I' Elizabeth moet de Schotten paaien Keiharde kritiek van Unicef op Duitse 8 BUITENLAND De Catalanen gaan morgen massaal de straat op voor onafhankelijkheid van hun regio. Het gaat er hard aan toe. In de Britse krant The Telegraph geven meerdere parlementsleden aan dat 'het iets zou betekenen voor de mensen van Engeland en Schotland' en dat het 'belangrijk is dat mensen haar visie weten, nu het gaat om het uiteenvallen van het koninkrijk'. De politici wijzen op een toe spraak die de koningin hield in 1977, toen Schotland en Wales stemden over meer onafhankelijk heid. Volgens een woordvoerder van het koninklijk huis zit een dergelijke verklaring er ditmaal niet in. De koningin ziet het refe rendum als een Schotse aangele genheid. Er zijn ook parlementsle den die zich daarbij aansluiten. Ook zij zouden het 'ongepast vin den als de koningin zich mengt in een politiek debat' en noemen het 'beschadigend voor de monar chie'. Tijdens het referendum op 18 sep tember mogen de Schotten zich uitspreken voor of tegen onafhan kelijkheid van het Verenigd Ko ninkrijk. De peilingen wijzen op een nek-aan-nekrace, waarbij de stemmers voor onafhankelijkheid nipt in de meerderheid zijn. Die kleine voorsprong wekt onrust in Engeland. De regering heeft laten weten de Schotten meer macht te geven als die ervoor kiezen bij Groot-Brittannië te blijven. De Schotse regering krijgt meer zeg genschap over belastingen, uitga ven en de verzorgingsstaat. De eerste minister van Noord-Ier- land, Peter Robinson, heeft de Schotten ook gevraagd het Vere nigd Koninkrijk niet te verlaten. Goede medische zorg en passend onderwijs blijken moeilijk toegan kelijk. Bovendien leven de kinde ren soms jaren in een krappe be huizing. In een gisteren verschenen, zeer kritisch, rapport geeft de VN-kin- derorganisatie Unicef een ontluis terend beeld van de opvang in Duitsland. Een op de drie asielzoe kers in Duitsland is minderjarig. Volgens onderzoekers leven mo menteel naar schatting 65.000 asielkinderen onder ontoereiken de omstandigheden. De Duitse au toriteiten handelen daarmee zelfs in strijd met de VN-Kinderrech- tenconventie, aldus Unicef. „Wanneer vluchtelingenkinderen in Duitsland aankomen, hebben ze vaak iets verschrikkelijks mee gemaakt", zei Christoph Strasser,' namens de regering belast met mensenrechtenpolitiek en huma nitaire hulp, bij de presentatie van het rapport. „Het is onze plicht ervoor te zorgen dat ze in Duitsland hun traumatische erva ringen van hun vlucht kunnen verwerken, om weer kind te kun nen zijn." In de praktijk loopt het echter heel anders, aldus bestuurslid An ne Lütkes van Unicef. „Meisjes en jongens die in Duitsland hun toe vlucht zoeken, ervaren op alle le vensgebieden achterstanden. Aan hun recht op brede ondersteu ning en gelijke kansen wordt veel te gemakkelijk voorbijgegaan." Volgens de studie is goede medi sche hulp en goed onderwijs vaak onbereikbaar. Zo zou medische hulp alleen zijn toegestaan bij acu te ziekte en pijn. Volgens Unicef wordt daarbij vaak voorbijgegaan aan het feit dat juist getraumati seerde asielkinderen behoefte heb ben aan diverse vormen van medi sche bijstand. Voeding blijkt ook een probleem. Duitse gemeenten geven asielkin deren standaardvoedselpakketten zonder enige keuzemogelijkheid. Sommige kinderen krijgen daar- Meer broeikasgas in atmosfeer De hoeveelheid broeikasgas sen in de atmosfeer is in 2013 tot nieuwe recordhoog te gestegen. Deze ontwikke ling wordt mede veroor zaakt door toenemende con centraties kooldioxide. Dat meldde de Wereld Meteoro logische Organisatie giste ren. De toename van deze gassen heeft tussen 1990 en 2013 voor gezorgd voor extra opwarming van de aarde. Israël test Arrow 2 afweerraket Israël en de Verenigde Sta ten hebben gisteren in Israël een afweerraket getest. Vol gens het Israëlische ministe rie van Defensie was de test met de Arrow 2 geslaagd. Het systeem is bedoeld voor het onderscheppen van lan- geafstandsraketten, bijvoor beeld uit Iran. Een schot met een projectiel kost om gerekend zo'n 2,3 miljoen eu ro. Zes doden door gas in karaokebar Zes mannen zijn in een ka raokebar in Vietnam om het leven gekomen door rook vergiftiging. Nadat de stroom was uitgevallen, zet te de eigenaar van de bar in de provincie Quang Ninh een noodaggregaat aan, maar de uitlaatgassen wer den niet goed afgevoerd. Zes andere bezoekers werden in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht. Haai doodt man aan oostkust Australië Een haai heeft bij Byron Bay, het meest oostelijke puntje van Australië, een man doodgebeten. Zijn echt genote zag de aanval gebeu ren. De haai beet de man in zijn rechterbeen dichtbij het strand. Het slachtoffer over leed ondanks reanimatiepo gingen op het strand. Byron Bay is een populaire toeris tenbestemming. BARCELONA - Meer dan anderhalf miljoen inwoners van de Spaanse autonome deelstaat Catalonië be zetten morgen, naar verwachting, de doorgaande routes in het cen trum van Barcelona. Tussen de avenidas Gran Via en de Diagonal vormen ze een gigantisch 'V-mo zaïek' in geel en rood, de kleuren van de vlag; als definitief signaal aan Madrid, waar de centrale rege ring een referendum over onaf hankelijkheid standaard afwijst. Een meerderheid van de Catala nen is juist voorstander van een eigen staat. De controverse rond de Diada, zo als de regionale feestdag wordt ge noemd, wordt ieder jaar groter. Steeds meer deelnemers roepen almaar luider om afscheiding. Dat leidt tot woede bij onder meer de Vereniging van Spaanse militai ren (AME). Vorig jaar eiste zij, na opnieuw een massaal Diada-pro- test, dat de regering zou ingrij pen. „Wat gebeurt, is onaanvaard baar en crimineel; en tegen de grondwet." De AME verwijst daarmee naar ar tikel 8, waarin staat dat slechts één natie wordt erkend: het Ko ninkrijk Spanje. Waar in Groot- Brittannië de Schotten op 18 sep tember de kans krijgen zich uit te spreken voor of tegen onafhanke lijkheid, verbiedt de Spaanse grondwet zo'n referendum. Eerder dit jaar eiste de AME dat premier Arthus Mas wegens 'hoogverraad' voor een militair tri bunaal verschijnt, omdat de Cata laanse voorman het eenzijdig af kondigen van onafhankelijkheid niet uitsloot. „De premier pas seert een uiterste grens, die kan uitmonden in een civiel conflict, met als resultaat het uiteenvallen van Spanje", aldus AME-voorzit- ter Leopoldo Munoz. „Deze situa tie kan een militaire interventie veroorzaken." Zijn uitspraken belanden vooral in de ultrarechtse media, net als de woorden van kolonel Francisco Alaman Castro: „Catalonië onaf- Deze situatie kan een militaire interventie veroorzaken hankelijk? Over mijn lijk." Er zijn ook meer subtiele dreige menten, zoals van de politie en Guardia Civil. Volgens de politie- vakbond SIPE zijn die voorbereid om Catalonië binnen te vallen. „Laat het duidelijk zijn dat we op treden als dat moet." Ook minister van defensie Pedro Morenés stelt dat het eenzijdig uitroepen van onafhankelijkheid 'onacceptabel en illegaal' is. „Te gen de rechtsstaat, de democratie en de stabiliteit en vrede van alle Spanjaarden." Morenés verzekert dat er bij de strijdkrachten geen sprake is van een algemene anti- Catalonië houding. „Maar ieder in dividu maakt zich op zijn manier zorgen over de situatie." Het Centrum voor strategische studies in Catalonië (CEEC), een LONDEN - Koningin Elizabeth moet zich direct uitspreken over het aan staande Schotse referendum. Ver schillende parlementsleden van zo wel de Labourpartij als de Conser vatieve partij lieten gisteren weten dat een koninklijke interventie 'het verschil kan maken'. Een officiële verklaring van de koningin zit er niet in; zij ziet het referendum als een Schotse aangelegenheid Een vluchtelinge wacht met haar kind in een opvangcentrum net over de Duitse grens op vervoer naar een asielzoekerscentrum, foto HH door onze redactie buitenland BERLIJN - Kinderen die gevlucht zijn uit oorlogsgebieden en in Duitsland een veilig heenkomen dachten te hebben gevonden, wor den vaak beroerd opgevangen. GENÈVE TEL AVIV HANOI BYRON BAY Hard tegen hard in door onze correspondent Pauline Blom Leopoldo Munoz, Vereniging van Spaanse militairen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8