Bankroet imperium Polare 'geluk bij een ongeluk' BINNENLAND 7 In het bos staan nu al heel veel paddenstoelen. Fijn voor smulpapen, maar vergiftiging ligt op de loer. ZOUTKAMP - Eerst komt "de foto van een weiland met paddenstoe len. Een afbeelding later zien we een mandje met daarin de gepluk te exemplaren en vervolgens het koekenpannetje waarin ze liggen te bakken. Bovenaan de tekst: kan dit? Het is zomaar een post in de Face- book-groep Eetbare wilde planten, die dezer dagen vol staat met jube lende verhalen over maaltjes uit het bos. De herfst is extreem vroeg begonnen, het paddenstoe lenseizoen dus ook. Ze doen het dit jaar zó goed, dat je er zowat over struikelt in het bos. De post kan rekenen op felle, soms vermanende reacties: „Nóóit paddenstoelen eten als je niet weet wat je plukt!" De scri bent zelf leeft nog, meldt hij een dag later en ook een week nadien is hij nog actief op Facebook. Hij kan het navertellen, maar soms gaat het gruwelijk fout. Het plukseizoen is nauwelijks be gonnen of het Nationaal Vergifti gingen Informatie Centrum (NVIC) heeft al zeven meldingen binnen van mensen die moesten worden opgenomen in het zieken huis na het eten van een maaltje paddenstoelen. Dat lijkt weinig, maar het jaarlijkse gemiddelde ligt op vijf. Over het hele padden stoelenseizoen dus. „Het kan zijn dat het blijft bij deze meldingen, maar het is wel vroeg in het sei zoen", zegt Antoinette van Riel van het NVIC. Veel mensen die in Nederland ver keerde paddenstoelen hebben ge geten, zijn buitenlanders, consta- teert het NVIC. Van Riel: „Die zijn van huis uit gewend om pad denstoelen te plukken en vergis sen zich mogelijk omdat een gifti ge soort hier lijkt op een eetbare uit het thuisland." Toch overkomt het ook Nederlan ders en dat zijn echt niet altijd on wetende beginners. Neem Maria, een goede vriendin van Freya Noest uit Zoutkamp, bij het Lau wersmeer. „Zij was echt een bos- vrouwtje, leefde helemaal met de natuur; wist alles van planten, kruiden en paddenstoelen. Paar- denbloemensla enzo, dat at ze", herinnert Freya zich nog. In de herfst van 2009 had Maria zich, ondanks alle kennis, ernstig vergist. „De volgende dag kreeg ze enorme buikpijn en diarree; niet zomaar een beetje diarree, het zat op alle muren. Ze werd op genomen in het ziekenhuis, het was een proces van een paar da gen. Opeens voelde ze zich weer lekker, de pijn was weg. Maar daarna begon het pas. Haar lever was aangetast, geen redden meer aan." Maria had de uiterst giftige, groe ne knolamaniet gegeten. In jonge toestand lijkt die verraderlijk veel op de, wel eetbare, weidechampig non. Ongemerkt had de padden stoel schade aan het lichaam aan gericht, totdat het te laat was. „Op zo'n moment helpt alleen nog een levertransplantatie, maar dan moet er wel heel toevallig een beschikbaar zijn", zegt Van Riel. Groene knolamaniet is lang niet de enige soort die zijn werk sluipend doet, voegt ze eraan toe. „Van sommige soorten is bekend dat de symptomen, zoals een nier- beschadiging, pas een week na consumptie verschijnen." „De teloorgang van Polare kun je gerust een geluk bij een ongeluk noemen", zegt Leo van de Wete ring, een van de vijf initiatiefne mers voor het behoud van boek handel Donner, sinds 1912 geves tigd in Rotterdam. Net als de Maasstad hebben onder meer Am sterdam (Scheltema), Maastricht (Dominicanen), Utrecht (Broese), en Leiden (Kooyker) hun aloude, boekhandelsnamen terug. De snelle teloorgang van de keten Polare, vernoemd naar de ster Po laris, vormt de inspiratie voor minstens twee speurtochten naar de toedracht van het geruchtma kende boekendebacle. Deze week verschijnen zowel Het Boekenpara- dijs (Ambo Anthos) als Boekenpa- leizen of Luchtkasteel (Het Kom pas) over de opkomst en onder gang van Polare. Die déconfiture heeft tientallen mensen hun baan gekost. Aan deelhouder ProCures zag zijn in vestering vervliegen. Schuldeisers schieten er meer dan tien miljoen euro bij in, zo blijkt uit de faillis sementsverslagen. Bovendien fi nancierde ProCures de overname van Selexyz met van ABN Amro geleend geld. Dat schreven NRC- journalisten Hanneke Chin-A-Fo en Toef Jaeger, auteurs van Het Boekenparadijs, zaterdag in hun ei gen krant. ProCures stak zelf vol gens de curator geen euro in Polare, maar leende de overname som van 3,5 miljoen geheel van de bank. Volgens de auteurs zou Polare vol gens het ondernemingsplan na twee jaar winstgevend móeten zijn, maar zover is het niet geko- Klanten beseffen dat ze boeken moeten kopen om winkel in stand te houden men. Wel is de winst dat gekun stelde, zielloze namen als Selexyz en - na de fusie met De Slegte - Polare uit het straatbeeld zijn ver dwenen. Donner kon worden voortgezet dankzij het lef van vijf doorgewin terde boekenverkopers en de steun, via crowdfunding, van 1750 klanten, die thans deel uitmaken van een coöperatie. De zaken gaan na een halfjaar goed. „We zitten boven de begroting", zegt Van de Wetering. Het is echter te simpel om te ver onderstellen dat boekkopers niet zitten te wachten op grote ketens als Polare. „Anders zouden er ook geen ketens als Bruna, Ako en Pri- mera zijn", zegt Caroline Dam wijk, directeur van Libris Boek handels. De ondergang van Polare is volgens haar een complex ver haal, waarin mismanagement, ge brek aan kapitaal en een veel te rooskleurige inschatting van de toekomstige verkopen in een da lende markt de voornaamste oor zaken zijn. „De prognoses klop ten niet", oordeelt Damwijk. Het voert volgens haar te ver ont- lezing en opkomst van internet en e-readers als schuldigen aan te wijzen. „Daarvan hebben alle branches last", zegt Damwijk. Net als Van de Wetering ziet ook zij de zonzijde van het verdwijnen van Polare. „Veel klanten van de oude winkels beseffen dat zij daar boeken moeten blijven kopen om belangrijke cultuurdragers in de steden in stand te houden." DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 Giftige paddenstoel: een fatale fout is zo gemaakt door Lilian Dominicus Freya Noest verloor vijfjaar geleden een vriendin die per ongeluk zeer giftige paddenstoelen had gegeten: „Haar lever was aangetast, geen redden meer aan." foto Dolph Cantrijn/HH Groene knolamaniet foto George Chernilevsky door Gerard den Elt ROTTERDAM - De vallende ster die het boekenimperium Polare al snel bleek te zijn, is uiteindelijk een ze gen gebleken voor het behoud van illustere winkelnamen in tal van binnensteden. Deze week verschij nen er twee boeken over Polare. Caroline Damwijk, Libris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7