ZEELAND Fietser? Matroosjes naar school Internationale ervaring helpt hbo'er almanak Minister Dijsselbloem wil dat banken snel afspraken maken over de spreiding van geldautomaten op het platteland. UitGids DEN haag - Banken moeten beter hun best doen om te zorgen dat mensen in dunbevolkte gebieden, zoals Zeeland, in een straal van vijf kilometer kunnen pinnen. Ook moeten ze vaart zetten ach ter de proef om geldautomaten be ter te spreiden. Minister Jeroen Dijsselbloem (Fi nanciën) deelt de zorgen van de Tweede Kamer over het verdwij nen van geldautomaten in dunbe volkte gebieden. Volgens hem is niet het aantal geldautomaten het probleem, maar de spreiding. „99,57 procent van de Nederlan ders kan binnen een straal van vijf kilometer pinnen. In een handvol regio's is een probleem." De norm is niet wettelijk vastge legd, maar een afspraak waar de minister de banken aan wil hou den. „Als je een criterium af spreekt, is het aan de banken om dat waar te maken", zei hij woens dag in de Kamer. Banken kondig den in maart aan dat ze willen kij ken hoe ze kunnen voorkomen dat meer pinautomaten op het platteland verdwijnen. Mogelijk wordt Zeeuws-Vlaanderen proef gebied. Maar tot op heden is het stil. Banken moesten volgens Dijs selbloem eerst aan concurrentie- waakhond ACM vragen of zo'n proef wel mag. „Die toestemming is gegeven. De proef wordt nu ont wikkeld. Als die wordt ingediend, heeft de ACM vier tot zes weken de tijd om een oordeel te vellen." De minister vindt de proef 'niet ambitieus'. „Banken willen vooral beter gaan overleggen met bewo ners. Als je een pilot begint en je ziet al witte vlekken in een ge bied, mag je met elkaar overleg gen hoe je dat gaat oplossen." Kweekvijver van jonge musici PEUTERGROEP vlissingen - Hbo'ers doen er goed aan tijdens hun studie internatio nale ervaring op te doen. Zo zijn ze beter voorbereid op de arbeids markt. Dat zei onderwijsminister Jet Bussemaker gisteren tijdens de opening van het hogeschool- jaar van de HZ in Vlissingen. De HZ wil meer internationale studenten trekken. Het onderwijs programma wordt internationaler en eigen studenten worden gesti muleerd om naar het buitenland te gaan. „Een hele slimme keus", vindt Bussemaker. „Daarmee kan Zeeland zich onderscheiden." Bussemaker reikte de jaarlijkse scriptieprijs HZ Stern uit aan Sven Nierijnck (23) uit Middel burg, die de opleiding Enginee ring heeft afgerond. De Vlissingse was die dag beroofd van haar mobiele telefoon. In een winkelstraat in haar stad had een snelle passant het voor haar zo be langrijke apparaat uit haar jaszak weten te graaien. Flink balen dus. Als ze 's nachts eindelijk de slaap heeft weten te vatten, wordt ze wak ker van de vaste telefoon. „Dat zal die dief zijn", zegt ze tegen haar man, terwijl ze het bed uitgaat. „Die zit natuurlijk in mijn contac ten te neuzen." Als ze een poosje la ter terugkomt, vraagt hij: „En?" „Ik weet niet", zegt ze. „Hij zei hele maal niks. Ik hoorde alleen maar ge hijg. Hij was op de fiets denk ik. Op het laatst moest hij tegen een brug op of zo." Pinnen in de regio moet beter door Jeffrey Kutterink DONDERDAG 11 september 2014 21 Atadel,c7. Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN - Als een bootje vol matrozen voeren ze langs een haag van kinderen van basisschool Oleanderhof in Arnemuiden: de nieuwe peutergroep met de bijbel. Dat is een groep die werkt aan spraak- en taalontwikkeling. Er is veel belangstelling voor, want het aantal aanmeldingen was zo groot dat de groep tot het eind van het jaar vol zit In peutergroep Matroos kunnen kinderen met een achter stand omgaan met andere kinderen en zich zo ontwikke len, maar het is ook een groep die zich nadrukkelijk bezig houdt met de bijbel. De peuters maken al kennis met bij belverhalen en ze maken tekeningen daarover. De peutergroep bevindt zich binnen de muren van de christelijke basisschool Oleanderhof. De openingshande ling werd verricht door de Middelburgse wethouder Sas- kia Szarafinski. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21