Overschot Frankrijk verstoort markt oesters 'Zorg belangrijker dan papierwinkel' Moerstee Glasindustrie in Kapelle is failliet SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Gratis lessen in de Dans Week Lachen zonder reden is ook leuk Ondernemersplein ZIERIKZEE - Tijdens de Nationale Dans Week die deze week plaats vindt, zijn gratis workshops en lessen te volgen bij Danscentrum Kramer in Zierikzee. 'Bewegen is gezond, dansen is leu ker', is het thema van de Nationa le Dans Week. Ruim 400 dans scholen in Nederland zullen gedu rende de week van 8 tot en met 12 september een grote landelijke promotiecampagne houden voor alle stijlen van dans. Elke dag wordt een andere dansstijl be licht. Van dansfitness tot salsa en van ballroom tot hiphop. De Dans Week wordt in het weekein de afgesloten. Nederlandse oesterkwekers expor teren relatief weinig naar Rus land, maar de Franse kwekers des te meer. Nu dat niet meer kan zul len de Fransozen volgens Cees van Liere van de Nederlandse Oes tervereniging naar andere afzetge bieden gaan zoeken en dat kan ge volgen hebben voor de Nederlan ders. Van Liere sprak zijn zorg gis teren uit, tijdens de feestelijke bij eenkomst ter gelegenheid van de start van het oesterseizoen. Van Liere richtte via de aanwezige ambtenaren ook nog even het woord tot staatssecretaris Sharon Dijksma van economische zaken. Hij riep de bewindsvrouw op om nu eens vaart te maken met de derde optimalisatie van de oester percelen in de Oosterschelde. „Dit moet nu eens worden afge rond." Het project om minder bruikbare percelen in de Ooster schelde af te stoten en nieuwe per celen te zoeken loopt al anderhalf jaar, zou in 2013 worden afgerond en volgens Van Liere dreigt er op nieuw stagnatie bij het ministe rie. Van Liere memoreerde ook nog even de toekomstplannen voor het Grevelingenmeer. „We moe ten nu de weeffouten repareren", zei hij. Terugkeer van het tij is gunstig voor de oesterteelt. „Maar het vraagt wel veel onderzoek wat de effecten zijn." Hij liet weten dat de sector nog dit jaar overleg heeft met het mi nisterie over compensatie van de palingvissers/oesterkwekers die moeten wijken voor de jachtha ven van de toekomst. Een ak koord over een compensatierege ling is een van de voorwaarden van de gemeente Schouwen-Dui- veland voor realisatie van dit plan. De opening van het Oestersei zoen werd dit jaar in Scharendijke gehouden. Op het Grevelingen meer kregen loco-burgemeester Jacqueline van Burg en burge meester Ada Grootenboer van Goeree-Overflakkee de eerste plat te Zeeuwse oester aangeboden. Het Grevelingenmeer is de enige locatie in Nederland waar platte oesters worden gekweekt. Daarna keerde het gezelschap te rug in Scharendijke voor de 'intro- nisatie' (de plechtige inhuldiging) tot lid van het Gilde van de Ver gulde Oester van oud-voetballer Bennie Wijnstekers, Jonkheer Boddaert en commissaris van de Koning Han Polman. Guus Meeuwis zou ook lid wor den van het Gildfe, maar hij moest verstek laten gaan in ver band met repetities voor de her denkingsdienst voor vlucht MH17. ZIERIKZEE - Lachen kan iedereen, maar kun je ook lachen zonder re den? Tijdens en na de lachwork- shop zul je de positieve effecten van het lachen ervaren, belooft Gerdien janse van Zeelandlacht uit Zierikzee. Janse houdt vrijdag 12 september een lachsessie in Zierikzee: La chen is heerlijk, lachen is gezond! „Neem, naast een open houding vooral iemand mee om deze hila rische lachavond mee te maken", adviseert Janse. De lachsessie is op vrijdag van 20.00 tot 21.30 uur in Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8, Zierikzee. Een lachles kost vijf euro, inclu sief koffie of thee. Deelnemers aan de lachsessie moeten zich in schrijven. Dat kunnen ze doen via de website: www.zeeland- lacht.nl KAPELLE - Moerstee Glasindustrie, voorheen Glashandel Moerstee, in Kapelle is failliet. Zesentwintig medewerkers staan op straat. De mogelijkheid van een doorstart wordt onderzocht. Het faillissement is op 28 augus tus uitgesproken. Een week eer der was uitstel van betaling aange vraagd, maar omdat er te weinig geld was om het personeel te beta len, was een faillissement onaf wendbaar, zegt curator Jeroen de Waard van het Goese advocaten kantoor Van Leeuwen en De Waard. Het bedrijf vervaardigde deuren, ramen, tafels, trappen, vitrines, spiegels, douche- en badcabines en glaswerk voor luxe jachten, maar eind vorig jaar ontstonden li quiditeitsproblemen vanwege de moeilijke markt. Toenmalig direc teur Marcel van der Moere vroeg daarop ondernemer en gemeente raadslid Peter Ganseman om hulp. Hij nam het bedrijf uiteinde lijk over. Volgens De Waard zijn er al enkele partijen die de activi teiten van het bedrijf willen voort zetten. „Ik hoop dat we deze werk gelegenheid kunnen behouden." Peter Ganseman noemt de situa tie 'in- en intriest'. De zorgboerderij is vorige week door de inspectie onder ver scherpt toezicht geplaatst omdat de papierwinkel niet in orde is. „De inspectie maakt onze kinde ren kapot", zegt woordvoerster mevrouw Van Baaien namens de ouders. „Want waar moeten ze naar toe als De Hosvazze genood zaakt is de deur te sluiten?" De ouders probeerden hun ver haal te doen bij de inspectie maar krijgen geen gehoor. „De Hosvaz ze is een kleine organisatie maar daar houdt de inspectie geen reke ning mee. Dat de papierwinkel niet in orde is, wil toch niet zeg gen dat het hele bedrijf kapot moet worden gemaakt", stelt de woordvoerder van de ouders. De betrokken ouders vinden het dus hard nodig een ander geluid te laten horen over de zorgboerde rij waar volgens hen de liefdevol le opvang en professionele begelei ding van de kinderen voorop staat. „Maar daar wordt door de inspec tie niet naar gekeken. De inspec tie heeft ook helemaal niet met de betrokken ouders gesproken. Dan hadden wij kunnen vertellen dat de kinderen de structuur, de rust en de zorg krijgen die ze ver dienen en nodig hebben. Ze kun nen ook hun emotie kwijt aan de dieren die daar rondlopen. Dat geldt ook vóór mijn zoontje. Wij zijn daarom heel boos op de in spectie." Daarnaast vinden de ouders dat op De Hosvazze de juiste protocol len worden gevolgd. „Zo wordt met een systeem van pictogram men gewerkt waardoor de kinde ren weten waar ze aan toe zijn. Daarnaast is sprake van een streng medicatiebeleid. De pillen zitten altijd in de kluis. En waar nodig is er een-op-een begelei ding van de medewerkers. Er zijn altijd voldoende medewerkers aanwezig. Het draait om de kinde ren, niet om zaken die op papier niet in orde zouden zijn." DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 Wt Commissaris van de Koning Han Polman was samen met ex-profvoetballer Bennie Wijnstekers (geheel rechts) een van de eersten die de oesters mochten Meer informatie: proeven, foto Dirk-Jan Gjeltema www.nationaledansweek.nl door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De Nederlandse oestersector kijkt met argusogen naar de ontwikkelingen in de Euro pese markt, nu Rusland een boycot heeft afgekondigd voor producten uit Europa. De sector vreest dat de afzetmarkt verstoord wordt. Franse oesterkwekers zul len door de Russische boy cot naar andere afzetgebie den zoeken door Luc Oggel door Frank van Cooten LEWEDORP - Ouders komen in op stand tegen het beleid van de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) inzake zorgboerderij De Hos- vazze in Lewedorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45