Dankzij de quaggamossel is de overlast van blauwalg op het Volkerak zo goed als voorbij. 32 ZEELAND NATUUR jggJP^ Sm# 1 1 zoute water groeide van alles dat afstierf en dan onder aan de dijk ging liggen rotten." De Neve heeft Rijkswaterstaat al in een vroegtijdig sta dium een oplossing voor de blauwalgplaag aan de hand gedaan. „Riet aanplanten op ondiepe plekken. Riet is een heel goed filter. Kijk maar naar de Steenbergse Vliet, daar staan de oevers vol riet en daar zie je nooit blauwalg. Maar ja, voor zo'n simpele oplossing kunnen al die ingenieurs en adviseurs van Rijkswaterstaat hun salaris en honorarium natuurlijk niet waarmaken." Rijkswaterstaat ontkent bij monde van woordvoerder Kees jan Meeuse dat er geen blauwalgprobleem meer zou zijn. „Het is wel minder, maar helemaal weg is blauwalg niet. Het komt alleen later in het seizoen. We hebben pas nog op twee plekken bij Oude Tonge en Ooltgensplaat zwemverboden moeten instellen." Dat er nog steeds blauwalg voorkomt, bewijst volgens Meeuse dat de quaggamossel geen alternatiefis voor de voorgenomen verzilting. „Bovendien is de blauwalg niet het enige argument om het Volkerak-Zoommeer weer zout te maken. We doen het ook omdat het als zout watergebied makkelijker en duurzamer te beheren is dan een zoetwatergebied." Van Straalen en De Neve vinden dat onzin en boven dien misleidend. „De suggestie wordt gewekt dat de estuariene dynamiek van voor de Deltawerken wordt hersteld. Maar die dammen liggen er nu eenmaal en met alleen een paar gaten in de dijk maken en de slui zen open zetten, krijg je de vroegere getijdewerking echt niet terug", zegt Van Straalen. De Neve vreest dat hij en nog een handjevol anderen zo als Giel Jacobusse en Van Straalen roependen in de woestijn blijven. „Officieel moet het kabinet nog een be sluit nemen, maar er hebben zich nu al zoveel partijen aan die verzilting gecommitteerd, dat Rijkswaterstaat niet meer terug kan. Al die partijen hebben er ook iets voor terug gekregen, de boeren op Tholen en Sint Philip- sland krijgen zoet water via een pijpleiding, Zevenber gen krijgt er zijn oude haven voor terug en zo heeft ie dereen wel een argument om voor verzilting te pleiten, zelfs mijn eigen brancheorganisatie de Hiswa. Die denkt dat het hier straks één groot paradijs wordt voor watersporters. Nou vergeet het maar." Dirk van Straalen zou tegen het kabinet willen zeggen: „We hebben nu één keer het natuurlijk milieu in het Volkerak vernield door het gebied te verzoeten. Doe dat geen tweede keer door het weer te verzouten." De verwachting is dat het kabinet op Prinsjesdag be kend maakt of de verzilting doorgaat. Vanwege de ver trouwelijkheid van de miljoenennota wil Rijkswater staat dat echter niet bevestigen. Van Straalen werkt bij een ingenieursbureau dat Rijks waterstaat heeft geadviseerd bij de verzilting van het Volkerak-Zoommeer. Hij heeft zelf lang geloofd dat ver zilting de enige manier was om van de blauwalgplaag verlost te worden. „Tot ik en dat was in 2009, ontdekte dat de natuur het zelf aan het oplossen was. Door het verdwijnen van de blauwalg is de waterkwaliteit enorm verbeterd. Er groeien nu volop zoetwaterplanten, het stikt van de vissen en het is een paradijs voor watervo gels. We hebben hier nu op de Oostvaardersplassen na al de grootste kolonie zoetwatervogels van Nederland. Alleen moet je het water dan niet gaan verzouten, want dan trekken de vogels weg en sterven de vissen en plan ten die er nu leven." Chiel Jacobusse, ecoloog bij het Zeeuws Landschap is het met Van Straalen eens. „Het Volkerak-Zoommeer heeft de potentie om een tweede Oostvaardersplassen te worden. Dat smoor je in de kiem als je gaat verzou ten." Van Straalen pleit voor afzien van verzilting, Jaco busse, gaat wat minder ver. „Als Zeeuws Landschap wa ren we op zich niet tegen verzilting, maar nu we zien dat de natuur zich in zo'n goede richting ontwikkelt, pleiten we voor uitstel en meer onderzoek. Zoek eerst precies uit wat voor natuur je krijgt door het inlaten van zout water en weeg die af tegen de natuur die je nu hebt." Eigenaar Kees de Neve van de jachthaven in De Heen is van meet af aan al fel tegen verzilting geweest. „Ik geef toe: ook uit eigen belang, want dan gaan de sluizen van het Beneden Sas weer dicht en wordt mijn jachthaven minder goed bereikbaar. Maar ook uit principe. Verzil ting kost kapitalen (volgens de laatste ramingen 140 mil joen euro, JvZ) en het lost niets op. Ik ben al zo oud dat ik de oude situatie van voor de Deltawerken nog ge kend heb. Als kind heb ik vaak gezwommen op de zand platen in het Volkerak, maar wat ik me uit die tijd ook herinner is dat het toen behoorlijk kon stinken. In dat Willemstad Moet de verzilting van het Volkerak-Zoommeer nog wel doorgaan? Die vraag dringt zich op nu voor de zo veelste zomer op rij blijkt dat de directe aanleiding voor het weer zout maken van de zoete randmeren tussen West-Brabant en de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden verdwenen is. Die aanleiding is de blauwalg, die vooral in warme zo mers het water van het Volkerak-Zoommeer in één gro te, stinkende, giftige groene soep kon veranderen. Maar sinds 2007 komt er steeds minder blauwalg voor, ook af gelopen zomer niet, terwijl de omstandigheden ervoor wel ideaal waren. Dat is te danken aan de quaggamossel, die vanuit de Do- nau via het Dounakanaal en de Rijn in de sluizen bij Willemstad terechtkomt, mee spoelt naar het Vol- kerak-Zoommeer en daar alle blauwalg opvreet. „Een beter waterfilter kun je niet wensen", zegt ecoloog Dirk van Straalen. Volkerak hoeft niet weer zout te worden - door Jan van Zuilen M Ecoloog Dirk van Straalen: 'Kabinet, verniel het natuur lijk milieu in het Volkerak niet voor een tweede keer.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52