Ebola houdt Liberia in zijn greep, al erkent lang niet iedereen dat het gevaar dichtbij is. Grootste bron van verspreiding: taxi's, waar mensen dicht op elkaar gepropt zitten. 10 VERDIEPING PPM EBOLA-UITBRAAK REPORTACE Taxichauffeur Telly geeft vol gas als hij over de bijna lege straten van Monrovia rijdt. Het is even na acht uur 's morgens, de meeste men sen zitten thuis. „Ik neem al leen nog expats mee", zegt Telly. „Je krijgt ebola door aanraking en Li- berianen kruipen met zeven man in een taxi. Dan móet je elkaar wel aanraken." Monrovia kraakt onder de druk van het ebolavirus. Na 21.00 uur, als de avondklok ingaat, verandert de hoofdstad van Liberia in een spookstad. Overdag proberen mensen hun dagelijkse leven te leiden. Maar overal worden ze op het dodelijke gevaar gewezen: langs de weg waarschuwen borden voor ebola. Overal staan emmers met chloorwater om handen te ontsmetten, bij banken en sommige ho tels wordt bij binnenkomst de tempera tuur opgenomen. Op de radio en tv wordt een explosieve groei van het aantal ebola- gevallen aangekondigd: de hele dag gaat het over Het Virus. Handen schudden is uit den boze, aanraken ook. Maar dat 'aanraken' valt nauwelijks te voor komen in de wijk West Point. Een sloppen wijk op een landtong van een paar vierkan te kilometer, met zo'n 75.000 inwoners die in nauwe straten langs elkaar schuren. De wijk werd onlangs door de overheid - te gen het advies van gezondheidsorganisa ties in - tien dagen afgesloten, om de ver spreiding van de dodelijke ziekte tegen te gaan. „In werkelijkheid heeft de overheid hier ebola binnengebracht", zegt Alfred Na- gbe (50). Nagbe is een vigilante; een buurt wachter die toezicht houdt op de avond klok. Wie er niet thuishoort, wordt na 21.00 uur de wijk uitgebonjourd. „De wijk is in quarantaine geweest. En dat stigmati seerde. Ja, we hadden zieken, maar bij hen had ook sprake kunnen zijn van malaria. Er was nog geen geval van ebola vastgesteld. Tot de overheid hier een ebola-observatie- centrum opende, midden in het meest dichtbevolkte deel van het land. Mensen werden bang." Het ebola-centrum werd gesloten nadat wijkbewoners het bestormden, de zieken de straat op joegen en een deel van de in boedel meenamen. Nu is in West Point al leen nog een bedompt gezondheidscen trum, geleid door Mena Smith. „Hier zijn vooral mensen met malaria en blaasontste king. We testen niet op ebola, nee." Hoe ze weet dat hoge koorts veroorzaakt worden door malaria en niet door ebola? Ze haalt haar schouders op. Een woordvoer ster van Artsen zonder Grenzen laat weten dat er wel degelijk ebola-patiënten worden opgevangen in het door AzG gerunde ebo- 1 la-centrum aan de rand van de stad. Een paar weken geleden ging de wijk West 1 Point weer 'open'. Sindsdien delen organi- 1 saties als US Aid en de Verenigde Naties er 1 eten uit. Nagbe: „Je struikelt hier nu over I de hulporganisaties. Ze zijn een beetje laat in actie gekomen." Dat laatste beaamt Lyn don Ponnie, oprichter van de onafhankelij- I ke krant Concord Times. Als de regering en de internationale gemeenschap eerder had- c den gereageerd, was de ebola-uitbraak niet zo uit de hand gelopen. „Het kwam in maart in het noorden ons land binnen. De oppositie vroeg om het gebied af te sluiten, maar de president deed dat af als 'politiek gewin'. Het gevolg is dat ebola zich verder verspreidde en dat nu het hele land in qua rantaine van de buitenwereld leeft." Ebola overheerst alles. Het overschaduwt de zorg om andere dodelijke ziekten als ma laria, tyfus en cholera, verzucht Ponnie. „Die worden nauwelijks nog behandeld. Er is alleen plaats voor mensen met ebola en spoedgevallen, verder zijn de ziekenhuizen dicht. Deze crisis bewees dat de gezond heidszorg en de instituties in ons land bij 4 de eerste tegenwind omvallen." Terug naar West Point, waar volgens Nag- t be nog niet 1 procent van de mensen een vaste overheidsbaan heeft. Hij staat op het strand en wijst op de vissersboten. Soms Hefccrematorüim bi] Monrovia. door Rik Goverde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10