van Zwarte Madonna een tweede leven Zonnepanelen in plaats van geld ter compensatie van windmolenpark BEVELANDEN en THOLEN 29 Od&Do Polskie Delikatesy voor de Poolse werknemers gevestigd in de Weststraat in Kapeile. woon op de zondagochtend", al dus Marga van de Plasse. De Poolse viering was een initia tief van de plaatselijke Caritas af deling. „We merkten dat de laat ste banken werden bezet door Poolse gasten. We wilden iets voor hen terug doen. Daarom is met de Poolse vieringen begon nen. Om de uitwisseling te bevor deren is na de viering koffie met appelgebak." De Poolse vieringen in de Bonifa- ciuskerk zijn opgezet samen met uitzendorganisatie AB Werkt uit Goes. „Een goed contact met de mensen vinden wij belangrijk. Het katholieke geloof in Polen is heel sterk. De Poolse werknemers vinden het daarom heel prettig dat er tijdens het plukseizoen een viering in hun eigen taal is", zegt Niek van Loenhoud van de uit zendorganisatie. Van Loenhoud vindt de komst van de Poolse winkel in Kapeile een prima initiatief. „Er zijn im mers ook Poolse werknemers die het hele jaar door in deze regio werken." KAPELLE - In de Weststraat in Ka peile is sinds kort Od&Do (Pools voor 'van mij tot jou') Polskie De likatesy gevestigd. Speciaal be doeld voor de vijfduizend Poolse werknemers die in de regio werk zaam zijn. Leszek en Arek zijn blij met de nieuwe winkel. Ze deden gisteren enkele boodschappen. Arek werkt al zeven jaar op de Bevelanden, zijn collega LesZek is aan zijn eer ste jaar begonnen. Ze rekenden gisteren een aantal artikelen af bij bedrijfsleidster Iwona Zapotocz- na, het 'gezicht' van de Poolse buurtsuper. „Het is echt een goed idee om een Poolse winkel in Ka peile te beginnen", zegt Leszek. „We kunnen hier producten ko pen die nergens anders verkrijg baar zijn. We voelen ons hierdoor toch een beetje thuis." Kleine buurtsupers in Borselse dorpen vrezen voor hun toe komst door de komst van de Lidl in Heinkenszand. Het wankele be staansrecht ligt ook aan de dorps bewoners zelf die te weinig bood schappen doen in de eigen win kel, blijkt uit onderzoek. Dat heeft eigenaar Pascal van den Broeke van Od&Do er niet van weerhouden de Poolse delicates- senwinkel te beginnen. „De schat ting is dat vier- tot vijfduizend Po len in de regio werkzaam zijn. Ik verkoop producten die nergens an ders verkrijgbaar zijn. Dat is na tuurlijk het grote verschil met een gemiddelde buurtsuper. De Poolse mensen reden voorheen naar Antwerpen. Het is de bedoe ling dat ze nu bij ons komen." In de schappen staan levensmid- We houden in onze winkel ook rekening met de wensen van onze Poolse klanten POLEN IN NEDERLAND delen die rechtstreeks uit Polen komen. „Polen zijn dol op pastei voor op brood. Daar heb ik dus ve le soorten van. Ik heb ook pasta- sauzen maar dan wel met Poolse kruiden. En in vrijwel geen enkel product zittten conserveringsmid delen. Want daar houden Polen niet van." De winkel verkoopt ook Pools brood en Pools gebak dat met koelwagens uit Polen naar Kapel- Ie wordt vervoerd. „In de weekein den willen de Poolse mensen hun gasten iets speciaals neerzettten. Daar hoort Pools gebak bij. Je moet bij het runnen van een der gelijke winkel ook rekening hou den met de cultuur van de men sen." Groenten en kratten bier, met uit zondering van Poolse flesjes en blikken Pools gerstennat, ver koopt hij niet. Die halen de Polen immers voor een appel en een ei bij de discounter. „Daar gaan we het verschil dus niet mee maken." Van den Broeke hoopt dat ook de Kapellenaren zelf de weg naar Od&Do weten te vinden. „In de Scheldepost komt iedere week een Pools gerecht te staan." Gaan de plannen door dan is een gemiddeld huishouden geduren de de levensduur van de panelen (de verwachting is zo'n 25 jaar) na genoeg vrij van elektriciteitskos- ten. Dat betekent een nóg groter voordeel dan de in juni met Windpark Krammer en Wisse- wind gesloten compensatieover eenkomst. Afhankelijk van de af stand tot de molens heeft elke wo ning volgens afspraak recht op een jaarlijkse bijdrage van 240 tot 800 euro, zolang de molens er staan. Daarnaast komt er een jaar lijks fonds van 30.000 euro voor het gebied beschikbaar. Wie mee- Als tenminste 175 wonin gen meedoen kunnen met het compensatiegeld zonne panelen worden gekocht doet met het zonneproject levert het recht op jaarlijkse compensa tie en het evenredige deel van het fonds in. In ruil daarvoor wordt je woning uitgerust met een zonne paneleninstallatie. Met Windpark Krammer, bank, gemeente en pro vincie kijkt de stichting hoe dit plan uitgevoerd kan worden zon der dat het bewoners geld kost. Bewoners in het gebied worden huis-aan-huis per brief geïnfor meerd. Het project is haalbaar als minstens 175 woningen meedoen. Volgens Frank van Gennip van de stichting wordt Anna Jacobapol der daarmee gelijk het meest duurzame gebied van Nederland. DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 in Kapeile. foto Mechteld Jansen 'We voelen ons toch een beetje thuis' door Frank van Cooten Pascal van den Broeke Sinds de Polen in 2004 toetraden tot de EU is er een grote stroom Poolse (arbeids)immigranten rich ting Nederland op gang gekomen. Poolse werknemers kunnen door de toetreding zonder werkvergun ning aan de slag kunnen. Er zijn Polen die zich definitief in Nederland vestigen. Er is ook een groot deel dat naar Nederland komt voor seizoensarbeid, en daar na weer terugreist naar Polen. Een laatste groep vestigt zich voor meerdere jaren in Nederland, maar heeft plannen om ooit weer terug te gaan naar Polen. Ruim 40 procent van de Poolse werknemers volgt vrijwillig een cursus om de Nederlandse taal machtig te worden. door Esme Soesman I Bij de oude kerk van de gereformeerde gemeente in Waarde komen twee starters- en twee seniorenwoningen, ontwerp Architectenbureau Roos en Ros ANNA JACOBAPOLDER - De stichting windmolensAJP, voorheen windmo- lensNEE, in Anna Jacobapolder pro beert het compensatiegeld van windpark Krammer in te zetten voor de aanschaf van zonnepane len voor woningen die in het com- pensatiegebied liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49