i van Zwarte Madonna Toekomst monumenten Terneuzen ter discussie Camping International mag stukje groeien 66 We houden in onze winkel ook rekening met de wensen van onze Poolse klanten ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Od&Do Polskie Delikatesy voor de Poolse werknemers gevestigd in de Weststraat in Kapelie. Benefietconcert voor film over watertoren woon op de zondagochtend", al dus Marga van de Plasse. De Poolse viering was een initia tief van de plaatselijke Caritas af deling. „We merkten dat de laat ste banken werden bezet door Poolse gasten. We wilden iets voor hen terug doen. Daarom is met de Poolse vieringen begon nen. Om de uitwisseling te bevor deren is na de viering koffie met appelgebak." De Poolse vieringen in de Bonifa- ciuskerk zijn opgezet samen met uitzendorganisatie AB Werkt uit Goes. „Een goed contact met de mensen vinden wij belangrijk. Het katholieke geloof in Polen is heel sterk. De Poolse werknemers vinden het daarom heel prettig dat er tijdens het plukseizoen een viering in hun eigen taal is", zegt Niek van Loenhoud van de uit zendorganisatie. Van Loenhoud vindt de komst van de Poolse winkel in Kapelie een prima initiatief. „Er zijn im mers ook Poolse werknemers die het hele jaar door in deze regio werken." De vraag die centraal staat, is 'heb ben monumenten in Terneuzen wel of geen toekomst?' Die is za terdag extra actueel, omdat het dan Open Monumentendag is. Peter Clijsen, voormalig raadslid voor GroenLinks in Terneuzen en pleitbezorger van het behoud van monumenten, geeft met burge meester Jan Lonink van Terneu zen de aftrap. Het woord is na Clijsen en Lo nink aan de zaal en een forum met Nico Fierloos van Fierloos Ar chitecten, Kees de Regt van aanne mersbedrijf Van der Poel en Ed win Hamelink van de Heemkun dige Vereniging. Zij zullen ook hun visie geven op de toekomst van monumenten in Terneuzen: moeten die behouden blijven of juist plaats maken voor panden met een moderne uitstraling? En wat moet er met monumenten ge beuren, zoals de rooms-katholie- ke kerk in Sas van Gent, als die hun bestemming hebben verlo ren en het geld ontbreekt voor on derhoud? kapelle - In de Weststraat in Ka pelie is sinds kort Od&Do (Pools voor 'van mij tot jou') Polskie De likatesy gevestigd. Speciaal be doeld voor de vijfduizend Poolse werknemers die in de regio werk zaam zijn. Leszek en Arek zijn blij met de nieuwe winkel. Ze deden gisteren enkele boodschappen. Arek werkt al zeven jaar op de Bevelanden, zijn collega Leszek is aan zijn eer ste jaar begonnen. Ze rekenden gisteren een aantal artikelen af bij bedrijfsleidster Iwona Zapotocz- na, het 'gezicht' van de Poolse buurtsuper. „Het is echt een goed idee om een Poolse winkel in Ka pelle te beginnen", zegt Leszek. „We kunnen hier producten ko pen die nergens anders verkrijg baar zijn. We voelen ons hierdoor toch een beetje thuis." Kleine buurtsupers in Borselse dorpen vrezen voor hun toe komst door de komst van de Lidl in Heinkenszand. Het wankele be staansrecht ligt ook aan de dorps bewoners zelf die te weinig bood schappen doen in de eigen win kel, blijkt uit onderzoek. Dat heeft eigenaar Pascal van den Broeke van Od&Do er niet van weerhouden de Poolse delicates- senwinkel te beginnen. „De schat ting is dat vier- tot vijfduizend Po- OOSTBURG - Gait Klein Kromhof, Ries de Vuijst, Johnny Blackman, Tijl Damen en de Charlies zijn er zaterdag weer bij tijdens het twee de benefietconcert voor de Oost- burgse watertoren. Petra de Boevere treedt deze keer ook op in het Ledeltheater. Enke le andere artiesten proberen nog een gaatje vrij te maken in hun agenda. De watertoren is geschil derd en ook de Levensbron (de 'Druppels') spat weer van het ge bouw af. Maar om een documen taire over de renovatie af te ron den, js nog wat geld nodig. Het be nefietconcert begint om 20.00 uur, toegang tien euro. len in de regio werkzaam zijn. Ik verkoop producten die nergens an ders verkrijgbaar zijn. Dat is na tuurlijk het grote verschil met een gemiddelde buurtsuper. De Poolse mensen reden voorheen naar Antwerpen. Het is de bedoe ling dat ze nu bij ons komen." In de schappen staan levensmid- delen die rechtstreeks uit Polen komen. „Polen zijn dol op pastei voor op brood. Daar heb ik dus ve le soorten van. Ik heb ook pasta- sauzen maar dan wel met Poolse kruiden. En in vrijwel geen enkel product zitten conserveringsmid delen. Want daar houden Polen niet van." De winkel verkoopt ook Pools brood en Pools gebak dat met koelwagens uit Polen naar Kapel le wordt vervoerd. „In de weekein den willen de Poolse mensen hun gasten iets speciaals neerzettten. Daar hoort Pools gebak bij. Je moet bij het runnen van een der gelijke winkel ook rekening hou den met de cultuur van de men sen." Groenten en kratten bier, met uit zondering van Poolse flesjes en blikken Pools gerstennat, ver koopt hij niet. Die halen de Polen immers voor een appel en een ei bij de discounter. „Daar gaan we het verschil dus niet mee maken." Van den Broeke hoopt dat ook de Kapellenaren zelf de weg naar Od&Do weten te vinden. „In de Scheldepost komt iedere week een Pools gerecht te staan." POLEN IN NEDERLAND De camping, aan de rand van het dorp, wil groeien, onder meer om grotere plaatsen te creëren en een parkeerterrein bij de ingang aan te leggen. Het aantal standplaat sen blijft op 167. Enkele tientallen omwonenden dienden bezwaar in tegen het plan. In een uitzonderlijk lange zienswijze, waarin zelfs VN-ver- dragen werden geciteerd en die volgens het college verschillende feitelijke onjuistheden bevat, wij zen buren op mogelijke overlast en aantasting van de privacy. B en W Sluis weerleggen de argu menten. Ze wijzen erop dat er vijf tig meter afstand is tussen het re- creatiedeel en de dichtstbijzijnde woningen, en dat slechts een hal ve hectare daadwerkelijk wordt ge bruikt voor uitbreiding van ver- blij fsrecreatie: de rest van de 'ver groting' ontstaat doordat de naast gelegen boomgaard en speelboer- derij Pierewiet officieel bij de camping gaan horen. De gemeen teraad neemt eind deze maand een besluit over het plan. ons toch een beetje thuis' in Kapelie. foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten TERNEUZEN - De toekomst van mo numenten in de gemeente Terneu zen staat zaterdag ter discussie tij dens een debat dat van 10.00 tot 12.00 uur plaatsvindt in de Grote Kerk in Terneuzen. Pascal van den Broeke Sinds de Polen in 2004 toetraden tot de EU is er een grote stroom Poolse (arbeids)immigranten rich ting Nederland op gang gekomen. Poolse werknemers kunnen door de toetreding zonder werkvergun ning aan de slag kunnen. Er zijn Polen die zich definitief in Nederland vestigen. Er is ook een groot deel dat naar Nederland komt voor seizoensarbeid, en daar na weer terugreist naar Polen. Een laatste groep vestigt zich voor meerdere jaren in Nederland, maar heeft plannen om ooit weer terug te gaan naar Polen. Ruim 40 procent van de Poolse werknemers volgt vrijwillig een cursus om de Nederlandse taal machtig te worden. door Martijn de Koning NIEUWVLIET - Camping Internatio nal in Nieuwvliet mag van het Slui- se college uitbreiden met anderhal ve hectare, naar zo'n acht hectare. 'We voelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57