Rapport Oranje Terugkeer van Hiddink 'Gesink zit tegen topvorm aan' EK-KWALIFICATIE 32 SPORT Fout van Janmaat zorgt in blessuretijd alsnog voor Nederlandse nederlaag bij Tsjechië: 2-1. - JASPER CILLESSEN: 6 'Aan de grond genageld' heet dat dan in amateurvoetbalverslagen, de wijze waarop Cillessen de prachtige 1-0 zag binnenslaan. DARYL JANMAAT: 4,5 Wanneer leren we nu eens: vrou wen en kinderen eerst, al hele maal op het veld van de grootste concurrent, in de blessuretijd. JOËL VELTMAN: 3,5 Als je nog driftig je weg aan het zoeken bent op het allerhoogste niveau, is zo'n vroege wissel fnui kend voor het toch al broze zelf vertrouwen. Dat mag ook Hid dink zich aanrekenen. STEFAN DE VRIJ: 5 Niet meer onder de bal doorlopen alstublieft, Stefan. Maar als je het doelpuntengemiddelde van de laatste tien interlands op dit peil houdt (twee doelpunten), knij pen we al gauw een oogje dicht. BRUNO MARTINS INDI: 5 Drie verdedigers tegen één spits en dan krijgt David Lafata met Bruno in zijn nek hijgend die bal uiteraard toch nog bij Dockal. Kas sa. DALEY BLIND: 6 En maar weer eens een assist, daarnaast nog een paar uitsteken de voorzetten en intercepties. Pri ma opmaat naar het debuut op Old Trafford, zondag tegen Queens Park Rangers. GEORGINIO WIJNALDUM: 5 Steeds net niet. Wel verantwoor delijk voor misschien wel de bes te verdedigende actie in de eerste helft. WESLEY SNEIJDER: 4,5 Niet alleen de wereldwijde lives- tream van Apple bij de presenta tie van de iPhone 6 haperde giste ren, ook de distributie van en naar Wesley Sneijder stokte. NIGEL DE JONG: 5,5 Liet zich in de aanloop naar de openingstreffer wel heel gemakke lijk aftroeven. Zijn we niet ge wend. ROBIN VAN PERSIE: 4,5 Het eeuwige enigma. Eén of twee meesterlijke kaatsen, daar moes ten we het weer mee doen. Te weinig. MEMPHIS DEPAY: 6,5 We hebben 'Het Leven Na Rob ben' gezien. En dus houden we ondanks alles hoop op een gou den toekomst. LUCIANO NARSINGH: 5 Dat die Tsjechen echt geen reïn carnatie zijn van het Brazilië van 1970, bleek wel na het inbrengen van Narsingh. Al had dat an sich weinig met Narsingh zelf te doen. GUUS HIDDINK: 3.5 Viel na zegge en schrijve acht mi nuten al van zijn geloof om dan na nog geen helft toch weer te draaien. Nee, dat worden een paar hete dagen voor de bondscoach die ongetwijfeld bakken met kri tiek over zich heen zal krijgen. Te recht. GEMIDDELD: 4,9 PRAAG - Als de wijze meester die een hevig zoekende twijfelaar is geworden, zo presenteert Guus Hiddink zich in zijn tweede regi me als bondscoach. Nadat een ko pie van het Van Gaal-systeem als mislukt was beschouwd, kreeg Oranje in de ouverture van de EK-kwalificatie in blessuretijd een mokerslag van de Tsjechen: 2-1. En zo geeft ook het tijdperk na Louis van Gaal plots heel wat stof tot discussie. Met de machtswisse ling in Zeist leek het een stuk overzichtelijker, maar ook saaier te worden rond de nationale ploeg. Hiddink heeft immers de reputatie van een zeer ervaren, evenwichtige coach, waar Van Gaal zijn geniale invallen koppelt aan excentriek gedrag. Maar na de eerste twee interlands onder het nieuwe bewind doen de keuzes van Hiddink minstens zoveel stof opwaaien als die van zijn soms on navolgbare voorganger. De vraag die onweerstaanbaar oprijst: hoe gaat deze bondscoach, na deze rampzalige wittebroodsweken, verder bouwen aan een nieuwe toekomst van Oranje? Hiddink verbaasde gisteren vriend en vijand met een vreemd konijn uit de hoge hoed. Waar hij sinds zijn rentree in Zeist voort durend tussen de regels vraagte kens had gesteld bij het in beton gegoten WK-concept van Louis van Gaal, greep hij na de valse start tegen Italië (2-0-verlies) doodleuk terug op diezelfde speel wijze met vijf verdedigers. Een koerswijziging na tien minuten paniekvoetbal in één interland: dan ben je als bondscoach be paald geen voorbeeld van stand vastigheid. De 68-jarige éminence grise van het trainersgilde, gelou terd in alle windstreken, liet zich regeren door de angst. De angst om wéér te verliezen en zijn te rugkeer als Oranje-baas tot een rampzalige missie te maken. Bruno Martins Indi, de spookrij der vorige week op de Italiaanse snelweg, stond dus gewoon aan de aftrap in de versterkte defen sie. Memphis Depay kreeg zoals verwacht zijn kans in de aanvalsli- nie, die was gereduceerd tot een duo. Dirk Kuijt werd het kind van de rekening en zat op de bank. Al vanaf de aftrap waren de be kende patronen van het WK in Brazilië te zien. Oranje speelde zonder dynamiek en uiterst be hoedzaam de bal rond, alsof de schatten van de Praagse burcht be waakt moesten worden, en hoop te op een bevlieging van de twee spitsen voorin. Maar het solide fundament waarop Hiddink zijn fort had willen bouwen, was een krakende vloer met houtwormen. Met name Joël Veltman, eigenlijk nog veel te bleu voor dit soort wedstrijden, liet zich afbluffen in zijn territorium. De Tsjechen hadden slechts één gesmeerde combinatie nodig om de Nederlandse defensie uit el kaar te rijten. Via de paal schoot Borek Dockal halverwege de eer ste helft de thuisploeg op voor sprong: 1-0. Oranje werd een dolend elftal, ho peloos op zoek naar het zelfver trouwen van het WK, en Hiddink zag na 35 minuten in dat zijn ko pie van het Van Gaal-systeem een heilloze weg was. Verdediger Velt man moest naar de kant, aanval ler Narsingh kwam erin. Oranje ging weer gewoon volgens de klas sieke Hollandse School spelen, met drie spitsen. En vrijwel direct kantelde ook het spelbeeld. Neder land kreeg meer dreiging en rook via Depay en Narsingh aan de ge lijkmaker. Vreemd was die meta morfose niet. Ook Van Gaal moest in Brazilië de zaak enkele malen corrigeren (tegen Australië en Mexico), waarna Oranje veel meer aanvalspower kreeg. De gewijzigde tactiek betaalde zich na rust al snel uit. Na tien mi nuten kopte Stefan de Vrij de ge lijkmaker binnen (1-1), na een as- sist van Daley Blind. Maar Oranje kon de dominantie niet volhouden. De Tsjechen wer den in de slotfase steeds gevaarlij ker en uiteindelijk velde Oranje zichzelf: Janmaat kopte de bal ui terst schlemielig op de eigen paal en invaller Vaclav Pilar deed de te rugkeer van Guus Hiddink voorlo pig op een slechte B-film lijken. KARAKTERISTIEK Gesink kwam maandag nog als achtste over de meet in de lood zware etappe naar La Farrapona. „Alleen denk ik niet dat hij zelf vindt dat dat zijn beste optreden hier is", stelt Dekker. „Maar qua uitslag was het goed. Van de klas sementsrenners was hij de zeven de die boven kwam' er zat alleen een vluchter tussen. Het is heel fijn dat hij het hier laat zien, ze ker met zijn verhaal erbij." Dekker denkt zelf dat Gesink, die vanwege de ingreep aan zijn hart enkele maanden niet koerste, zijn topvorm aan het benaderen is. „Ik denk wel dat hij daar tegenaan zit, maar dat blijft moeilijk om te zeggen. Het is in ieder geval zeker dat hij hier een heel hoog niveau haalt. Van de tien beste klasse mentsrenners ter wereld, rijden er hier een stuk of zeven tot acht mee. En als die jongens die in de Tour waren uitgevallen hier niet hadden meegereden, had hij nog hoger gestaan, al telt dat natuur lijk niet." Het feit dat de 28-jarige Achter hoeker minder wedstrijdkilome ters in de benen heeft dan de con currentie, kan volgens Dekker meespelen bij het optreden van Gesink. „Die frisheid is natuurlijk mooi meegenomen, zeker zo laat in het seizoen. Maar hij heeft ui teraard voldoende trainingskilom eters gemaakt' Robert is daar niet vies van." Of Gesink aan het eind van de rit zesde, zevende of acht ste wordt, maakt voor de ploeglei ding niet heel veel uit. „Dan is de Vuelta evengoed geslaagd. Tenzij hij wat terrein prijsgeeft door non chalance, maar daar is hij de per soon niet naar", meent Dekker. Naast Gesink rijdt ook Kelder man, vijftiende in de stand, een goed klassement. „Dat is gewoon prima", zegt Dekker. „Zeker voor een jonge jongen als hij, die al zijn tweede grote ronde van het jaar rijdt. Hij zal de laatste week iets meer in dienst van Robert rij den, misschien wel door hem een keer in de ontsnapping te laten meespringen. Maar de jongens doen het sowieso goed. Maandag hadden we op de voorlaatste klim nog zeven man in de voorste groep van zestig renners. Er zit dus nog wel meer in het vat. Een ritzege zou deze Vuelta voor ons helemaal afmaken." lijkt op slechte B-film door Roel Wiche I* Oranje is onder bondscoach Guus Hiddink voorlopig geen schim van de ploeg die derde werd op het WK. Net als donderdag tegen Italië zag Guus Hiddink zich tegen Tsjechië ge noodzaakt in de eerste helft te wisselen. Joël Veltman moest kort voor rust het veld ruimen voor Luciano Narsingh. foto Maurice van Steen/VI Images Tsjechië-Nederland 2-1 (1-0). 22. Dockal 1-0, 55. De Vrij 1-1, 90+1. Pilar 2-1. Scheidsrechter Rocchi (Ita). Gele kaart: Prochazka (Tsj), Martins Indi (Ned). Aantal toe schouwers: 17.946. Nederland: Cillessen; Janmaat, De Vrij, Veltman (39. Narsingh), Mar tins Indi en Blind; Wijnaldum, De Jong en Sneijder; Van Persie en De- pay. door Haytze Teerink ORTIGUEIRA - Het optreden van Ro bert Gesink in de Ronde van Span je stemt de ploegleiding van Belkin tot tevredenheid. De klimmer, die zijn eerste grote ronde rijdt na de ingreep aan zijn hart, staat na zes tien etappes op een zevende plaats in het klassement. „Natuurlijk we ten we wat hij kan, maar het was toch spannend. Ook voor hem", zegt ploegleider Erik Dekker giste ren op de tweede rustdag van de Vuelta. Robert Gesink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32