Jonkheer Tets en de Boskoopse Schone Verborgen schoonheid Grijpskerke nieuwe raadkaart BUITEN 7 Kattenkoppen en 'ondsmuulen (hondsmuilen) - het zijn allebei oude Zeeuwse appelrassen. Hoe kat tenkoppen smaken weet ik niet meer. 'On dsmuulen herinner ik me nog levendig. Die laatste appel tref (trof) je voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen aan. Vooral rond Zaamslag en Axel. Ter wille van Omroep Zeeland moest ik een jaar of tien geleden oude fruitrassen plukken en eten. Dat pluk ken was al bijzonder. Een oude hoogstam- boom in de weiden van fam. Kalisvaart- Dekker bevatte bovenin enige schonkige appels. Met een wat wankele ladder moest ik naar boven. Aan de hand een lekke mand. Het leuke van een tv-serie is, dat als jij hoog de boom in moet, de cameraman hetzelfde moet doen. Ja, hij moet zelfs nog hoger, want hij moet filmen terwijl jij plukt en praat. En hij had hoogtevrees. Zo doende was die pluk-scène snel gereed... Vervolgens moest ik in de keuken de ap pels schillen, proeven en daarna koken tot moes. Boerin Corrie en ik hebben ter plaat se toneel moeten spelen. 'Heerlijk!', 'Lek ker fris!' en nog wat van die kreten slaak ten we steeds, maar in feite waren die ap pels niet eetbaar, noch rauw, noch gekookt tot moes... „Bismarck brandt best", zei een oude boer op een andere keer, terwijl hij de hout-ka chel oppookte en nog een blok op het vuur mikte. Terwijl we koffie slurpten uit oude - eens schone - mokken, vertelde de ver stokte vrijgezel over de oude grote appel boom van het ras Bismarck die hij ver zaagd had omdat hij al too jaar oneetbare appels produceerde. „Zelfs de koeien moe ten ze niet; alleen de niet sikkeneurige geit eet er af en toe één op, maar da's dan daar na duidelijk waarneembaar in de glibberi ge zachte keutels." Wat hebben we in Zeeland de namen van de in zwang zijnde fruitrassen altijd naar onze hand gezet en geweldig verbasterd tot het lekker in de mond lag om uit te spre ken. En passant was het voor een buiten staander - zeker de niet-Zeeuws spreken den - een volstrekt abracadabra waar die boeren/fruittelers het over hadden. „Me gae vandaege de Tetsen trokke, die onder de Boskoop stae..", dat voegde een fruitte ler me toe toen me ik als schooljongen bij hem aanmeldde om bessen te plukken. 'Tet sen' is een ras (Jonkheer Tets) van rode bes sen. 'Boskoop' is een appelras (Goudreinet Schone van Boskoop). Een volgende op dracht was 'me gae schoenlappers trokke bie de Soldaten'. Schoenlapper is de Zuid- Bevelandse naam voor zwarte bes. Soldaat is een peer (Soldaat Laborie). Ook volstrekt onherkenbaar hebben we het oude en be roemde appelras „Court Pendu' verhaspeld tot 'kurkeduuntje' of zelfs 'krukeduuntje'. 'Pommerooie' is nog enigszins te herleiden tot pomme d'orange, een ouderwetse bruinachtige zoete appel. Net als in 'Reine- fikken' met enige moeite de echte naam van deze lekkere pruim te herkennen is: 'Reine Victoria'. 'Perzikrode zomerappel' was zelfs voor Zeeuwen zo begrijpelijk dat er nooit een alternatieve naam voor geko men is. Net als 'Tante Dora', een lekker gro te, gele bewaarappel, die in m'n jeugd in onze boerenbogerd groeide. Maar 'Tante Dora' leek achteraf niet bestaan te hebben. Dat was blijkbaar een verzinsel uit de ei gen familie dachten we. Bij nadere studie is Tante Dora echter alsnog opgespoord. Rond 1910 was er in Groenekan bij Utrecht een amateurkweker, die ome Gert werd ge noemd. Naar zijn vrouw, tante Dora, heeft hij een appelras vernoemd. En over tantes en vrouwen gesproken: zoals het oude Zeeuwse gezegde luidt: Van slechte wuven en zure druven doe je beter af te bluven. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van 3 september is geen makkelijke geweest zo blijkt uit het kleine aantal in zendingen. Het is een idyl lisch plaatje van rond 1900 met hoge bomen en enkele huisjes langs een kar- respoor. Sommige mensen denken dat het gaat om de Dijkweg (nu Dijk- straat) in Kats zo rond 1910 toen er nog heel veel bomen op het dorp beston den. Andere inzenders noemen Vrou wenpolder. Het goede antwoord luidt echter de Booneswegje in Grijpskerke die in de jaren vijftig de naam Jacob Catsstraat heeft gekregen. Derkie Dingemanse uit Grijpskerke schrijft dat de foto is genomen vanaf de kruising Hondegemsweg, Jacob Catsweg en Jacob Catsstraat. „Het huis je op de voorgrond staat er nog steeds. Ik heb een oude ansichtkaart met deze foto welke gestempeld is in 1909. Dus de foto is van het begin van de twintig ste eeuw." Mevrouw D.M. Dekker-Sanderse uit Aagtekerke is in Grijpskerke geboren. Zij schrijft dat in 1944 rond de bevrij ding de straat onder water stond. „Toen lag er een steiger door heel de straat en er werd met een boot gevaren naar Middelburg." Verder vertelt zij: „In dat kleine huisje daar op het eind van de straat woonde Betje Bastiaanse-Jobse. En daarnaast W. Krijger, die maakte houtsnijwerk. Het volgende huis was van Volkers." WOENSDAG 10 SEPTEMBER 2014 door Gerard Smallegange s niet weg Het Booneswegje in Grijpskerke, verleden. De winnaars van de waardebon zijn deze week voor: Mevrouw Derkie Dingemans uit Grijpskerke; Familie Van Damme uit Heinkenszand en De heer Jaap Gideonse uit Sint Laurens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47