Altijd al zorgen om buurvrouw Katinka Hart van Spanje Belgische bon toch verstuurd 32 en 33 Helft Nederlanders is niet in staat om bij gezondheids problemen voor zichzelf de beste zorg te regelen. pagina 22 en 23 Ebola houdt K Liberia i in zijn greep WOENSDAG 10 september 2014 Meer zon, 18° Oranje faalt tegen Tsjechië Rondreis UTRECHT - Drie op de tien patiën ten hebben problemen met het begrijpen van de uitleg van de dokter, de tekst van een bijsluiter of informatie over gezondheid op internet. Ze hebben ook geen in zicht in de organisatie van de zorg, waardoor ze zelf te weinig aan hun (medische) problemen doen. Bovendien kan de helft van alle Nederlanders niet adequaat omgaan met gezondheidsproble men. En dat heeft grote gevolgen voor de zorgkosten; die stijgen tot 1.500 a 2.000 euro per persoon per jaar. Ze lopen onder meer op door dat patiënten vaak terugkomen voor dezelfde kwaal. Dat beeld komt naar voren uit een publicatie van het NIVEL, het Nederlands onderzoeksinstituut voor de gezondheidszorg. Patiën ten blijken slecht in staat de regie te nemen en om te doen wat no dig is als ze ziek zijn. De verande ringen in de zorg vragen juist steeds meer om eigen initiatief. De Tweede Kamer pleit er uitgere kend vandaag voor de regie in de langdurige zorg nóg meer in han den van ouderen en gehandicap ten zelf te leggen. De mensen die er nu al niet zelf uitkomen bij do- ker, specialist of apotheek, zijn voor hun zorg afhankelijk van de hulp van anderen en moeten maar afwachten of en wat voor zorg ze dan krijgen, blijkt uit het onderzoek. Ook hebben ouderen meer moeite een actieve rol te spe len bij het regelen van hun zorg dan jongeren. Onwetendheid over de zorg is niet alleen een kwestie van opleiding of afkomst. Er is wel een verband en de gevol gen kunnen verstrekkend zijn, zegt NIVEL: „In het algemeen kan gesteld worden dat mensen met een lagere opleiding slechtere ge zondheidsuitkomsten hebben, zo als een grotere kans op sterfte, meer kanker en hart- en vaatziek ten, meer chronische ziektes als astma en psychische ziekten." Bij hoogopgeleide patiënten heeft 10 procent moeite met een actieve rol op het gebied van gezondheid en ziekte. Daarbij gaat het bijvoor beeld om het maken van goede keuzes bij een behandeling. Bij een brand in een appartement aan de Molenstraat in Vlissingen is dinsdagmorgen een dode gevallen. Hoogstwaarschijnlijk gaat het om de bewoonster van het pand. De brand ontstond na een gasexplosie. Wat de oorzaak van die explosie was en of er sprake was van opzet, is nog niet duidelijk. De politie onderzoekt de zaak. Volgens buren was de bewoonster van de woning in de war. 'Ik ben zo in mijn T-shirt naar buiten gelopen' commentaar Beelden van de brand op www.pzc.nl/video De foutparkeerders die een bon kregen, waren de dans ontspron gen, omdat er door problemen met de wetgeving sinds augustus 2012 gedeeltelijk geen kentekenge gevens werden uitgewisseld tus sen België en Nederland. Die uitwisseling heeft nu wel plaats, omdat een bilateraal ver drag dat halverwege vorig jaar werd gesloten, in werking is getre den. Daardoor kunnen parkeer boetes en nahefïingen van de par keerbelasting worden geïnd. Snel heids- en verkeersboetes werden wel altijd verstuurd. De Vlaamse kranten Gazet van Antwerpen en de Standaard melden dat tienduizenden Belgen die de afgelopen twee jaar in Ne derland op de bon zijn gegaan voor foutparkeren, ook de komen de weken alsnog hun boete krij gen. Kras.nl/35616 of bel 0900-9697^ DESTELLING UW MENING 368 reacties Straatraces Zeeuws-Vlaanderen doen niemand kwaad Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 213 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 100% vertrekgarantie 8dagenalv.a. f Koninklijk Paleis, Madricf Patiënt snapt de dokter niet door Paulus Smits pagina 4: Zelfredzaamheid lastig BRUSSEL - Duizenden Nederlanders die hun auto in België geparkeerd hebben op een plaats waar dat niet mocht, krijgen alsnog een boete op de deurmat. Ontdek Madrid, historisch Toledo, Salamanca en Segovia. Inclusief vlucht, 4* hotels, ontbijt, 3 diners, NL-spr. reisleiding en excursies. Extra vertrek op 16 oktober in de herfstvakantie Klantbeoordeling 8,1 - 'Een bijzondere ervaring' Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Ik begrijp mijn dokter ook niet Reageer op pzc.nl EENS 39% ONEENS 61%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1