De koning is nog mijn enige hoop Niet gedogen 44 Zeker is wel dat wij onze peperdure spullen niet door de politie laten afpakken ZEELAND 27 Angst voor stijgende last waterschap Debat over openbaarheid rechtspraak commentaar beurt", vertelt hij. De 'baan' is offi cieel van beheerder Zeeland Seaports. Dat weet Elhage natuur lijk ook wel. Hij erkent ook dat de wekelijkse races eigenlijk hele maal niet mogen plaatsvinden. Er is geen officiële toestemming van het havenschap, de politie en de gemeente Terneuzen om over het parkoers van ongeveer vierhon derd meter te scheuren. En toch is er tot nu toe niet ingegrepen, ook al hebben de instanties er weet van. Elhage: „Het lijkt wel dat de drei ging van een ingreep door de poli tie alleen maar tot meer toeschou wers leidt. Zeker is wel dat wij on ze peperdure spullen niet laten af pakken. Ze moeten wel van goede huize komen om dat voor elkaar te krijgen. En stel dat de politie in grijpt, dan vrees ik dat er straks op drukkere openbare wegen wordt geraced." Politiewoordvoer der Willem-Jan Uijtdehage liet al eerder weten dat ingrijpen lastig isomdat agenten geen overtre dingen constateren als zij ter plek ke komen. De organisatie wil graag met Zee land Seaports en de gemeente Ter- neuzen afspraken maken over het gebruik van de weg. „Wij willen het onderhoud best op ons ne men. Of entree heffen, zodat we races professioneler kunnen ma ken, met faciliteiten en extra vei ligheidsmaatregelen. Wij willen graag duidelijke afspraken, zodat wij een vaste eigen plek krijgen", aldus Elhage. Burgemeester Jan Lonink van de gemeente Terneuzen had gisteren overleg met politie en justitie. „Het is niet zo dat wij initiatieven ontmoedigen, maar je moet wel aan de regels voldoen. Wij heb ben bijvoorbeeld nog nooit een verzoek gekregen voor een racecir cuit. De organisatie kan zeggen dat zij alles onder controle heeft, maar wat als het toch misgaat? Dan wordt er gekeken wat de overheidsdiensten hebben ge daan. We bekijken nu hoe we aan de hand van infrastructurele maatregelen en ontmoedigingsbe leid (zoals controles van auto's) de veiligheid kunnen garande ren." MIDDELBURG - De inwoners van Zeeland dreigen de rekening te moeten betalen voor het 'Delta plan nieuwe stijl'. Dat stelt Staten lid Leen Harpe van GroenLinks, die daarover vragen heeft gesteld aan Gedeputeerde Staten. Op Prinsjesdag (dinsdag 16 sep tember) wordt meer duidelijk over het nieuwe waterveiligheids- beleid. Minister Schultz en de Unie van Waterschappen hebben al afgesproken dat het Rijk en de waterschappen de kosten van de dijkversterkingsprojecten delen. Dat zal, zeker in Zeeland, leiden tot een forse stijging van de water schapslasten, vreest GroenLinks. De Terneuzense arts in opleiding Eli- se Beket bericht in een serie over haar vrijwilligerswerk in Gaza. Vandaag heb ik officieel bericht gekregen dat er geen buitenlanders mee kunnen in het kon vooi. Het wordt voor buitenlan ders bijna onmogelijk gemaakt om Gaza te betreden. Vanuit Zuid-Afrika is onlangs een groep medici gestuurd. Ook die mocht niet naar Gaza. Alleen doordat de president zich voor de missie heeft ingezet, zijn ze uiteindelijk tóch toegelaten. Gaza wordt nog steeds potdicht gehouden door de omringende landen. Wat mij be treft is er nog weinig veranderd. Ik ga het nog eens via de ambassa de proberen. Koning Willem- Alexander is op dit moment mijn enige hoop, vrees ik. Ondertussen werk ik aan de interviews met Pa lestijnse patiënten. We documen teren hoe zij gewond zijn geraakt en hoe ze in Egypte terecht zijn - gekomen. Jammer genoeg gaat dit ook erg moeizaam. De patiënten zijn allemaal erg behulpzaam, maar mensen wantrouwen elkaar in Egypte. Het feit dat ik buiten lander ben, maakt veel mensen extra wantrouwend. Voor de inter views heb ik een vertaler nodig, van wie ik volledig afhankelijk ben. Ze is een schatje, maar soms vraag ik me af of ze wel alles durft te vragen. Het laatste gedeel te van de lijst gaat over sympto men van het Post Traumatisch Stress Syndroom (PTSS). Sommi ge patiënten beginnen tijdens het interview al te huilen. De meeste mensen waren thuis met familie of op straat met vrienden. Op het moment dat zij gewond raakten, overleden familieleden en raakte de rest gewond. Eén van de pa tiënten was aanwezig in een ver zorgingshuis voor lichamelijk ge handicapte mensen toen een ra ket insloeg. Het tehuis is volledig verwoest, twee meisjes in een rol stoel overleden. Het tehuis kan door geldgebrek niet meer wor den opgebouwd. Gisteren is mijn site www.sup- portglobalhealth.nl gelanceerd. Hij is nog niet af, maar geïnteres seerden kunnen alvast een kijkje nemen. Er is nog gelegenheid om geld te doneren voor het konvooi met medicijnen, dat volgende week vertrekt. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibli otheek wordt woensdagavond ge discussieerd over de openbaar heid van de rechtspraak. Om 19.00 uur houdt prof. Pieter Ippel (University College Roose velt) een inleiding. Daarna kan het publiek in debat met een aan tal mensen die vanuit hun beroep te maken hebben met de recht spraak. Dat zijn recherchechef Jaap Noordzij, officier van justitie Rob Rammeloo, advocate Claudi- ne Kouijzer en rechter Marieke Meeuwisse. Vervolgens kunnen belangstellen den ook nog in gesprek met afzon derlijke rechters. n Nederland is buiten de gebaande paden weinig ruimte. Daar heeft ieder een weieens mee te ma ken. Dus komt het sympathiek over als groepen ergens hun ei gen gang gaan en er hun sub cultuur beleven. Zoals op de Autrichehavenweg bij Westdor- pe. Daar vinden straatracers el kaar om met hun auto's en mo toren te scheuren. Toch is het onmogelijk hier een oogje dicht te knijpen. De races zijn er te gevaarlijk voor. Grote aantallen toeschouwers staan pal naast de weg waarop auto's en motoren met hoge snelheden voorbijrazen. Een klein mankement of een foutje van een bestuurder kan dan dramatische gevolgen hebben. Daarom heeft de overheid geen andere keus dan optreden. Dat is beter dan de races gedogen tot het onvermijdelijke mo ment dat we er spijt van krij gen. Dus einde straatraces? Mis schien niet. Het zou mooi zijn als Zeeland deze liefhebberij op de een of andere manier le gaal mogelijk maakt. DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 I Op de Vlakte racen auto's én motoren. I De straatraces trekken heel veel toeschouwers. Jamed Elhage Furious in de polder I Af en toe passeren er gewone weggebruikers. I Stanley met mede-organisator Jamed Elhage (rechts).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47