht: de programmati sche aanpak stikstof, kortweg PAS. Die moet zorgen dat de tota le neerslag van stikstof in Neder land daalt, dat bedreigde soorten herstellen en dat natuur de econo mie niet meer in de weg zit. Dat klinkt eenvoudig. Maar de PAS is inmiddels een complexe spaghetti van rekenmodellen. Voor elk Natura 2000-gebied is be rekend hoeveel stikstof er de ko mende zes jaar neerkomt en wat de herkomst is. Geen sinecure, want zeventig procent komt van buiten Zeeland aangewaaid. Dus per gebied is uitgerekend hoeveel stikstof neerslaat van bijvoor beeld Tata-steel IJmuiden, DSM, scheepvaart op de Waddenzee en raffinaderijen uit Rotterdam. Ook is voor elk gebied op een rij gezet wat de invloed is van plannen die nog op stapel staan. Het pakt voor Zeeland dramatisch uit. We nemen de Westerschelde als voorbeeld. Stel het computer model eens voor als een bakje ge vuld met houten blokjes. De grootte van het bakje staat voor de hoeveelheid stikstof die in het gebied mag neerslaan. De blokjes stellen de stikstof voor die ge moeid is met allerlei plannen die bijvoorbeeld het rijk de komende tien jaar in de pen heeft. Denk aan de aanleg van dijken of de nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Dan blijkt dat het denkbeeldige bakje voor de Westerschelde al mudvol zit. Dat is dus een ramp. Want als overmorgen een reder een contai nerkade wil bouwen in de Zeeuw se havens, dan krijgt die geen ver gunning. Want elke mol stikstof die het project veroorzaakt, is er één te veel. En dus loopt Zeeland de kade, economische ontwikke ling en werkgelegenheid mis. Het is slechts één voorbeeld. Maar de Zeeuwse lobbyist in Den Haag maakt overuren. Gedeputeerde Carla Schönknecht: „Deze regels zetten Zeeland volledig op slot. De PAS creëert een probleem dat Zeeland niet heeft en kan zo niet worden ingevoerd. Uiteindelijk krijgen alle provincies problemen doordat Zeeland geen stik stof-ruimte heeft. In theorie kan het gebeuren dat een bedrijf in Drente straks niet mag uitbreiden omdat teveel van de stikstof te recht komt in een Zeeuwse regio. Is het 'stikstof-bakje' van dat ge bied al vol, dan krijgt dat bedrijf geen vergunning." De Tweede Kamer heeft in april staatssecretaris Sharon Dijksma gevraagd een oplossing te zoeken. Ze beloofde toen daar later dit jaar mee te komen. Maar welke is nog een raadsel. De Eerste Kamer heeft dinsdag aangedrongen op een oplossing voor Zeeland, al zal de Senaat de invoering van de PAS niet blokkeren. De plei dooien in beide Kamers zijn niet symbolisch, want Zeeland kan el ke politieke steun in de rug ge bruiken. Binnenkort is er overleg tussen rijk en provincies. Dan zal worden geprobeerd om meer ruimte voor Zeeland te creëren. Omleidingen op A58 door onderhoud Rijkswaterstaat voert deze en volgende maand onderhoud uit aan de A58. Dat leidt tot tij delijke afsluitingen en omlei dingen. Automobilisten moe ten rekening houden met ver tragingen. Van aanstaande vrij dag tot en met maandag 15 sep tember is de A58 richting Vlis singen dicht tussen Heinkens- zand (oprit 36) en Middelburg (afrit 39). Ook de weg bij knooppunt De Roode Leeuw van de N57 naar de A58 rich ting Vlissingen is dicht. Ver keer wordt omgeleid via de N62/N254 en de President Roos- eveltlaan. De N62 (aansluiting Borssele) met kruispunt N254 is dicht van aanstaande vrijdag tot maandag 6 uur. Verkeer wordt omgeleid via de Europa- weg en de Frankrijk in het in dustriegebied Vlissingen-Oost Meet en greet met Marjan Berk Schrijfster Marjan Berk signeert zaterdagochtend bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes haar gloednieuwe boek Teflonbaby. De meet and greet duurt van 10.30 uur tot 11.30 uur. Het Paard van Troje heeft daarmee een primeur, want Teflonbaby ligt pas volgende week in de schappen van andere boekwinkels. Het boek gaat over het samenleven van twee genera ties. De tachtigjarige Berk nam haar zestienjarige kleinzoon in huis, toen hij ging studeren in Am sterdam Het leidde tot een kruisbe stuiving, waarbij oma leerde te rela tiveren en de kleinzoon leerde om zijn ambities aan te boren. Berk was 27 jaar werkzaam in cabaret, to neel, musical, film en televisie. In 1994 ontving zij voor de tv-serie Vrouwenvleugel de Gouden Televi- zier Ring. In 1981 schreef ze haar eerste boek, Nooit meer slank. Slachtoffer brand was bewoonster (45) De persoon die dinsdagmorgen is omgekomen bij de brand in de Vlissingse Molenstraat was de 45-jarige bewoonster van het appartement Dat heeft poli tieonderzoek bevestigd. Het on derzoek wees ook uit dat er een gasexplosie in de woning is geweest Het is nog niet dui delijk hoe die explosie kon ont staan, of er bijvoorbeeld sprake was van een technisch manke ment of opzet. Het politieon derzoek is dan ook nog niet af gerond. De woning brandde dinsdagmorgen volledig uit Be woners van drie omliggende woningen hebben de nacht el ders doorgebracht Er wordt nog onderzoek gedaan naar de bouwkundige staat van het huis aan de andere kant van de Kaaskadestraat, de steeg die naast het huis loopt. Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Zeeuwen wilden dat de Oosterscheldestormvloedkering dicht moest. Maar Yerseke protesteerde omdat het water zoet zou worden en dan kunnen ze geen mosselen meer vangen. De duikers wilden dat het open bleef omdat anders 70 vissoorten 140 planten en 350 soorten bodemdieren verdwijnen. Job Jobse. K Jan Terlouw heeft een boek geschreven het heet Oosterschelde windkracht tien Jens de Goffau. S*M In 1953 kwam de watersnoodramp en door de watersnood kwam de Delta werken.Michael Uijleman. Creatief rekenen met stikstof door Jeffrey Kutterink en Rolf Bosboom I Carla Schönknecht UNIVERSITY Of APPUtD SC'lfcNCfS vtrbtndt VLISSINGEN GOES VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22